محمدحسین کروبی: انتخاب حضرتی کاملا دموکراتیک بوده / منتجب نیا چندین بار استعفاء کرده بود

همه دوستان باید به رای اکثریت تمکین کنند و از فضاهایی که باعث اختلاف می شود دوری کرد و به درخواست آقای کروبی شرکت فعال در حزب داشته باشند و اگر کسی خدای نکرده احساس می کند که نمی تواند با این جمع کار کنند به جای فضا سازی می تواند تصمیم به جدایی بگیرد. آقای کروبی تنها عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت بود . پس از اینکه دید با اکثریت اعضای جامعه روحانیت نمی تواند کار کند، تصمیم به انشعاب گرفت و مجمع روحانیون را با چند تن از روحانیون مانند موسوی خویینی ها، خاتمی ،بیات و محتشمی تشکیل داد.

By سحام, in اخبار on . Tagged width: , , , , ,

محمدحسین کروبی، فرزند مهدی کروبی در ارتباط با حواشی انتخاب قائم مقام حزب اعتماد ملی، مصاحبه ای با روزنامه سازندگی داشته است.
به گزارش سحام متن این مصاحبه بدین شرح است:

اختلافات پیش آمده در حزب اعتماد ملی و انتقادات برخی از اعضای این حزب را درخصوص انتخاب آقای حضرتی در قائم مقامی چگونه ارزیابی می کنید؟
از یک سال و نیم پیش در شورای مرکزی اختلافاتی پیش آمد. آقای کروبی ابتدا از من و مادرم خواستن پادرمیانی کنیم برای رفع اختلافات ولی متاسفانه نشد که پایان دهیم به اختلاف نظرها. لذا آقای منتجب نیا چندین بار استعفا دادند و پس از استعفا ایشان اقای کروبی تصمیم گرفتند که شورای اجرایی تشکیل دهند به ریاست اقای حضرتی که بتوانند حزب را اداره کنند. و اولین کار جدی شورا برگزاری کنگره بود که متاسفانه حاشیه هایی به وجود آورد . بعد از کنگره آقای کروبی استعفا و اختیارات را محول به شورای مرکزی کردند.

آقای حضرتی می گویند که ۳۳ نفر به ایشان رای مثبت داده اند و این درحالی است که کسانی مانند آقای بیگدلی و منتجب نیا معتقدند رای اکثریت به آقای حضرتی نبود و این تعداد در جلسه حضور نداشتند. شما چه فکر می کنید؟
از ۵۵ عضو شورای مرکزی که عده ای بدلیل فوت یا مسایل دیگر در جلسات حضور ندارند ولی در روز انتخابات بیش از ۳۰ یعنی نصف به علاوه یک نفر حضور داشتند برای انتخاب قائم مقام و سایر ارکان حزب، پس از انتخاب هم همگی امضا کرده و در نهایت صورتجلسه برای آقای کروبی ارسال شد تا ایشان احکام را صادر کنند.

آیا در انتخاب قائم مقام کودتا اتفاق افتاده است؟ حتی برخی از لفظ کروبی زدایی در حزب اعتمادملی نیز استفاده می کنند؟
اصلا قبول ندارم که کودتایی بوده است به نظر من انتخاب ها کاملا دمکراتیک بوده است.

آینده حزب را چگونه پیش بینی می کنید . قرار است اختلافات ادامه پیدا کند؟
طبیعتا همه دوستان باید به رای اکثریت تمکین کنند و از فضاهایی که باعث اختلاف می شود دوری کرد و به درخواست آقای کروبی شرکت فعال در حزب داشته باشند و اگر کسی خدای نکرده احساس می کند که نمی تواند با این جمع کار کنند به جای فضا سازی می تواند تصمیم به جدایی بگیرد. آقای کروبی تنها عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت بود . پس از اینکه دید با اکثریت اعضای جامعه روحانیت نمی تواند کار کند، تصمیم به انشعاب گرفت و مجمع روحانیون را با چند تن از روحانیون مانند موسوی خویینی ها، خاتمی ،بیات و محتشمی تشکیل داد. یعنی از صفر تا صد این مجمع آقای کروبی بود اما وقتی دید اقای خاتمی که هم عضو مجمع می باشد و هم در مقام ریاست جمهوری در انتخابات ریاست جمهوری ۸۴ ابتدا به سراغ مرحوم هاشمی می رود و سپس از اقای معین حمایت میکند در حالی که دبیر تشکیلاتش کاندیدا میباشد تصمیم به جدایی از مجمع روحانیون میگیرد.

بنابراین دوستان حزب اعتماد ملی هم باید جدی در حزب حضور داشته باشند دلیلی ندارد که در مصاحبه ها سخنان خلاف واقع و اختلاف افکن بزنند.

یکسری ها معتقدند که حزب اعتماد ملی نباید ذیل شورای سیاستگذاری باشد زیرا فکر می کنند که هزینه اینکار بالاست بنابراین بهتر است که بیانیه و فعالیت جداگانه ای داشته باشند. نظر شما در این باره چیست؟
این انتقاد جدی به آقای خاتمی وارد است که ایشان به جای تقویت احزاب نباید اشخاص حقیقی را که خود ایشان انتخاب می کند به جای احزاب تصمیم گیر شوند هرچند شنیده ام که اینبار میخواهند از وجود احزاب استفاده بیشتری شود. کسانی که در حزب اعتماد ملی هستند فعالیت حزبی خود را انجام می دهند و هماهنگی هم با شورای سیاست گذاری اصلاحات دارند. و امیدوار هستیم که شورای سیاستگذاری هم روش های گذشته را کنار بگذارد و محوریت را با احزاب قرار دهند. آقای خاتمی هم بهتر است که مجمع روحانیون را فعال کند بنابراین به جای اینکه اشخاص را محور قرار دهند، احزاب را محور کنند.

آیا ممکن است که با اختلافات پیش آمده، شاهد انشعاب در حزب اعتماد ملی باشیم؟
فکر نمی کنم. زیرا همه دوستان حزب به آقای کروبی علاقه دارند و امیدوار هستم که با حکم آخر آقای کروبی همه اختلاف ها پایان می پذیرد.

راجع به اختلافات صحبت کردیم. به نظر شما با تنش های اخیر و سخنان متفاوت اعضا، آیا ممکن است تغییری در ساختار و عضوگیری حزب اعتماد ملی به وجود بیاید؟
اقای حضرتی و اعضا شورای مرکزی در چارچوب اساسنامه حزب عمل می کنند اینطور نیست که کسی بخواهد دیگران را حذف کند از ابتدا هم اقای کروبی سفارش به دوستان می کرد که هیچ کس نباید حذف بشود خوشبختانه روحیات افای حضرتی مثل خود اقای کروبی می باشد.