احمد منتظری: به آن‌ها گفتم «ما طلب‌کار هستیم»

وقتی انقلاب پیروز شد برخی با بداخلاقی‌ به آبروی نظام خدشه‌ وارد کردند که تا گفته و جبران نشود و اصلاح نگردد، این خدشه هم‌چنان خواهد ماند.

Hoseinali-Montazeri-saham-newsدر مراسم هفتمین سالگرد درگذشت فقیه عالی‌قدر آیه‌الله منتظری که صبح سوم محرم (۱۴مهر۹۵) در مسجد بازار نجف‌آباد برگزار شد، «احمد منتظری» فرزند آیت‌الله منتظری، پس از تشکر از ایستادگی مردم شریف نجف‌آباد، از مبارزات آن‌ها در زمان شاه و فداکاری‌هایشان در جنگ و شهدای گرانقدر آن‌ها یاد کرد و به تحصن یک‌هفته‌ای مردم نجف‌آباد در سال ۴۲ اشاره کرد که با درخواست آزادی و بازگشت امام خمینی از تبعید در همین مسجد بازار، به دعوت آیت‌الله منتظری برگزار شد و با پاسخ مثبت و حضور انبوه مردم روبرو گردید.

به گزارش خبرنگار «سحام»، وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز امیدواری کرد اگر اشکالاتی هست با گفتار و هشدار منتقدین و اصلاح مسیر، به راه درست اسلام عزیز بازگردیم.

«احمد منتظری» افزود: در بازجویی‌ها یا به قول خودشان گفت‌وگوها برای فایل صوتی که اخیرا منتشر شد، وقتی که صحبت از مصالح نظام می‌شد، به آن‌ها عرض کردم که در واقع ما از شما طلب‌کار هستیم؛ چون پدران ما در راه این انقلاب و تشکیل این نظام چه زحماتی کشیدند، زندان‌ها رفتند و آسایش خود و خانواده و دوستان‌شان را فدا کردند. مردم هم پیروی کردند و از بسیاری از امکانات رفاهی خود گذشتند تا این نظام تشکیل شود.

وی اظهار کرد: وقتی انقلاب پیروز شد برخی آمدند و با بداخلاقی‌های خود به آبروی نظام خدشه‌ای وارد کردند که تا گفته نشود و جبران نشود و اعتراف و اصلاح نگردد، این خدشه هم‌چنان خواهد ماند.

«منتظری» با ابراز تأسف از این‌که در انقلاب براساس سیره‌ی رحمانی پیامبر عمل نشد و تندروی‌هایی اتفاق افتاد، به بخشی دیگر از صحبت‌های خود در بازجویی‌های اخیر اشاره کرد و افزود: … بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤال خبرنگار در پاریس که پرسید شما وقتی به ایران بازگشتید و پیروز شوید با محمدرضا پهلوی چه خواهید کرد، فرمودند اگر مباشرتا قتل مرتکب شده باشد حکمش اعدام است اما اگر امر به قتل کرده باشد حکم آن حبس ابد است. در حالی‌که وزرای آموزش‌وپرورش و امورخارجه یا شهردار تهران (که اعدام شدند) نه قتل کرده بودند نه امر به قتل؛ و این یک انحرافی شد. ما درواقع طلب‌کار شما هستیم که چرا چنین انقلابی که با این عظمت و گذشتن از آبرو و با این فداکاری و زحمات به دست آمده را شما به آبروی آن خدشه وارد کردید؟

«احمد منتظری» اظهار کرد: ما پیرو فقیه ‌عالیقدریم، کسی که هفتهٔ وحدت را برای وحدت بین نحله‌های مختلف فکری که همه به اسلام معتقدند پیشنهاد کردند. آن‌وقت افرادی آمده‌اند و در بین شیعیان اختلاف ایجاد می‌کنند و حتی طوری شده که مجتهدین مسلم شیعه که برخی‌شان در حد مرجعیت هستند برای ورود به مجلسی که می‌خواهد تحت نظر این نظام تصمیم بگیرد رد صلاحیت می‌شوند. … درحالی‌که قرآن کریم می‌فرماید: «قُل یا اَهلَ الکِتاب تَعالَوا اِلی کَلِمه سَواء بیننا و بینکم» به مسیحی‌ها و یهودی‌ها می‌گوید بیایید در مورد اعتقاد به خدا هم‌زبان شویم و شرک نورزیم.

یادگار گرامی مرحوم «آیت‌الله منتظری» بیان داشت: از مسئولین محترم و تصمیم‌گیران نظام می‌خواهیم که راست‌گویی سرلوحۀ کارشان باشد؛ یعنی اگر می‌گوییم جمهوری اسلامی، «جمهوریت» واقعیت داشته باشد و کسی حق رد صلاحیت افراد را برای یک حزب خاص و در مقابل اکثریت مردم نداشته باشد. … این اصلا قابل قبول و قابل جمع با جمهوریت نیست و همین‌طور با اسلام.

«احمد منتظری» در ادامه سخنان خود گفت: وقتی که خداوند به پیامبر در مورد مخالفین می‌فرماید: «واستغفر لهم و شاورهم فی‌الأمر» این استغفار برای خطاکاران است و خدا از پیامبر خواسته پس از استغفار، در کارها با آن‌ها مشورت کند! چون جواب مشورت با افراد موافق، ولو چند میلیون نفر باشند مشخص است؛ و این یک حالت مسخره کردن مشورت است. و اگر تضارب افکار انجام شود و مخالفین هم جزء مشاورین باشند، نظر بهتری استخراج و راه بهتری انتخاب می‌شود. همین‌طور در مورد آیۀ شریفۀ «ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَبَیْنَهُ عَدَاوَهٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ» منظورش دفع به صورت نیکو در مقابل کسی است که اختلاف نظر دارد. و در ادامه می‌گوید کسی که بین تو و او دشمنی است، بعد از این، دوست صمیمی تو می‌شود. ما قضاوت کنیم که چقدر در جمهوری اسلامی به این آیه عمل کرده ایم؟! متأسفانه در بسیاری از موارد برعکس عمل شده، طوری‌که دوستان صمیمی در موضع مخالف قرار گرفته‌اند.

گفتنی است «مصطفی معین» وزیر علوم دولت اصلاحات دیگر سخنران این برنامه بود.

هم‌چنین مراسمی نیز بعدازظهر همان روز در حسینیۀ اعظم نجف‌آباد برگزار شد و ابتدا قرار بود آیت‌الله عرب در آن سخنرانی کند که با ممانعت مقامات، حجت‌الاسلام والمسلمین محمود صلواتی سخنرانی نمود.