دلواپسان در دو سوی اقیانوس

» یادداشتی از هرمز شریفیان:
روحانی می تواند با پشتوانه مردمی نشان دهد که حامیانش حامی و طالب جنگ نیستند و برای مهار دلواپسان داخلی راهی جز قاطعیت در پیش نخواهد داشت.

By سحام, in يادداشت ها on . Tagged width: ,

» هرمز شریفیان

نزدیک به ۳۰ سال پیش و در زمان جنگی که “صدام حسین” رهبر بیمار عراق آن زمان به ما تحمیل کرد، مصائب و مشکلات بسیاری برای ملت و میهن به بار آورد.
دولت ایالات متحده و هم پیمانان غربی آن نه تنها به لحاظ سیاسی ایران را در تنگنا قرار داده بودند بلکه در رساندن و فروش ادوات پیشرفته نظامی از تانک و هواپیما گرفته تا موشک های زمین به زمین به رژیم صدام کوتاهی نکردند.
سال ها گذشت و قدرت بازدارندگی موشکی ایران به لطف هوش “تهرانی مقدم” های شهید پیشرفت کرد.
تاریخ ایران نشان داده که هرگاه نیروی نظامی این سرزمین ضعیف یا رو به تحلیل بوده موجب طمع همسایه ها و قدرت های جهانی شده است.
از ۱۷ شهر قفقاز و روسیه تزاری تا جزیره هایمان در جنوب و پرتغالی ها، این چشم طمع وجود داشته و دارد.
در زمان جنگ تحمیلی و برای حمله به شرق عراق به خاطر منهدم کردن پایگاه های هوایی دشمن(الولید)، ۸ فروند فانتوم (۱۶ خلبان و کمک خلبان) و نقشه ای پیچیده لازم بود اما حالا و به لطف هوش و میهن خواهی فرزندان این سرزمین، دشمن در خاک سوریه زیر سایه موشک های ایران است و این درحالی است که نه تنها دیگر جان خلبانان مان به خطر نمی افتد بلکه گوشی به دست طماعان هم داده می شود.
حالا آمریکایی هایی که نطفهء “داعش” و پیش از آن “القاعده” را با کمک مریدان سعودی خود بسته اند؛ “برجام” را نشانه رفته و موشک های ایران را بهانه ای برای برهم زدن این قرارداد کرده اند.
این همان پیش بینی ای بود که “آیت الله خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی پیشتر و بارها هشدار داده بود که، آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند و بارها زیر توافقات و وعده هایشان زده و باز هم خواهند زد!
رهبر ایران در کنار این هشدار دقیق باز هم گفته بود که ایران باید روی توان بازدارندگی دشمنان حساس باشد و با آنان در محدودهء خودشان مقابله کند.
درستی این پیش بینی نیز آنجا قطعی شد که پس از حمله تروریستی داعش به تهران، مواضع و پایگاه های آنان در خاک سوریه مورد هدف موشک های میان برد و دقیق ایران قرار گرفت تا علاوه بر ضربه شصت به دشمن، پیامی مهم تر برای تمام بدخواهان این سرزمین مخابره شود.
حالا دولت آمریکا و رئیس جمهور آنرمال آنها به علاوه ملیجک هایشان در جنوب خلیج فارس همین موشک ها را بهانه ای برای تحریم های جدید و زدن زیر توافقاتشان در برجام قرار داده اند.
حال معلوم شد که معضل “دلواپسان” تنها به ایران ختم نمی شود و آمریکایی ها هم در حوزهء سیاسی و حکومتی شان – کم دلواپس ندارند.
در مجموع آنها که از پدیدهء شوم جنگ استقبال می کنند، در تمام دنیا یک شکل دارند؛ یا به طور فطری از وقوع جنگ لذت می برند چون در آن هنگامه در جای امن خود نشسته اند و هزینه ای نمی دهند و یا از جنگ به دنبال منافع مالی می گردند تا ثروت افزون کنند و برایشان مهم نیست این ثروت از کجا، چگونه و به چه قیمتی به جیبشان می رود.
دستگاه دیپلماسی ایران و در راس آن ” محمدجواد ظریف” با اشراف بر این حوزه
توانسته اند دلواپسان آمریکایی را مهار و با منطقی متمدنانه اروپا را با خود همراه کنند.
این دیپلماسی دقیق همچنین توانسته اقدامات خصمانه قبایل حاکم در جنوب خلیج فارس علیه ایران را بی اثر کرده و عمیق ترین شکاف ممکن در دو دهه اخیر را بین آنها و اروپا به وجود آورد.
حالا و با تمام گرفتاری هایی که دولت اعتدال با آمریکا، داعش و حامیانشان دارد این دلواپسان داخلی هستند که باید مهار شوند تا هرروز چوبی لای چرخ دولت نگذارند.
دلواپسان داخلی هنوز درک نکرده اند که مقابله با دولت، آتشی می افروزد که دود آن پیش و بیش از همه به چشم ایرانیان می رود و تضعیف این دولت برآمده از اکثریت آرا تنها مثلت شوم دلواپسان آمریکا، قبیله های ساکن جنوب ایران و اسرائیل را خوشحال می کند.
دولت اعتدال اکنون در شرایط تساهل با کارشکنان نیست. یک آنرمال آمریکایی، شماری قبایل بدوی با ثروت باد آورده و صهیونیستی افراطی را با نقشه هایی شوم در مقابل دارد.
روحانی می تواند با پشتوانه مردمی نشان دهد که حامیانش حامی و طالب جنگ نیستند و برای مهار دلواپسان داخلی راهی جز قاطعیت در پیش نخواهد داشت.