آیت‌الله محمدرضا نکونام در یورش نیروهای امنیتی مجددا بازداشت شد

آیت‌الله محمدرضا نکونام ابتدا در دادگاه بدوی ویژه روحانیت به دو سال حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر به پنج سال افزایش پیدا کرد.

Makarem-nekounam-saham-newsساعتی قبل طی یورش نیروهای امنیتی به منزل آیت‌الله محمدرضا نکونام مرجع تقلید منتقد، وی مجددا بازداشت و به زندان ساحلی قم منتقل شد.

به گزارش خبرنگار «سحام»، آیت‌الله محمدرضا نکونام که در ایام لیالی قدر ماه رمضان (۵ تیرماه ۱۳۹۵) از زندان ساحلی قم آزاد و به منزل خود منتقل شده بود، ساعتی قبل مجددا توسط نیروهای امنیتی دادگاه ویژه روحانیت بازداشت و به زندان ساحلی قم منتقل گردید.

این بازداشت در حالی صورت گرفته که مطابق قانون، این مرجع تقلید منتقد پس از گذراندن یک‌سوم از مدت حبس خود از شرایط «آزادی مشروط» برخوردار بوده است.

گفته می‌شود یکی از دلایل بازداشت مجدد این مرجع تقلید، تن ندادن به شروط دادگاه ویژه روحانیت در دوران آزادی موقت خود بوده است.

آیت‌الله محمدرضا نکونام طی دو هفته مذاکره با نیروهای امنیتی دادگاه ویژه روحانیت از سه خواسته آن‌ها یعنی؛ «به رسمیت شناختن مراجع تقلید حکومتی»، ۲- «عدم انتقاد از حکومت» و ۳- «صرف‌نظر کردن از فعالیت در حوزه‌های علمیه» استنکاف کرده است.

بر اساس گزارش‌ها نگارش دو نامه از سوی اساتید و طلاب حوزه‌های علمیه خطاب به «محمدجواد اردشیر لاریجانی» و «علی لاریجانی» موجب خشم مقامات امنیتی و برادران لاریجانی شده، به طوری‌که این مرجع تقلید منتقد برای چندمین بار به زندان منتقل شده است.

روز یک‌شنبه ۳۰ خردادماه، هفتاد و یک نفر از اساتید و طلاب حوزه علمیه قم طی نامه‌ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، درخواست تحقیق و تفحص از دادگاه ویژه روحانیت را مطرح کردند.

هم‌چنین روز یک‌شنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۵، ۱۲۸ تن از شاگردان و اساتید حوزه‌های علمیه طی نامه‌ای سرگشاده به محمدجواد لاریجانی، درخواست تعطیلی «ستاد حقوق بشر قوه قضاییه» را به دلیل «بی‌خاصیت» بودن آن مطرح کردند.

آیت‌الله محمدرضا نکونام ابتدا در دادگاه بدوی ویژه روحانیت به دو سال حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر به پنج سال افزایش پیدا کرد.

این مرجع تقلید منتقد در نیمه دی‌ماه سال ۱۳۹۳ بدون اعلام هیچ دلیلی توسط ماموران دستگیر و زندانی شد ولی در پی وخامت حالش از زندان آزاد و مستقیما به بیمارستان منتقل شد. در مدت پس از آزادی نیز به علت فشار نهادهای امنیتی، کلاس های درس وی تعطیل بود.

وی مجددا در ۳۱ فروردین ماه سال ۱۳۹۴ پس از انتشار مطلبی در روزنامه قانون در حالی که وضعیت جسمانی مناسبی نداشت، توسط ماموران امنیتی دستگیر و روانه زندان قم شد و علی‌رغم سکته مغزی تا تاریخ پنجم تیرماه در زندان نگهداری شده است.