زیرپوست موسسات مالی چه گروهی پنهان شده‌اند؟

نخستین هشدارها با ورشکستگى صندوق‌هاى آل طه و محمد رسول‌الله در اصفهان در سال ٨١ آغاز مى‌شود. در گفت‌وگوى نویسنده با سیدمحمد حسینى استاندار وقت اصفهان مى‌خوانیم (ص ٩۴ و ٩۵): “همه بنیانگذاران صندوق قرض‌الحسنه آل طه اعضاى یک جلسه قرآن بودند … و به دستگاه‌ها و نهادهاى قضایى، انتظامى و نظامى دسترسى داشتند”

By Tehran 1388, in سر خط خبرها on .

✍️علیرضا رامه

📌ایام نوروز فرصتى به دست آمد تا کتاب “اقتصاد سیاسى، صندوق‌هاى قرض‌الحسنه و مؤسسات اعتبارى، سقوط یک ایدئولوژى” نوشته بهمن احمدى امویى را بخوانم. کتاب به ریشه‌ها و پایه‌هاى شکل‌گیرى صندوق‌هاى قرض‌الحسنه از دهه ۴٠ تا سال ١٣٩٢ پرداخته است و نام آن، به شیوایى گویاى کامل بحران مالى است که جناح راست با برداشت ایدئولوژیک خود از سالیان پیش تاکنون براى کشور رقم زده است.

📌آقاى امویى در بخشى از کتاب (ص ۴۶ و ۴٧) به نقل از فرشاد مؤمنى مى‌نویسد:

📌”… چون افرادى مثل آقاى اسدالله بادامچیان در ساخت سیاسى و اقتصادى کشور خوشنام نبود … با آدم‌هاى سالم، خوشنام و دلسوز تماس مى‌گرفتند و درباره صندوق‌هاى قرض الحسنه و سازمان اقتصاد اسلامى مظلوم نمایى مى‌کردند. نمى‌گفتند که ما یک انحصار مالى تشکیل داده‌ایم و با توان مالى آن چه مى‌کنیم … فضایى ایجاد کردند که انگار مهندس موسوى مى‌خواهد مباحث کمونیستى و پروژه‌هاى کمونیستى را دنبال کند … .”

📌همچنین در گفت‌وگو با حمید تهرانفر (ص ٩٢) مى‌نویسد: “در یکى از سفرهاى آقاى خاتمى به عنوان رئیس جمهور به مشهد، عده‌اى کفن پوشیدند و گفتند تا به ما مجوز مؤسسه مالى و اعتبارى ندهید از خیابان نمى‌رویم. از چنان قدرتى برخوردار بودند که دولت را این گونه تحت فشار مى‌گذاشتند”

📌نخستین هشدارها با ورشکستگى صندوق‌هاى آل طه و محمد رسول‌الله در اصفهان در سال ٨١ آغاز مى‌شود. در گفت‌وگوى نویسنده با سیدمحمد حسینى استاندار وقت اصفهان مى‌خوانیم (ص ٩۴ و ٩۵): “همه بنیانگذاران صندوق قرض‌الحسنه آل طه اعضاى یک جلسه قرآن بودند … و به دستگاه‌ها و نهادهاى قضایى، انتظامى و نظامى دسترسى داشتند”

📌نویسنده مى‌افزاید: “محاسبه اساتید دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، تأثیر عملکرد آن‌ها روى تورم سطح استان را اثبات کرده است.” (همانجا)

📌و باز از قول استاندار مى‌خوانیم: “احتمال درگیرى و کشته شدن مردم وجود داشت. مسئولان صندوق فرار کرده و پنهان شده بودند و ما و دیگر نهادهاى دولتى، باید پاسخ مردم را مى‌دادیم.” (ص ٩٨)

📌تعهدات این صندوق‌ها به صندوق قرض الحسنه وابسته به نیروى انتظامى سپرده مى‌شود و آن صندوق به مقام بانک ارتقاء مى‌یابد!

📌باخواندن فصل‌هاى بعدى کتاب، این نکته مشخص‌تر مى‌شود که نظام هر بار بجاى اصلاح نگاه سنتى غیرعلمى به مسایل پولى، تنها بروز بحران را به تعویق مى‌اندازد و هربار دولت مجبور مى‌شود به گردن‌کلفت‌هاى مفتخور عقب‌مانده باج بزرگترى بدهد تا بر بحرانى که خود آنها ایجاد کرده‌اند، سرپوشى هرچند کوتاه مدت نهاده شود.

📌این نگاه ورشکسته با منافع قدرتمندانى گره خورده است که تنها در شرایط تورمى مى‌توانند سرپا باشند و با تمرکز دلالى روى کالاهاى خاص به صورت مقطعى، منافع خود را زیر پوشش اقتصاد اسلامى تأمین کنند. برخی از آنها که به ظاهر با نزول‌خوارى و بانک ربوى مبارزه مى‌کنند، در واقع سرمایه‌ها را از تولید به دلالى کشیده‌اند.

 

فردای بهتر