لایحه دفاعیه متهم غیرنظامی صادق زیباکلام فرزند محمدباقر

جناب قاضی صلواتی بزرگوار، فرض بگیریم همه آنچه بنده در آن مصاحبه گفته بودم یکسره خطا بوده باشد: ناآرامی‌ها را عوامل نفوذی آمریکا، اسرائیل و انگلستان به راه انداخته بودند؛ درصد بالایی از مردم طرفدار نظام و سیاست‌های آن هستند و صرفاً مشتی فریب‌خورده و مزدور علیه نظام تظاهرات می‌کنند؛ فرض بگیریم من اشتباه می‌کنم و اگر همه‌پرسی صورت بگیرد، درست مثل ابتدای انقلاب،۵/۹۸ درصد مجدداً رأی به جمهوری اسلامی بدهند و من تعمداً به رادیو آلمان به‌منظور «فریب مردم» دروغ گفته باشم. حتی با پذیرش چنین فرضی، بنده مرتکب کدام «جرم» شده‌ام که می‌بایستی محاکمه شوم؟

By Tehran 1388, in سر خط خبرها on .

بسمه‌تعالی
سرور ارجمند جناب قاضی صلواتی
ریاست محترم دادگاه انقلاب اسلامی شعبه ۱۵

✅با سلام و عرض ادب، در دفاع از اتهام «تبلیغ و نشر اکاذیب علیه نظام» که دادستان محترم انقلاب به اینجانب نسبت داده‌اند، احتراماً موارد ذیل را به استحضار ریاست محترم دادگاه و نماینده محترم دادستان می‌رسانم. قبل از هر سخن، به نظرم می‌رسد که نفس اتهام «تبلیغ علیه نظام» بیش از آنکه اتهام و جرمی واقعی باشد، بیشتر ابزاری هست برای مجازات منتقدین و جلوگیری از ابراز عقایدی که مغایر با تفکرات نظام هستند. والا آخرین باری که در هند، ژاپن یا آفریقای جنوبی احدی از شهروندان آنان به اتهام «تبلیغ یا نشر اکاذیب علیه نظام» محاکمه شدند کی بوده است؟ در هر جامعه‌ای که قانون حاکم بوده و شهروندانش از آزادی بیان برخوردار باشند، اتهاماتی بنام «تبلیغ» یا «نشر اکاذیب علیه نظام» بلاموضوع می‌شوند. معنای واقعی اتهام «تبلیغ علیه نظام»، یعنی بیان اندیشه‌ای مغایر با دیدگاه نظام. نگاهی به کیفرخواست اینجانب بهترین گواه این مدعاست که جرم واقعی بنده همراهی نکردن با برخی از آراء و اندیشه‌های نظام است.

✅در جریان ناآرامی‌های دی‌ماه بنده با «رادیو آلمان» مصاحبه‌ای انجام دادم. امهات آنچه در آن مصاحبه گفته‌ام همان‌هایی بوده که بسیاری از مسئولین ازجمله وزیر محترم کشور دیروز گفته‌اند: ازجمله اینکه تظاهرکنندگان علی‌الاغلب دهه هفتادی، بیکار، سرخورده، ناراضی و خشمگین بوده‌اند؛ شعارهایشان خیلی تندتر از شعارهای معترضین سال ۸۸ بوده؛ بغضشان نسبت به دولت روحانی و اصلاح‌طلبان اگر بیشتر از اصولگرایان نبود، کمتر از آن‌ها هم نبود. گفته‌ام اگر همه‌پرسی صورت بگیرد، در خوش‌بینانه‌ترین حالت، صرفاً یک‌سوم رأی‌دهندگان به جمهوری اسلامی رأی خواهند داد.

✅جناب قاضی صلواتی بزرگوار، فرض بگیریم همه آنچه بنده در آن مصاحبه گفته بودم یکسره خطا بوده باشد: ناآرامی‌ها را عوامل نفوذی آمریکا، اسرائیل و انگلستان به راه انداخته بودند؛ درصد بالایی از مردم طرفدار نظام و سیاست‌های آن هستند و صرفاً مشتی فریب‌خورده و مزدور علیه نظام تظاهرات می‌کنند؛ فرض بگیریم من اشتباه می‌کنم و اگر همه‌پرسی صورت بگیرد، درست مثل ابتدای انقلاب،۵/۹۸ درصد مجدداً رأی به جمهوری اسلامی بدهند و من تعمداً به رادیو آلمان به‌منظور «فریب مردم» دروغ گفته باشم. حتی با پذیرش چنین فرضی، بنده مرتکب کدام «جرم» شده‌ام که می‌بایستی محاکمه شوم؟ کدام قانون را نقض کرده‌ام و حقوق چه کسی را پایمال کرده‌ام که می‌بایستی مجازات شوم؟ به چه کسی ضرر و زیان زده‌ام که می‌بایستی به‌واسطه آن مجازات شوم؟ اگر صادق زیباکلام و صادق زیباکلام‌ها مهملی بگویند و ۸۰میلیون آن را باور کنند، چه کسی مقصراست: آن ۸۰میلیون یا صادق زیباکلام؟

در عشق توأم نصیحت و پند چه سود
زهراب چشیده‌ام مرا قند چه سود

گویند مرا که بند بر پاش نهید
دیوانه دل است پای بربند چه سود‌

با احترامات فائقه
صادق زیباکلام
۲۱ اسفندماه یک هزار سیصد و نودوشش

✅صادق زیباکلام به ۱۸ ماه حبس و ۲ سال محرومیت از فعالیت سیاسی محکوم شد/جماران

@MostafaTajzadeh
https://goo.gl/9GLmSX