جذب صدها دانشجو توسط سپاه پاسداران در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور/ سند

در این پذیرش خاص و سهمیه‌ای، اولویت به افراد بسیجی و خانواده‌های آنان داده شده است و اعلام گردیده که «افراد از بدو پذیرش در دانشگاه به عضویت سپاه در می‌آیند و از امکانات مادی آن بهره‌مند می‌شوند.» بدین‌ترتیب امسال برای نخستین بار در کنار دانشجویان عادی، صدها دانشجو که مستقیما توسط سپاه گزینش و به عضویت رسمی این نهاد نظامی- امنیتی درآمده‌اند، جذب دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌شوند.

در کنکور امسال در اقدامی بی‌سابقه در اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در رشته‌های مختلف گروه پزشکی، ظرفیت جدیدی به عنوان «بورسیه سپاه پاسداران» ایجاد شده است. به گونه‌ای که حتی در دانشگاه علوم پزشکی ارتش نیز این ظرفیت خاص دیده می‌شود! این در شرایطی است که طی سال‌های گذشته، تعداد انگشت‌شماری «بورسیه سپاه» یا «ارتش» در معدود دانشگاه‌های کشور وجود داشته، اما امسال در حجم بسیار وسیع و بی‌سابقه‌ای این ظرفیت ایجاد شده است.

به گزارش «سحام»، در بیش از ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور، «ظرفیت بی‌سابقه و جدیدی» برای «بورسیه سپاه» ایجاد شده که برای اولین‌بار در چنین حجمی پذیرش «دانشجویان بورسیه سپاه» صورت خواهد پذیرفت. گفته می‌شود برخی دانشگاه‌ها معادل ۲۰ تا ۳۰ درصد از ظرفیت پذیرش عادی خود، دانشجویان بورسیه سپاه پاسداران را خواهند پذیرفت.

بدین‌ترتیب امسال برای نخستین بار در کنار دانشجویان عادی، صدها دانشجو که مستقیما توسط سپاه گزینش و به عضویت رسمی این نهاد نظامی- امنیتی درآمده‌اند، جذب دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌شوند.

در این پذیرش خاص و سهمیه‌ای، اولویت به افراد بسیجی و خانواده‌های آنان داده شده است و اعلام گردیده که «افراد از بدو پذیرش در دانشگاه به عضویت سپاه در می‌آیند و از امکانات مادی آن بهره‌مند می‌شوند.»

از طرفی در این «ظرفیت‌سازی» که قطعا با هماهنگی مقامات بالای وزارت بهداشت صورت گرفته، حجم وسیعی از امکانات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بخش‌های آموزشی و درمانی، به این تخصیص اختصاص خواهد یافت که با وجود محدودیت‌های زیاد موجود در این بخش، ارائه این «رانت انحصاری آموزشی» به یک «نهاد خاص»، اجحاف بر بخش درمان و آموزش پزشکی کشور تلقی می‌شود.

از طرفی با توجه به اینکه این تعداد پذیرش بالا و بی‌سابقه به هیچ‌وجه با نیازهای آتی سپاه در زمینه خدمات درمانی نیروهای خود تناسب ندارد، به نظر می‌رسد اهداف دیگری پشت پرده پذیرش و حضور این افراد در کنار دانشجویان عادی دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود داشته باشد که در آینده مشخص خواهد شد.

انتقاد شدید ۲۲ تشکل دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی از سهمیه‌های مازاد و بورسیه‌ای اخیر سپاه پاسداران

۲۲ تشکل دانشجویی در واکنش به بورسیه‌های خاص سپاه پاسداران برای دانشگاه‌های علوم پزشکی، طی بیانیه‌ای به این اقدام وزارت بهداشت و سپاه پاسداران واکنش نشان دادند. به دلیل سانسور کلماتی از این اعتراضیه در رسانه‌های اصلاح‌طلب و اصول‌گرا، متن این بیانیه برای انتشار در اختیار «سحام» قرار گرفته است:

جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
باسلام و احترام

پس از رویت دفترچه‌ی انتخاب رشته کنکور سال ۹۵ مطلع گشتیم که امسال تغییراتی در نحوه‌ی پذیرش دانشجویان صورت گرفته است که همچون سال‌های گذشته اما این‌بار در ابعادی به مراتب گسترده‌تر، دانشجویان سهمیه‌ای و بورسیه‌ای متعهد به سپاه پاسداران پذیرفته خواهند شد، در حالی که این ارگان‌، از دانشگاه اختصاصی بهره می‌برد و در صورت افزایش نیاز، می‌توان سهمیه‌ی دانشگاه مذکور یا تعداد دانشگاه‌های آنان را افزایش داد و هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای این ظرفیت مازاد برخلاف سیاست تثبیت ظرفیت وزارت بهداشت وجود ندارد و افت شدید سطح آموزشی دانشگاه‌ها و دخالت بیشتر نهادهای غیر دانشگاهی در امور دانشگاه را در پی خواهد داشت.

علی‌رغم اینکه جنابعالی و همکاران‌تان بارها از اهمیت مسائل آموزشی و افزایش کیفیت تحصیلی سخن گفته‌اید ولی متاسفانه سیاست‌های اخیر نه تنها هیچ کمکی به ارتقا کیفیت نخواهد کرد بلکه با توجه به حضور افرادی با رتبه‌های ضعیف‌تر و همچنین محدودیت امکانات علمی و منابع اقتصادی دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های تابعه‌ی آن‌ها سطح علمی و آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی لطمه‌های جدی خواهد دید. لذا با توجه به اینکه علم پزشکی مستقیما با جان انسان‌ها مرتبط می‌باشد بیش از پیش باید به چنین مواردی اهمیت داده شود.

آقای وزیر! برای این افزایش بی‌رویه و ناعادلانه سهمیه‌های اختصاصی سپاه پاسداران چه زیر ساختی را برای دانشگاه‌ها تامین کرده‌اید؟ با در نظر گرفتن شرایط غیراستاندارد و تمامی مشکلات آموزشی، فرهنگی و صنفی در حوزه دانشگاه‌های علوم پزشکی، کدامین منطق افزایش ظرفیت پذیرش این دانشگاه‌ها آن هم برای سپاه پاسداران را توجیه‌پذیر ساخته است؟

بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، منتظر بودیم که طبق وعده‌های رییس‌جمهور محترم به دخالت نهادهای خارج از دانشگاه، پایان داده شود؛ اما نه تنها این معضل بر طرف نشد بلکه امروز شاهدیم با صدور مجوز برای پذیرش نیروهای سازمانی سپاه پاسداران، عملا دست نهادهای خارج از دانشگاه را برای دخالت در امور دانشگاه‌های علوم پزشکی باز می‌گذارید. جناب وزیر با ادامه این روند شانه‌های نحیف دانشگاه و دانشگاهیان زیر بار تصمیمات غیر کارشناسی همکاران شما، روز به روز شکسته‌تر می‌شود.

این تصمیم اتخاذ شده قطعا در آینده نزدیک ضربه‌ای مهلک ابتدا بر پیکره‌ی دانشگاه و دانشگاهیان و سپس بر سیستم بهداشت و درمان کشورمان و همچنین سلامت مردم وارد خواهد کرد. لذا امیدواریم که اگر چنین سیاست‌های غیر منطقی از طرف مسئولان وزارت خانه اتخاذ می شود، هرچه سریع‌تر مورد بازبینی قرار گیرد و تجدید نظر اساسی صورت پذیرد.

اگر هم دست‌هایی در پشت پرده‌ی این جریان وجود دارد که کیفیت آموزشی درمانی دانشگاه‌های کشور و شآن و استقلال دانشجو و دانشگاه را فدای سیاست‌های غیرکارشناسی خود می‌کند، از جنابعالی انتظار این می‌رود طبق میثاق نامه دولت تدبیر و امید برای دفاع از حقوق دانشجویان، بیش از پیش مصر بوده و در مقابل تصمیمات اشتباه، جوانمردانه ایستادگی نمایید چرا که همگی می‌دانیم این مسئولیت‌ها، امانتی زودگذر بیش نیست و آنچه در تاریخ می‌ماند نام نیک و اجرای عدالت است. والسلام

رونوشت: کمیسیون محترم بهداشت مجلس

۱- انجمن اسلامی امید دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
۲- انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
۳- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
۴- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
۵- انجمن اسلامی پرستاری و مامایی علوم پزشکی قزوین
۶- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک
۷- انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه علوم پزشکی همدان
۸- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی لرستان
۹- انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام خمینی علوم پزشکی زاهدان
۱۰- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فسا
۱۱- انجمن اسلامی بهداشت و پیراپزشکی علوم پزشکی قزوین
۱۲- انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
١٣- تشکل وحدت اسلامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
۱۴- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
۱۵- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یزد
۱۶- انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه علوم پزشکی جهرم
۱۷- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
۱۸- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
۱۹- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان
۲۰- انجمن اسلامی اعتدال دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم
۲۱- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
۲۲- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران.

sepah-sahamnewssepah-sahamnewssepah-sahamnewssepah-sahamnewssepah-sahamnewssepah-sahamnewssepah-sahamnewssepah-sahamnewssepah-sahamnewssepah-sahamnewssepah-sahamnews