احتمال درگذشت «عباس کیارستمی» به علت «قصور پزشکان ایرانی» قوت گرفت

یک پزشک ایرانی طی نوشته‌ای در صفحه اینستاگرام خود، پرده از «قصور پزشکی» دو تن از پزشکان متخصص بیمارستان جم تهران برداشته است.

Abbas-kiarostami-saham-newsیک پزشک ایرانی طی نوشته‌ای در صفحه اینستاگرام خود، پرده از «قصور پزشکی» دو تن از پزشکان متخصص بیمارستان جم تهران برداشته است.

به گزارش خبرنگار «سحام»، دکتر «امید ربانی‌فر» در صفحه اینستاگرام خود (پیش از تنظیم به حالت خصوصی) نوشته است: «امروز من شرمگینم مانند راننده لدری که خواست مسجد اصفهان را خراب کند و توانست. متاسفانه سیستم پزشکی ایران نتوانست سرشناس ترین شهروند خود را درمان کند، هرچه بیشتر تحقیق کردم و هر چه بیشتر جستجو کردم بیشتر فهمیدم که قصور از جانب تیم پزشکی بوده و حالا که استاد در خانه دوست آرمیده، نتایج همه جستجوهایم را برای شما می‌گویم.
Omid-Rabbanifar-sahamnews-1استاد کیارستمی به علت بیماری پولیب روده (و نه سرطان) و به توصیه دوستانش و به اعتبار دکتر «میر» در بیمارستان جم بستری می‌شود. دکتر میر استاد را نمی‌شناسن {نمی‌شناسم} (و اگر می‌شناختن {می‌شناختم} هم تاثیری نداشت)، به جای این‌که عمل را خودشان انجام دهند، عمل را به پسرشان می‌سپارند. ظاهرا عمل موفقیت‌آمیز بوده و متخصص جراح و متخصص عفونی (دکتر پارسا) در حالی‌که بیمار هنوز بستری است، برای تعطیلات عید راهی مسافرت نوروزی می‌شوند. اما عفونت بعد عمل اتفاق می‌افتد و چون کسی نمی‌تواند دو مزشک {پزشک} مسئول را پیدا کند، خانم حکمت با وزیر تماس می‌گیرنر {می‌گیرند} و این‌بار با شک به عفونت کیسه صفرا، کیسه صفرا برداشته می‌شود. حین عمل لوله حالب هم پاره شده و سوند دبل جی برای ایشان تعبیه می‌شود. استاد از بیمارستان مرخص اما این‌بار برای برداشتن دبل جی در بیمارستان آزاد بستری می‌شوند و بعد هم با رضایت خانواده به فرانسه اعزام و در آن‌جا به علت آمبولی (و نه سرطان) فوت می‌کنند. من از طرف شخص خودم بسیار غمگین و شرمسار هستم و امیدوارم (گرچه واقعا امیدی ندارم) وزیر محترم پیگیر ماجرا باشد.»

دکتر «میر» و دکتر «پارسا» چه کسانی هستند؟

پس از نوشته دکتر «امید ربانی‌فر»، طی تحقیقات خبرنگار‌«سحام»، مشخص شد که دکتر «احمد میر» و دکتر «مازیار پارسا» هر دو از «سهامداران بیمارستان جم» هستند.

maziar-Parsa-sahamnews
دکتر مازیار پارسا
Ahmad-Mir-sahamnews
دکتر احمد میر

دکتر «احمد میر»، فارغ التحصیل از دانشگاه لوزان سوییس، عضو انجمن جراحان سوئیس، عضو هیئت مدیره جامعه جراحان ایران، جراح دستگاه گوارش، متخصص بیماری‌های پستان، تیروئید و کیسه صفرا و متخصص لاپاروسکوپی است که در بیمارستان جم عمدتا جراحی‌های عمومی را انجام می‌دهد.

اما دکتر «مازیار پارسا» سوابق عدیده «احمد میر» را ندارد و تنها متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت مدیره بیمارستان جم است.

ایوبی: اگر ثابت شود قصور پزشکی بوده، برخورد می‌شود

حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی در مراسم بزرگ‌داشت «عباس کیارستمی» در موزه سینما گفت: اگر ثابت شود قصوری در پرونده پزشکی کیارستمی صورت گرفته، قطعا پیگری می‌شود.

به گزارش ایلنا، ایوبی گفت: تشییع پیکر کیارستمی قطعا با هماهنگی و نظر خانواده انجام می‌شود و یکی از پیشنهادها موزه و یکی کانون پرورش فکری است اما بی‌شک جایی انتخاب می‌شود که در شان کیارستمی باشد تا مراسم خوب برگزار شود.

رییس سازمان سینمایی درباره محل دفن کیارستمی افزود: خود ایشان درباره محل دفن یک وصیتی کرده است که به‌زودی اعلام می‌شود.

وی درباره زمان بازگشت پیکر کیارستمی به ایران گفت: به احتمال فراوان جمعه شب پیکر وی به ایران باز می‌گردد.

بهمن کیارستمی: پزشک عفونی گفت «من پزشک مشاور بوده‌ام»

اگر چه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران و سرپرست تیم درمان عباس کیارستمی چندی پیش وجود قصور توسط پزشکان را در روند درمان این کارگردان مشهور ایرانی رد کرد، انتظار می‌رود وزارت بهداشت و درمان و شخص وزیر بهداشت که به تلاش برای رفع مشکلات بیماران و ارتقاء نظام سلامت کشور شهره است، دستور بررسی دقیق این موضوع را ابلاغ و در صورت وجود هرگونه خطای انسانی آن را اعلام و راه‌کارهای مناسب برای پیشگیری از اقدامات سهل انگارانه گروهی از پزشکان را بی‌اندیشد.

در همین ارتباط «بهمن کیارستمی» فرزند این کارگردان مشهور سینمای جهان پیش از درگذشت عباس کیارستمی در یادداشتی در روزنامه «شرق» صراحتا به اشاره کرده است.

مأموران شهردای سر پست‌شان ماندند…

صبح یکی از روزهای شلوغ آخر اسفند، در راه بیمارستان که بودم، رادیوی ماشین روشن بود. آقای لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، داشت به عاملان قانون می‌گفت امسال در تعطیلات نوروز حواس‌شان خوب جمع باشد و در این ایام با ساخت‌وسازهای غیرقانونی و زمین‌خواری مبارزه کنند. اما چرا زمین‌خواران و کوه‌خواران در ایام نوروز تعطیل نمی‌کنند بروند شمال؟ چون این تعطیلات آن‌قدر طولانی و آن‌قدر تعطیل است که تا تمام شود می‌توان دور هکتارها زمین دیوار کشید، یا شروع به ساختن خانه‌ای کرد و تا روز ١٣ سقفش را هم زد. تعطیلات که تمام شد و خانه‌ات مسقف شد، دیگر بعید است قوه قضائیه به‌راحتی بتواند حکم تخریب بدهد. به‌همین‌ دلیل مأموران شهرداری و منابع طبیعی، امسال برای محکم‌کاری و پیشگیری از زمین‌خواری و کوه‌خواری به تعطیلات نوروزی نرفتند و سر پستشان بودند. قدردان آنهاییم.

فکر کردن به تعطیلاتی بیشتر از ۴۸ ساعت باعث دلشوره‌ام شده

حالا این تعطیلات تمام شده، ابوی ما در بستر بیماری چشمانش را گشوده و از لرزش دل و دستم آن‌قدر کم شده که بتوانم چند خطی، نه درباره حال ابوی که خدا را صد‌هزار مرتبه شکر امروز خوب است، که از دلایل بیزاری‌ام از تعطیلات طولانی نوروز بنویسم. البته کیست که از هوای بهاری و نغمه‌های نوروزی بدش بیاید. اما این تعطیلات اجباری واقعا هیچ‌وقت برایم مفرح ذات نبوده است و همیشه فکرکردن به تعطیلاتی بیشتر از ۴۸ ساعت باعث دلشوره‌ام شده، امسال فهمیدم حق داشته‌ام و تا به‌ حال «دِژا ووی» نوروز سال ۱۳۹۵ را می‌دیده‌ام.

مگه نمی‌دونستید که نیمه دوم اسفند نباید می‌رفتید بیمارستان

امروز همه می‌گویند: مگه نمی‌دونستید که نیمه دوم اسفند نباید می‌رفتید بیمارستان، آخه اون‌ موقع که وقت عمل جراحی نیست… انگار همان‌طور که موسم گل و وقت شکوفه داریم، موسم عمل جراحی هم داریم و یکی، دو ماهی باید منتظر نشست که داروهای بیهوشی رنگ بیندازند و جراحان سر شوق بیایند. حالا جراحان ما هم مسئول و حاذق و کاردان. عفونت پس از عمل که در حوزه کاری جراح نیست. هست؟ نمی‌دانم.

پزشک عفونی بعد از بازگشت از تعطیلات گفته ایشان پزشک معالج نبوده

در این چند هفته آن‌قدر اطلاعات ضدونقیض شنیده‌ام که پزشک هم بودم چیزی سر درنمی‌آوردم، اما آن‌قدر فهمیده‌ام که عفونت، در حوزه کار پزشک عفونی است و بیماری که به هر دلیل، دو عمل جراحی را از سر گذرانده (تا پیش از آغاز تعطیلات) و بیش از یک‌هفته در بخش‌ آی‌سی‌یو بستری شده، بیش از هر چیز در معرض عفونت است. اگر هنوز دست و دلمان می‌لرزد و می‌دانیم تا درمان کامل راه درازی در پیش داریم، نه به دلیل نگرانی از سرطان، بلکه به دلیل نگرانی از طبعات {تبعات} عفونت است. حالا در این شرایط، پزشکی را که لااقل بنده در این مدت به‌عنوان پزشک عفونی بالای سر بیمار دیدم، پس از بازگشت از تعطیلات دو هفته‌ای در مصاحبه‌ای گفته که ایشان پزشک معالج نبوده و پزشک مشاور بوده و نیز گفته: «چون آقای کیارستمی به‌عنوان بیمار عفونی در بیمارستان بستری نشدند بنابراین پیش‌بینی عفونت بعد از عمل وجود نداشته وگرنه هرگز بیمارستان را ترک نمی‌کرده‌اند».

می‌شود تمام سال را به سفر گذراند

تقصیر را گردن کسی نمی‌اندازیم. تعطیلات برای همه لازم است، به‌خصوص برای پزشکان که در محیط خوشایندی فعالیت نمی‌کنند و لازم است آب و هوا عوض کنند. همین‌طور برای بقیه شاغلان؛ از معلم و خبرنگار و قاضی و مهندس گرفته تا کارمندان شهرداری و منابع طبیعی همه به تعطیلات نیاز دارند، اما حاضرم تعهد کتبی و محضری دهم که این کشور آن‌قدر جای خوش آب‌وهوا و دیدنی دارد که بشود تمام سال را در آن سفر کرد. می‌گویید پزشکان معمولا عیدها می‌روند خارج، می‌گویم من زیاد خارج نرفته‌ام. اما عقل سلیم می‌گوید اگر یک کشور برای تمام سال جای گشتنی دارد، حتما کره‌زمین هم همین‌طور است. هر موقعی می‌شود برای دو هفته کرکره را پایین کشید و رفت گشت‌وگذار. در اغلب جاهای دنیا اگر بیشتر مسئولان در یک زمان پست‌شان را ترک کنند و بروند، به آن می‌گویند: «اعتصاب».

مأموران شهرداری و منابع طبیعی هم امسال به تعطیلات نوروزی نرفتند

عواقب «اعتصاب» را هم دیده‌ایم و شنیده‌ایم. ولی برای ما که به قول داریوش شایگان «در تعطیلات تاریخی به‌سر می‌بریم»، چند هفته که قابلی ندارد.

دیروز ۱۸ فروردین بود، صبح که به بیمارستان می‌آمدم هنوز شهر خلوت بود و در خیابان شهید بهشتی هنوز جای پارک پیدا می‌شد. امروز ابوی ما چشمانش را گشوده و من و عموی عزیزم در حیاط کوچک بیمارستان ایستاده‌ایم، نفس راحتی کشیده‌ایم و به تعطیلات نوروز امسال فکر می‌کنیم. جمعی از پزشکان و کارکنان این بیمارستان، همچنین مأموران شهرداری و منابع طبیعی هم امسال به تعطیلات نوروزی نرفتند. قدردان آنهاییم.

در پایان پایگاه خبری «سحام» اعلام می‌دارد آماده انتشار دیدگاه مخالفان و موافقان جامعه پزشکی و توضیح وزارت بهداشت و درمان در خصوص علت اصلی درگذشت عباس کیارستمی کارگردان برجسته سینمای ایران است.