«نرگس»ی چون سرو

حکم اعدام سه جوان شرکت‌کننده در اعتراض‌های سراسری آبان ماه پارسال با واکنش‌های گسترده اجتماعی ایرانیان در درون و بیرون از کشور روبه‌‌رو شده و تا روز چهارشنبه ۲۵ تیرماه و فقط در توئیتر، هشتگ #اعدام_نکنید از مرز چهار میلیون گذشته است.

By سحام, in يادداشت ها on . Tagged width:

» هرمز شریفیان ؛ روزنامه‌نگار

حکم اعدام سه جوان شرکت‌کننده در اعتراض‌های سراسری آبان ماه پارسال با واکنش‌های گسترده اجتماعی ایرانیان در درون و بیرون از کشور روبه‌‌رو شده و تا روز چهارشنبه ۲۵ تیرماه و فقط در توئیتر، هشتگ #اعدام_نکنید از مرز چهار میلیون گذشته است.
فارغ از اینکه حکم اعدام در دوران مدرن از چه جایگاهی در افکار عمومی جهانیان برخوردار است و چه کسانی مستحق اجرای این حکم هستند ــ روند دادرسی، مستندات، شهود، صالح بودن دادگاه، حضور وکیل مدافع و هیات منصفه، رعایت حقوق متهم، شرایط نگهداری متهم، نحوه بازجویی و …همه و همه باید در نهایت دقت، ظرافت و هوشمندی شکل گرفته باشد تا قاضی پرونده که او نیز باید شرایط بسیار خاصی برای رسیدگی به چنین پرونده‌هایی داشته باشد، بتواند حکم نهایی را صادر کند.
در همین حال و چند صد کیلومتر دورتر از تهران، حکم اعدامی دیگر و به شکلی متفاوت‌تر، در حال اجرا است. جابه‌جا کردن‌های مکرر یک زندانی از یک زندان به زندان دیگر که سال‌ها است از شنیدن صدای فرزندانش که در زمان دستگیری خردسال بودند محروم است، مورد خشونت فیزیکی قرار گرفتن‌های مکرر او و حالا ابتلایش به ویروس کرونا و در اختیار قرار ندادن خدمات پزشکی برای او، کمتر از اجرای حکم اعدام نیست و البته که تحمل این وضعیت غیر انسانی و غیر اخلاقی شاید هزاران بار از اعدام هم ناگوارتر و آزاردهنده‌تر باشد.
«نرگس محمدی» حقوق‌دان و عضو کانون مدافعان حقوق بشر سال‌هاست که با چنین وضعیتی در زندان به‌سر می‌برد و حالا که «ابراهیم رئیسی» با این همه ادعا وشعارهای مبارزه با فساد و احقاق حق مظلومان به ریاست دستگاه قضا رسیده باید به این پرسش پاسخ دهد که چنین رفتارهایی با «نرگس محمدی» در کدام قانون، عرف، شرع، مذهب و …نوشته شده است.

پیش از فرزندان «نرگس محمدی»، فرزندان «نسرین ستوده»، دیگر حقوق‌دان زن زندانی نیز وجه‌المصالحه قرار گرفتند و با فشار آوردن بر عواطف و احساسات مادری که از دیدن فرزندانش محروم است قصد شکستن او را داشتند.
پرسش از آقای «رئیسی» این است که چه فرد یا افرادی، نهادهایی، گروه‌هایی، یا دولت‌هایی تاکنون به چنین روش‌های مشمئزکننده‌ای روی آورده‌اند؟ اگر چنین روش‌هایی نادرست و غیراخلاقی است چرا جلوی وقوع آن گرفته نمی‌شود؟ چنین برخوردهایی با یک مادر نشان از آن دارد که آمران این وضعیت رابطه متقابل یک مادر با فرزندش را درک نکرده‌اند که اگر کرده بودند، فکر دست زدن به چنین اعمالی هم پشت هر «انسانی» را از این همه قساوت قلب، می‌لرزاند.
علاوه‌بر وسیله قرار دادن کودکان، روش دیگری که به‌کار گرفته می‌شود، به‌خطر انداختن سلامتی و جان زندانیان به‌صورتی کاملا عامدانه است که این کار نیز پیش‌تر با روش‌های دیگری صورت می‌گرفت. برای مثال، «دکتر علیرضا رجایی» روزنامه‌نگار و کنشگر ملی ـ مذهبی در زندان بارها دچار دردهای غیر قابل تحمل در ناحیه صورت بود و مسئولان زندان از اعزام او به بیمارستان تخصصی در بیرون از زندان مخالفت کردند و همین باعث شد تا بیماری گسترش یابد و پس از وقوع وضعیت خطیر، اجبارا او را به بیمارستان اعزام کردند اما کار از کار گذشته بود و برای نجات او ناچار مجبور به تخلیه چشمش شدند و متعاقب آن عمل‌های جراحی بسیار سنگین که هنوز هم ادامه دارد. گویا این روش و آزار و اذیت‌های غیر انسانی زندانیان به مذاق برخی خوش آمده و حالا قرعه به‌نام «نرگس محمدی» افتاده که پیش‌تر گفته شده بود او در زندان زنجان علاوه‌بر اینکه در بند زندانیان شرور قرار گرفته در خطر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹ » نیز قرار دارد و برای همین کنشگران حقوق بشر و خانواده‌اش بارها از ضرورت قرنطینه او و سایر زندانیان سخن به میان آوردند اما مانند همیشه گوش شنوایی وجود نداشت.
حالا خبر رسیده که «نرگس محمدی» به «ویروس کرونا» مبتلا شده اما باز هم مسئولان زندان او را برای مداوا و بستری به بیمارستان بیرون از زندان نمی‌فرستند.

پرسش دیگر از «ابراهیم رئیسی»، رئیس قوه قضائیه این است که حفاظت از جان «نرگس محمدی» و سایر زندانیان، برعهده کیست؟ چرا امثال محمدی‌ها، عامدانه به کام مرگ فرستاده می‌شوند و چرا به وضعیت بغرنج و خطرناک آنان رسیدگی نمی‌شود؟
«ابراهیم رئیسی»، رئیس قوه قضائیه به‌ویژه برای رخدادهای قضایی که اخیرا صورت گرفته باید خود را برای پاسخگویی به زندانیان، خانواده‌های آنان و افکار عمومی ملت ایران آماده کند.
بارها و بارها گفته و نوشته شده که وضعیت جسمانی نرگس محمدی بغرنج و خطرناک است. او از چند بیماری مهلک رنج می‌برد که حاصل تحمل سال‌ها زندان در شرایط روحی، جسمی و بهداشتی بسیار وخیم است. هرچند با وجود تمام این مصائب و بلایای عمدی، «نرگس» همچنان چون «سرو» ایستاده و قامت برافراشته است اما کمبود شرایط خاص پزشکی برای او می‌تواند به قیمت جانش تمام شود، جان مادری که سال‌‌ها قد کشیدن فرزندانش را ندیده و تنها آرزوی فرزندان و خانواده‌اش سلامتی و زندگی او هستند و مسئولیت حفظ سلامتی، امنیت و جان او و امثال او برعهده «ابراهیم رئیسی» است.