دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه «پروژه‌های مربوط به ایران را متوقف کرد»

خبرگزاری رویترز می‌گوید لوک‌اویل، دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه، روز سه‌شنبه هشتم خرداد ماه، اعلام کرد به‌دلیل نگرانی‌های ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا، فعلا قصد ندارد پروژه‌های مربوط به ایران را دنبال کند.

By Tehran 1388, in اخبار اخبار اصلی on .

خبرگزاری رویترز می‌گوید لوک‌اویل، دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه، روز سه‌شنبه هشتم خرداد ماه، اعلام کرد به‌دلیل نگرانی‌های ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا، فعلا قصد ندارد پروژه‌های مربوط به ایران را دنبال کند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از  رویترز یک مقام رسمی لوک‌اویل در جریان یک کنفرانس تلفنی گفته «با در نظر گرفتن رخدادهای اخیر، احتمالا خیلی زود است که بشود گفت برنامه ما در قبال ایران چیست. در این مقطع، عملا، همه‌چیز را متوقف کرده‌ایم».

پیش از این نیز گزارش‌هایی در مورد ارزیابی فعالیت‌های لوک‌اویل در ایران منتشر شده بود. هفته پیش، «پلاتس»، یک پرتال خبری انرژی و حمل‌ونقل، به نقل از مدیرعامل شرکت روسی گفته بود آن‌ها در حال ارزیابی دوباره خطرپذیری فعالیت‌های خود در ایران هستند.

شرکت لوک‌اویل روسیه، همراه مرسک دانمارک و شرکت نفت‌وگاز دولت اندونزی، تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری در زمیته توسعه میدان نتفی آب‌تیمور امضا کرده بودند. گزارش شده بود که لوک‌اویل و پرتامینای اندونزی در حال مطالعه میدان منصوری نیز هستند. میدان نفتی منصوری و آب‌تیمور در جنوب غرب ایران و در نزدیکی اهواز قرار دارند.

یک ماه پیش خبرگزاری دولتی روسیه، اسپوتنیک، گفته بود لوک‌اویل برای «توسعه میدان‌های نفتی منصوری و چنگوله» با ایران قرارداد می‌بندد.

طی روزهای گذشته چندین شرکت، عمدتا اروپایی، اعلام کردند به‌دلیل خطرات ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا، فعالیت‌های خود در ایران را متوقف می‌کنند.

شرکت فولاد دانیلی ایتالیا که در پی توافق اتمی با ایران قراردادی ۱.۸ میلیارد دلاری امضا کرده بود،شرکت فرانسوی گاز و انرژی «اِنژی»، شرکت کشتیرانی مولر-مرسک دانمارک، بزرگ‌ترین شرکت حمل محموله‌های دریایی، زیمنس، شرکت آلمانی تجهیزات و فناوری، از جمله شرکت‌هایی هستند که در هفته‌های گذشته از توقف فعالیت‌های خود خبر داده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، پس از آن‌که ایران حاضر نشد مذاکره مجدد بر سر «برجام» را بپذیرد، با وجود مخالفت اروپا، روسیه و چین، دیگر طرف‌های توافق اتمی با ایران، از آن خارج شد.

آقای ترامپ می‌گوید توافق اتمی دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما یکی از «بدترین توافق‌هایی» است که دیده و برجام امنیت آمریکا را تضمین نمی‌کند. اروپا، چین و روسیه بر پایبندی به برجام تاکید کرده‌اند، هرچند مشخص نیست حفظ این توافق با بازگشت تحریم‌های ایالات متحده تا چه حد ممکن باشد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران که تا روز ۲۲ اردیبهشت تمدید شده بود، در سه تا شش ماه آینده دوباره اعمال خواهند شد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در پایان اردیبهشت ماه گفت واشینگتن «شدیدترین تحریم های تاریخ» را علیه ایران وضع خواهد کرد و اگر حکومت ایران «رفتار خود را عوض نکند» فشار تحریم‌ها افزایش خواهد یافت. ایران می‌گوید حاضر به مذاکره بر سر مسائلی مانند برنامه موشکی خود نیست. تهران گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه‌ای، به جز بحران یمن، را رد کرده و در حال حاضر مشغول گفت‌وگو در این مورد با طرف‌های اروپایی‌ست.