فرقه تکذیبیه حق طلب شده است

از آنجایی که در عالم سیاست نباید از قطعیات زیاد سخن به میان آورد برای همین باید گفت، به احتمال بسیار زیاد دولتی مانند دولت اصلاحات مجوز چنین تجمعی را برای مخالفان خود صادر می‌کرد، چرا که هر گروه، حزب یا تشکل سیاسی که به قانون اساسی التزام دارد بر اساس همین قانون حق دارد تجمع برگزار کند.

By سحام, in يادداشت ها on . Tagged width: , ,

» هرمز شریفیان

۷تن از یاران “احمدی نژاد” هفته گذشته طی نامه ای از وزیر کشور درخواست تجمع اعتراضی کردند. درخواست تجمع درخواستی مدنی است و وزارت کشور “دولت تدبیر و امید” اگر خود را ملزم به اجرای قانون اساسی می داند، باید با این درخواست موافقت کرده و مجوز این تجمع را صادر کند.
از آنجایی که در عالم سیاست نباید از قطعیات زیاد سخن به میان آورد برای همین باید گفت، به احتمال بسیار زیاد دولتی مانند دولت اصلاحات مجوز چنین تجمعی را برای مخالفان خود صادر می‌کرد، چرا که هر گروه، حزب یا تشکل سیاسی که به قانون اساسی التزام دارد بر اساس همین قانون حق دارد تجمع برگزار کند.
هرچند که مطابق با اصل ۲۷ قانون اساسی «برگزاری اجتماعات و راهپیمایی بدون حمل سلاح و به شرط آنکه مخل مبانی اسلام نباشد آزاد است». بر همین اساس وزارت کشور باید چنین درخواستی را مورد قبول قرار دهد تا معترضان، فارغ از اینکه به کدام گروه و دسته تعلق دارند بتوانند اعتراض کنند، حتی اگر توسط دوستان سابق و یار غارهای پیشین خود، “جریان انحرافی” یا “فرقه زنبیلیه” خطاب شوند.
اما نکته اینجاست که این تشکل که نام جریان و فرقه بر آنها گذاشته شده، پیشتر و زمانی که سکان اجرایی کشور را در دست داشت نه تنها مخالفان خود را “خس و خاشاک” نامیده و از هیچ توهینی به آنان فروگذار نکرده بود، بلکه بر خلاف ادعای کذب یکی از امضاکنندگان این درخواست، هیچگونه مجوزی در سال ۸۸ به معترضان و مخالفان خود هم نداده بود.
طرفه اینجاست که حضرات باز هم بر سیاق گذشته و به رسم رئیس شان از هیچ ادعای کذبی ابا ندارند و به‌راحتی عنوان می‌کنند: «در پاسخ به دروغ پراکنی مدعیان اصلاح طلبی متذکر می‌شوم که در زمان مسئولیت بنده در استانداری تهران، آقایان «موسوی» و «کروبی» از ٢۵ خرداد ٨٨ تا ١٢ اردیبهشت ٨٩ ، قریب ٣١ راهپیمایی برگزار کردند. آنها نامه خود را به استانداری آوردند به آنها گفته شد که نامه شما فاقد شماره ثبت دبیرخانه است و طبق قانون ، درخواست رسمی باید شماره شود، بروید رفع نقص کنید و همراه این فرم بیاورید». این جوابیه که مصداق همان فرافکنی ها و سوال را با سوال جواب دادن هاست، در حالی ادعا می‌شود که درخواست مجوز در آن سال بارها و بارها به صورت کتبی به وزارت کشور و استانداری ارسال شد و بی‌جواب ماند.
نکته به اینجا ختم نمی‌شود چون پیش از سال ۸۸ نیز بیشتر نشست‌ها و یادواره هایی که در حسینیه ارشاد و به مناسبت درگذشت مرحوم «مهندس مهدی بازرگان»، شادروان «آیت الله سیدمحمود طالقانی» و زنده یاد «دکتر علی شریعتی» برگزار می‌شد؛ با روی‌کار آمدن دولت احمدی نژاد از برگزاری تمام این مراسم ممانعت به عمل آمد و چنین تفکری درحالی که در زمان زمامداری‌اش وقعی برای مطالبات مدنی مردم قائل نبود، حالا با تمسک به همان قانون اساسی که بارها زیر پا گذاشته بود، درخواست تجمع اعتراضی می‌کند.
اعمال خلاف قانونی مانند «انحلال سازمان برنامه و بودجه»، «اجرایی نکردن مصوبات مجلس»، «عدم برخورد با مفاسد اقتصادی» و …برای دولت های احمدی نژاد نه تنها مهم نبود بلکه بارها زیرپا گذاشته شد و نامحترم بود حالا تبدیل به قوانینی محترم شده و از سوی این جریان مورد درخواست قرار می گیرد.
البته جای شکرش باقی است که همین جریان جزم اندیش، تمامیت خواه، متوهم و ناراست گو که تا دیروز همه مخالفان خود را حذف می کرد و به انزوا می راند، امروز یاد گرفته که حقوق مدنی محترم است و چه خوب است این را نیز یاد گرفته باشد که این حقوق را تنها برای خود مطالبه نکند چرا که نسبت به سایرین نه تنها برتری ندارد بلکه باید بیاموزد که به اندازه پایگاه اجتماعی اش حرف بزند.
در همین راستا بهتر است وزارت کشور در چنین شرایطی مجوز مربوطه را به این جریان بدهد چون با این کار چند نشان را با یک تیر خواهد زد. نخست آنکه به فرآیند یادگیری این جریان کمک می کند تا بدانند برخلاف آنان، دولت مستقر آنقدر سعه صدر دارد که مخالفان‌اش را تحمل کند و آنان را مانند هواداران خود دانسته به آنها توهین نکند و اجازه اعتراض بدهد. دوم آنکه شمار و پایگاه اجتماعی آنان قابل شمارش می شود تا ثابت شود ادعای آنان مبنی بر داشتن پایگاه عظیم مردمی! تا چه اندازه درست بوده و قابلیت بررسی دارد.
سوم اینکه بیش از پیش مشخص می شود که این جریان چه خیالی در سر دارد و از ارائه چنین درخواستی در پی چیست.

منبع: روزنامه همدلی