دولت انگلستان از ورود هنگامه شهیدی جهت سخنرانی در سمینار ممانعت به عمل آورد

با وقوع این واقعه بسیار متاسف شدم، کشوری که خود داعیه دفاع از حقوق‌ بشر دارد، نمی‌تواند میان «زندانیان عادی و سیاسی» تفکیک قائل شود.

Hengameh-shahidi-saham-newsدولت انگلستان با خودداری از صدور ویزای ورود به انگلستان برای «هنگامه شهیدی» مانع از شرکت این فعال سیاسی در سمیناری در اسکاتلند شد.

به گزارش «سحام»، سمینار «خاومیانه و توسعه پایدار» در اسکاتلند با همت نمایندگی سازمان ملل در شهر «ادین برو» روز گذشته در حالی آغاز شد که متن سخنرانی هنگامه شهیدی در افتتاحیه این سمینار قرائت گردید.

هنگامه شهیدی در متنی که به این مناسبت منتشر کرده، آورده است: در خردادماه سال ١٣٩۴ به دعوت از UN HOUSE اسکاتلند که وزن علمی آن با «چتم هاوس لندن» برابری می‌کند، جهت شرکت در سمینار «خاورمیانه و توسعه پایدار»، برای اخذ ویزا به نمایندگی سفارت انگلستان در آنکارا رفتم. علی‌رغم این‌که اولین جلسات مقدماتی این سمینار بیست روز بعد از آن تاریخ بود، در نهایت ناباوری ریجکت ویزای خود را از سوی سفارت انگلستان در ترکیه دریافت کردم که در آن علت اصلی رد درخواست ویزای اینجانب را «عدم صداقت در قبول مجرمیت‌ام» اعلام کرده بودند.

مطابق جوابیه سفارت انگلستان در ترکیه، از آن‌جایی که بنده در یکی از سوالات فرم ویزا که پرسش می‌کند: «آیا شما در کشور خود یا کشور دیگری جرمی مرتکب شده‌اید»، پاسخ منفی داده بودم، آن‌ها با اعلام آگاهی از پرونده قضایی اینجانب در سال ٨٨ و محکومیت ۶ ساله‌ام (که برای همگان اظهر من الشمس است) به بنده پاسخ دادند که شما در ارائه پاسخ این سوال صداقت نداشته‌اید و از آن‌جا که به ما دروغ گفته‌اید بنابراین مطابق قانون هوم آفیس، نه تنها برای درخواست تجدید نظر نمی‌توانید اقدام کنید که تا ده‌سال نیز نمی‌توانید درخواست ویزا دهید.

وقتی پاسخ سفارت را دریافت کردم آن را برای نهاد دعوت کننده به سمینار فرستادم و در ادامه توضیح دادم که بنده حتی به بازجویان خود حاضر به اقرار مجرم بودن نشدم، آن‌وقت برای اخذ ویزا باید اقرار کنم که جرم مرتکب شده‌ام؟

مسئول UN HOUSE اسکاتلند خانم Gary Donn که از پاسخ سفارت انگلستان در ترکیه شگفت‌زده و شوکه بود، از طریق دکتر علی انصاری حقوقدان برجسته ایرانی ساکن انگلستان و از همکاران نمایندگی سازمان ملل در اسکاتلند اقدام کرد تا این موضوع به صورت CASE STUDY برای تغییر فرم ویزای سفارتخانه‌های انگلستان و «تفکیک زندانیان سیاسی از عادی» مطرح شود و نیز حقوق قانونی اینجانب در اخذ ویزای انگلستان بدون اقرار به مجرمیت انجام پذیرد، اما در نهایت تلاش‌های آن‌ها برای این‌که اینجانب بتوانم امروز در این سمینار حضور پیدا کنم، تا این لحظه به نتیجه‌ای نرسید و من در نهایت متن سخنرانی خود را برای استفاده حاضرین در سمینار ارسال کردم که در آغاز سمینار توسط خانم «گری داون» قرائت خواهد شد.

با وقوع این واقعه بسیار متاسف شدم کشوری که خود داعیه دفاع از حقوق‌ بشر را دارد، نمی‌تواند میان «زندانیان عادی و سیاسی» تفکیک قائل شود و امیدوارم این اقدام دولت انگلستان که در آستانه توافقات هسته‌ای انجام شد برای این نبوده باشد که بخواهد به مقامات ایرانی ثابت کند ما به منتقدین شما اجازه ورود رسمی به کشورمان را نمی‌دهیم.

هم‌چنین وزارت کشور بریتانیا باید در خصوص عدم صدور ویزا به اینجانب توضیحات قانع کننده خود را ارائه دهد در غیر این صورت مسئولان «هوم آفیس» نقض حقوق قانونی یک فعال حقوق بشر را مرتکب شده‌اند.