فیروزآبادی: شلیک موشک عماد پس از توافق برجام، مصوبه رهبری بود

موشک دوربرد عماد مهرماه سال گذشته سه ماه پس از حصول توافق اتمی برجام و سه ماه پیش از اجرایی شدن آن آزمایش شد.

By Irani, in اخبار سر خط خبرها on . Tagged width: , ,
emad-mooshak-sahamnews
موشک عماد با برد ۱۷۰۰ کیلومتر بعد از موشکهای سجیل و قدر، دوربردترین موشک زمین به زمین ایران عنوان می‌شود

سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح در ایران گفته است که زمانبندی شلیک موشک عماد پس از توافق برجام، مصوبه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی بود.

به گزارش بی بی سی، فیروزآبادی به خبرگزاری تسنیم گفته است که «هیچ موشکی در این کشور شلیک نمی‌شود مگر اینکه مصوبه فرمانده کل قوا را داشته باشد.»

خامنه‌ای به عنوان رهبر ایران بر اساس قانون اساسی، فرمانده کل قوای مسلح این کشور است.

موشک دوربرد عماد مهرماه سال گذشته سه ماه پس از حصول توافق اتمی برجام و سه ماه پیش از اجرایی شدن آن آزمایش شد.

ایالات متحده آمریکا این آزمایش را نقض قطعنامه های شورای امنیت درباره منع آزمایش موشک‌های بالستیک توسط ایران خواند و خواستار بررسی موضوع در شورای امنیت شد.

در آن زمان هنوز رفع قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران به مرحله اجرا نرسیده بود.

پیش از این آزمایش موشکی، بحث های مفصلی بین مدافعان و منتقدان برجام در ایران درباره فعالیت‌های موشکی بعد از توافق جامع اتمی با گروه ۱+۵ درگرفته بود. منتقدان می گفتند مذاکره‌کنندگان محدودیت‌هایی در این زمینه پذیرفته‌اند اما اعضای گروه مذاکره‌کننده می‌گفتند این محدودیت‌ها در بخش غیرالزام آور قطعنامه شورای امنیت آمده و نادیده گرفتن آن به معنی نقض برجام نیست.

وزارت امور خارجه ایران پیش از این هم در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرده بود که برنامه موشکی این کشور «ارتباطی با توافق برجام ندارد و هیچ اقدامی قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را از حقوق مشروع و قانونی‌اش برای تقویت بنیه دفاعی و امنیت ملی خود محروم کند.»

شورای امنیت سازمان ملل پس از این آزمایش موشکی یک نشست ویژه برای بررسی آن برگزار کرد اما پس از آن هیچ اقدام دیگری انجام نداد.

فیروزآبادی در گفت و گوی اخیرش با خبرگزاری تسنیم گفته است که وقتی موشکی در ایران ساخته می‌شود، برای آزمایش و حتی شلیک در مانورهای نظامی هم باید از خامنه‌ای مجوز بگیرد.

رئیس پیشین ستادکل نیروهای مسلح ایران گفته است «شلیک موشک بدون اجازه مستقیم فرمانده کل قوا امکان ندارد اما قبل از آن کمیسیون‌های فنی و سیاستگذاری ‌مقدمات را فراهم می‌کنند، بررسی می‌کند که این موشک واقعاً از نظر فنی درست ساخته شده و آیا جواب می‌دهد؟ از لحاظ سیاسی وقت مناسبی است یا خیر؟ اقتضائات انقلاب اسلامی را دارد؟»

به گفته آقای فیروزآبادی این موضوع پس از رای گیری های مربوط به آیت الله خامنه‌ای ارجاع می شود و «حتی اینکه در چه زمانی شلیک شود را نیز ایشان تعیین می‌کنند.»

موشک عماد با برد ۱۷۰۰ کیلومتر بعد از موشک «سجیل» و موشک قدر، دوربردترین موشک زمین به زمین ایران عنوان می‌شود.