داریوش قنبری: عاملان وضعیت فعلی کشور نباید طلبکار باشند

آن‌ها که تحریم‌ها را بر کشور تحمیل کرده و بهانه را به دشمنان ملت ایران دادند تا ملت را تحریم کنند، باید پاسخ‌گو باشند، آن‌ها متهم هستند.

By Irani, in اخبار سر خط خبرها on . Tagged width: ,

Darioush-ghanbari-saham-newsیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه حمله‌کنندگان به برجام بدانند نباید با منافع ملی بازی کنند، گفت: «آن‌هایی که تفکرشان این بلا را سر کشور آورد، تحریم‌ها را بر کشور تحمیل کرده و بهانه را به دشمنان ملت ایران داد تا آن‌ها ملت ایران را تحریم کنند، باید پاسخگو باشند. آن‌ها متهم هستند، نباید در جایگاه طلبکار قرار بگیرند.»

داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ندای ایرانیان، با اشاره به برخی حملات به برجام و دولت، گفت: ما مدیریت این آقایان را با نفت ۱۲۰ دلاری هم دیدیم که چه بلایی بر سر اقتصاد کشور آوردند. به هر حال آن‌هایی که برجام را زیر سؤال می‌برند باید بگویند که بدیل و جایگزینشان چیست.

وی افزود: اگر برجام نبود چه می‌شد آن‌هایی که ادبیات حقوق بین‌الملل را به خوبی می‌شناسند اگر برجام نبود ایران تحت بند هفتم منشور سازمان ملل قرار می‌گرفت، تحریم‌ها بیشتر می‌شد ماده ۴۱ بر ما اعمال شده بود و روز به روز تحریم‌ها بیشتر می‌شد و اگر برجام نبود در معرض اعمال ماده ۴۲ بودیم که حمله مستقیم نظامی با اجماع بین‌المللی را به دنبال داشت و تمامیت ارضی کشور هم به نابودی کشیده می‌شد.

قنبری با بیان اینکه حمله‌کنندگان به برجام باید در مجموع در قبال عملکرد گذشته‌شان پاسخگو باشند نه طلبکار، اظهار داشت: متأسفانه برخی از رسانه‌های اصولگرا اگر بخواهیم واژه‌ای برای توضیح رفتارشان پیدا کنم، واژه پررویی سیاسی به خوبی ترسیم‌کننده رفتار آن‌ها است.

عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری ادامه داد: همه می‌دانند وقتی که برجام نبود، گزینه نظامی علیه کشور روی میز مطرح می‌شد و تحریم‌ها هر روز افزایش پیدا می‌کرد.

این نماینده سابق مجلس همچنین خاطرنشان کرد: کسانی که می‌گویند اگر برجام نبود، نفت ۱۲۰ یا ۱۳۰ دلار بود باید بگویند اصلاً فرض کنیم برجام نبود و نفت هم ۵۰۰ دلار بود، آیا اصلاً اجازه‌ای داشتیم که نفت بفروشیم؟

وی اضافه کرد: این افراد آیا فراموش کردند که صادرات نفت ایران در اواخر دوره احمدی‌نژاد به ۶۰۰ هزار بشکه تقلیل پیدا کرده بود، یعنی از صادرات ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه در ابتدای دوره احمدی‌نژاد به حدود نیم میلیون بشکه رسیدیم یعنی حدود دو میلیون صادرات نفت ایران از دست رفت. اگر برجام نبود و بر فرض که می‌توانستند نفت بفروشند، آیا می‌توانستند پولش را به کشور بیاورند؟

قنبری خطاب به دلواپسان و برخی جریان‌ها و رسانه‌های اصولگرا، گفت: آن‌هایی که تفکرشان این بلا را سر کشور آورد، تحریم‌ها را بر کشور تحمیل کرده و بهانه را به دشمنان ملت ایران داد تا آن‌ها ملت ایران را تحریم کنند، باید پاسخگو باشند. آن‌ها متهم هستند، نباید در جایگاه طلبکار قرار بگیرند و با مردم با زبان طلبکارانه صحبت کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: ما نمی‌گوییم که برجام کمال مطلوب ما بوده است، اما برجام با توجه به شرهایی که کشور دفع کرده از جمله شر حمله نظامی، بهترین گزینه‌ای بوده که ما می‌توانستیم داشته باشیم.

قنبری در پایان تأکید کرد: کسانی که برای تسویه‌حساب سیاسی با دولت، دستاوردهای این دولت را زیر سؤال می‌برند باید توجه داشته باشند که دستاوردهای دولت در راستای منافع ملی بوده است، این افراد بدانند با منافع ملی بازی نکنند.