محسنی اژه‌ای: قوه قضاییه به «تخلف» احمدی‌نژاد رسیدگی نمی‌کند، به «جرم» رسیدگی می‌کند!

تاکنون احمدی‌نژاد در دادگاه حاضر نشده، در همان موارد اول مربوط به شکایات شخصی هم بود که در آن جا شاکی رضایت داد و موضوع منتفی شد.

Mohseni-Ejehee-saham-newsمعاون اول قوه قضاییه در نشست خبری خود در اظهار نظری عجیب درباره پرونده محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور سابق گفت: «قوه قضاییه به تخلف رسیدگی نمی‌کند بلکه به جرم رسیدگی می‌کند!» مشخص نیست آیا قوه قضاییه فقط به تخلف احمدی‌نژاد رسیدگی نمی‌کند یا درباره سایر افراد نیز رویکرد مشابهی را دارد!

غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای در صد و یکمین نشست خبری خود در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه تاکنون به چه تعدادی از پرونده‌های توهین به مقامات دولتی رسیدگی شده است؟ گفت: معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری به طور متناوب شکایت کرده است. در برخی از موارد قوه قضائیه به عنوان مدعی‌العموم وارد شده و به برخی از این پرونده‌ها رسیدگی کرده و برخی در حال رسیدگی است. عددی به طور مشخص در رابطه با تعداد این پرونده‌ها وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه سازمان بازرسی درباره فیش‌های حقوقی تاکنون دو لیست به قوه قضائیه داده، اگر دولت به قوه قضائیه لیستی ندهد، قوه قضائیه در این خصوص ورود پیدا می‌کند؟ پاسخ داد: قوه قضائیه بیش از دو لیست دارد، این لیست‌ها هم در مقام راستی‌آزمایی و هم در رابطه با مبانی حقوقی باید بررسی شوند. ممکن است در این لیست‌ها فیش حقوقی کل کارمندان دولت فرستاده شده باشد.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا تسهیلاتی که به تعاونی‌های مسکن در ادارات دولتی و عموم غیر دولتی داده می‌شود بر اساس قانون است یا خیر؟ پاسخ داد: بعضی قسمت‌ها تا حدودی کمک‌هایی را می‌توانند در چارچوب قانون انجام دهند. پرونده‌های مختلف تعاونی را داشته‌ایم که پرونده‌های سنگینی است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه همیشه تاکید بر این داشته‌اید که برای ارائه وام‌های کلان به سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران بانک‌ها وثیقه لازم را اخذ کنند؛ به چه میزان بانک‌ها از این پیشنهاد قوه قضاییه استقبال کردند و آیا معوقات بانکی متوقف شده است یا خیر؟ گفت: به صورت کامل متوقف نشده و ما باز هم معوقه داریم که تعدادی از آن برای قبل است. سال ۸۵ معوقات بانکی ما ۴۰ هزار تا بوده، سال ۹۵ علاوه بر فشارها و پیگیری‌های قوه قضاییه حدودا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است. این موضوع نشانگر این است که این روند ادامه دارد. بر اساس گزارشی که می دادند نمی دانم درست است یا خیر، کلا متوقف نشده اما کند شده است.

خبرنگاری از محسنی اژه‌ای درباره آخرین وضعیت پرونده احمدی‌نژاد پرسید و خطاب به اژه‌ای گفت:‌ سخنگوی کمیسیون اصل نود نیز معتقد است که پرونده وقتی به قوه قضاییه ارجاع می‌شود نتیجه باید تا یک‌ماه اعلام شود و زمانی که تخلفی انجام شده باشد برای کمیسیون محرز می‌شود و وکیل آقای احمدی نژاد هم گفته تاکنون وی به دادگاه احضار نشده است آیا این موضوع صحت دارد؟ مبادا گوشه‌ای از بگم بگم‌های ایشان در قوه باشد که پرونده‌اش رسیدگی نمی‌شود که اژه‌ای پاسخ داد: درباره خودم می‌گویم از امروز تا آینده هر که هرچه می‌خواهد بگوید بگوید، معمولا افرادی که بگم بگم می‌کنند مطلب به درد بخوری ندارند، مسائل مربوط به مجلس دو گونه است؛ یکی مسائل و گزارشاتی است که انجام می‌شود و در مجلس قرائت و تصویب می گردد یا اینکه کمیسیون اصل نود خودش پرونده را برای دستگاه قضایی ارسال می‌کند که این دو متفاوت است.

وی افزود: هم‌چنین باید گفت بعضی موارد تخلف است «اگر تخلف باشد دستگاه قضایی به تخلف رسیدگی نمی‌کند!» به جرم رسیدگی می‌کند. اما در رابطه با رئیس جمهور سابق تخلف او از قانون در دیوان‌عالی کشور بررسی می‌شود و اگر احراز شود او تخلف کرده می‌تواند رای به عدم صلاحیت او بدهد. اگر جرمی انجام داده باشد به دادسرا نمی رود و مستقیما به دادگاه می‌رود در بعضی موارد شکایت‌های او دارای شاکی خصوصی بوده. یک مواردی از کمیسیون اصل نود آمده و دو مورد هم از خود مجلس آمده؛ شکایات خصوصی او به غیر از دو مورد به نظر من دارای مرتبه پایینی بود. تاکنون ایشان در دادگاه حاضر نشده است، در همان موارد اول مربوط به شکایات شخصی هم بود که در آن جا شاکی رضایت داد و موضوع منتفی شد، احضاریه فرستاده شد، ایشان حاضر نشد، ولی آن زمان دیگر نیازی به حضور وی نبود. این‌ها در شعبه مربوطه در حال رسیدگی است و هنوز منتج به نتیجه نهایی نشده است.