رئیس جدید صندوق توسعه ملی کیست؟

مسعود نیلی مدرس دروس تئوری اقتصاد کلان، اقتصاد کلان بین‌الملل، اقتصاد سیاسی، اقتصاد ایران در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف است.

Masoud-Nili-sahamnewsرئیس‌جمهور با پذیرفتن استعفای دسته جمعی هیات‌عامل صندوق‌توسعه نشان داد که برای اجرای قانون با هیچ‌کس تعارف ندارد.

حسن روحانی، با توجه به اهمیت صندوق توسعه ملی بلافاصله به یکی دوستان دیرین خود را جایگزین «سیدصفدر حسینی» کرد تا یک مهندس اقتصاددان روی صندلی یک دکترای اقتصاد کشاورزی بنشیند.

مسعود نیلی کیست؟

به گزارش پایگاه خبری «راستی آنلاین»، حکمی که حسن روحانی برای رئیس جدید صندوق توسعه ملی امضاء کرده، نام مسعود نیلی را در خود جای داده است.

نیلی سال ۱۳۳۴ در شهر همدان متولد شد. تحصیلات دانشگاهی خود را با ورود به دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی سازه آغاز کرد. این اقتصاد دان برجسته در سال ۱۳۶۶ در رشته برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی از دانشگاه صنعتی اصفهان فوق‌لیسانس گرفت. چندی بعد برای پیگیری تحصیلات تکمیلی‌اش راهی انگلستان شد و در سال ۱۳۷۱ دومین فوق‌لیسانس خود را این بار در رشته اقتصاد از دانشگاه منچستر گرفت. سرانجام در سال ۱۳۷۴ با اخذ مدرک دکتری در رشته اقتصاد از دانشگاه منچستر فارغ‌التحصیل شد. او از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۰ رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف بوده است. از او تا کنون ۷ جلد کتاب و تعداد زیادی مقاله در حوزه‌های مختلف اقتصاد کلان و اقتصاد سیاسی منتشر شده است. زمینه علمی مورد علاقه او اقتصاد سیاسی و اقتصاد کلان است.

او سه سال در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی معاون سازمان برنامه و بودجه ایران بود. پس از آن در تهیه و تدوین اولین و سومین برنامه ۵ ساله توسعه کشور ایفای نقش کرد. او مدتی نیز در رأس شورای اقتصاد کشور مشغول به کار بود. در دوران اصلاحات باردیگر به عنوان معاون سازمان برنامه و بودجه و سرپرست کمیته خصوصی‌سازی برگزیده شد.

تاکید بر لزوم پذیرش جهانی شدن

او همچنین رئیس موسسه عالی پژوهش در برنامه‌ریزی و توسعه و استاد این موسسه بوده‌ است. از مهم‌ترین فعالیت‌های او می‌توان به تدوین سند استراتژی توسعه صنعتی کشور در زمان وزارت اسحاق جهانگیری در دوران اصلاحات در سال ۱۳۸۲ نام برد. در این برنامه، افکار و دیدگاه‌های اقتصادی نیلی که مبتنی بر لزوم پذیرش جهانی‌سازی و نظم نوین جهانی است، به خوبی مشخص شد و انتقاداتی را از جانب اقتصاددانان حامی اقتصاد اسلامی به دنبال داشت.

بدین ترتیب نخستین استراتژی توسعه صنعتی سرنوشت چندان خوشایندی نداشت، به طوری که ۱۰ تن از اقتصاددانان برجسته کشور همچون پرویز داوودی، محمد خوش چهره، الیاس نادران، احمد توکلی، حسن سبحانی، حسین نمازی و … با نگارش نامه‌ای از نحوه تدوین و مفاد گنجانده شده در آن انتقاد کردند.

یکی از انتقاداتی که به جریان فکری نیلی و همکارانش وارد شده است، اعتماد آنها به نهادهای غربی است. خود نیلی در گفتگویی گفته بود که در تدوین سند استراتژی توسعه صنعتی از نهادهای بین‌المللی مشورت گرفته است.

حلقه اقتصادی دولت جمع‌تر می شود

مسعود نیلی همچنین سهامدار و عضو هیئت مدیره «شرکت خدمات مشاور خرد پیروز» است. نیلی ۱۷ درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد و مابقی سهام در اختیار بانک پارسیان، محمد طبیبیان، مرتضی آرامی‌نیا و احمد شفاعت است. موضوع فعالیت این شرکت، انجام خدمات در زمینه فن‌آوری اطلاعات، مطالعات اقتصادی، ارزیابی املاک و مشاوره‌های بانکی است.

نیلی همچنین در کنار محمد طبیبیان و حسین عبده تبریزی، عضو هیئت مدیره «شرکت خدمات پژوهش و مشاوره مالی تابان خرد» نیز هست. ولی‌الله سیف رئیس‌کل کنونی بانک مرکزی و عباس آخوندی وزیر راه از موسسان این شرکت هستند. این شرکت در زمینه مشاوره‌های بانکی و دوره‌های آموزشی فعالیت دارد.

مسعود نیلی مدرس دروس تئوری اقتصاد کلان، اقتصاد کلان بین‌الملل، اقتصاد سیاسی، اقتصاد ایران در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف است.