دردنامه «برادر زاده‌»ای که «عموی شهیدش» را مصادره کردند!

دوستان دوره‌ انقلابش دوستانه به او هشدار دادند که پیگیری برادر زاده‌اش را نکند! تهدید برادر و همسر برادرش او را تحت فشار مضاعف روحی قرار داد.

hoseinzadeh-Movahed-sahamnews-1«سعید حسین‌زاده موحد» فعال مدنی محبوس در بند ۷ زندان اوین که اکنون در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد، طی نوشته‌ای با عنوان «شرحی برای آگاهی و درد دل»، پرده از برخی جزییات درباره شهادت عموی خود، «حسن حسین‌زاده موحد» برداشته است.

«سحام»، پیش از این در خبری اعلام کرده بود شهید «حسن حسین‌زاده موحد» که در روز اول فروردین سال ۱۳۹۵ به دلیل عوارض ناشی از جنگ هشت ساله ایران و عراق، به یاران شهید خود پیوست، عموی «سعید حسین‌زاده موحد» است که بارها برای آزادی برادر زاده‌اش از زندان اوین، دست به دامان دوستان سابق خود در سپاه پاسداران شد و آنان خواسته وی را اجابت نکرده بودند.

شهید «حسن حسین‌زاده موحد» یکی از آن بی‌شمار جانبازانی بود که برای حضور خود در جبهه‌های نبرد هشت ساله و دفاع از میهن، «منت»ی بر سر «مردم» نگذاشت و از رانت‌ها و مواهب بی‌شماری که برخی از هم‌رزمانش استفاده کردند و مردم را برای چند صباح حضور خود در میدان‌های نبرد «بدهکار» نمودند، استفاده نکرد. او در روز شهادت، مورد سوء استفاده وسیع رسانه‌های منتسب به اصولگرایان قرار گرفت، بدون آن‌که آن رسانه‌ها اشاره کنند که وی برای رهایی برادر زاده‌اش از بازداشت سپاه پاسداران، چه زحماتی را متقبل شد و خواسته‌اش نیز توسط دوستان سابق و سرداران فعلی هیچ‌گاه اجابت نگردید.

«سعید حسین‌زاده موحد» برادر زاده شهید «حسن حسین‌زاده موحد»، با نوشتن این دردنامه‌، برای نخستین بار به طور غیر مستقیم خبر «سحام» را تایید کرده است.

متن نوشته این فعال مدنی را که تحت فشار برای بازگشت به زندان و ناتمام گذاشتن روند درمان بیماری‌های مزمن‌اش است را، در زیر می‌خوانیم:

۱- اسارت و جانبازی: طی عملیات کربلای پنج (شلمچه) رزمنده‌ای به نام «حسن حسین‌زاده موحد» پس از اصابت گلوله از پا درآمد. هم‌سنگری‌ها و دوستان، خانواده و آشنایانش فکر می‌کردند این‌بار دیگر جان سالم به‌در نبرده و به‌اصطلاح (شهید مفقود الجسد) شده است اما اشتباه می‌کردند. حسن که اولین بار در سن پانزده سالگی به زندان افتاده بود و مجموعا حدود نه سال در زندان‌های شاه حبس کشیده بود، این‌بار اسیر شد و به زندان صدام افتاد، و نزدیک چهار سال در زندان عراق زجرکش شد. (تلنگر: در این سال‌ها کسی از او حمایت نمی‌کرد و خبری از او به بیرون نمی‌آمد!)

۲- برادر زاده به‌جای عمو: «حسن حسین‌زاده» به علت ارتباط و همکاری با فعالین هیئت موتلفه‌ای و گاها سازمانی و فعالیت علیه حکومت شاهنشاهی به زندان افتاده بود، در حالی‌که برادر زاده‌اش «سعید حسین‌زاده» تنها به علت کارهای فرهنگی برای حمایت از کودکان کار و بی‌سرپرست و پرونده‌سازی پوشالی بر اساس مطالبی مغایر با معیارهای تیم بازجویی که روی هارد کامپیوتر ذخیره بوده است، به هفت سال حبس محکوم شده است. (طبق وعده‌ی مسئولین این حکم که عینا در دادگاه باصطلاح تجدیدنظر تایید شد، در شعبه اجرای احکام و با اعمال ماده ۱۳۴ به پنج سال حبس تعزیری غیر قابل عفو و تخفیف تبدیل می‌شود.)

Hasan-Hoseinzadeh-Movahed-sahamnews
مرحوم «حسن حسین‌زاده موحد» بر سر قبری که برایش ساخته بودند

۳- پس از آزادی اسراء در سال ۶۹: نزدیکان «حسن» به سختی او را می‌شناختند. حسن که شصت و پنج درصد جانباز شده بود، باقی عمر را روی ویلچر یا با دو عصایش، در خانه‌ای قدیمی و کوچک در یکی از محله‌های پایین شهر تهران گذراند. با گذر سالیان، تمام درد و رنج‌ها و خون‌ها توسط برادران متمول و قدرت‌طلب مصادره شد و امثال «حسین‌زاده موحد»ها که از بخور بخورها فاصله گرفته بودند با ناامیدی و ناتوانی روبرو شدند.

۴- ماه‌های آخر: چند بار به دوستان دوره انقلابش که هر کدام مقامی به دست آورده بودند رو انداخت و گفت: «برادر زاده‌ام اصلا سیاسی نبوده. کارهای خیریه و فرهنگی می‌کرده که اشتباها به‌جای یک فرد متواری به نام س… دستگیر شده است. یک‌سال و چند ماه است که با آسیب دیدگی‌های مختلف…»، دوستان دوره‌ی انقلابش دوستانه به او هشدار داده بودند که برادرزاده را فراموش کند و دیگر پیگیری نکند! بلاهایی که سر برادر زاده‌اش آورده بودند و تهدید برادر و همسر برادرش (پدر و مادر سعید حسین‌زاده) او را تحت فشار مضاعف روحی قرار داد. کسی که شکنجه و گلوله و زندان او را از پا در نیاورده بود، سرانجام در بامداد روز آخر سال ۹۴ در اثر سکته درگذشت.

۵- بهره‌برداری رسانه‌ای: رسانه‌هایی که دیگر مخاطبی برای‌شان نمانده و برخی از مسئولینی که خود در محکومیت برادر زاده «حسن حسین‌زاده» نقش داشتند، اسمش را در بوق و کرنا کردند، طبق رویه‌ی معمول‌شان به مصادره‌ی خون پرداختند، آن‌هم بدون کوچک‌ترین اشاره‌ای به برادر زاده‌اش و اتفاقاتی که در ماه‌های آخر «حسن» را تحت فشار قرار داده بود.

۶- خاتمه: جنگ و انقلاب‌های خونین هیچ‌گاه برنده‌ای نداشته است که چه مظلومیت‌ها و آه و ناله‌ها که بر باد رفت، بیهوده و بی‌ثمر…
در زندان روزهایی می‌آیند که آدم پیش خود فکر می‌کند کاش حداقل راهی برای مردن وجود داشت. سیزده سال حبس خنده را از صورتش محو نکرد اما… اما کاش این‌طور پیش نمی‌آمد.
.
که دنیا صاحبی بدعهد و خونخوار
زمانه مادری بی مهر و دون است
نه اکنون است بر ما جور ایام
که از دوران آدم تا کنون است
نمی‌دانم حدیث نامه چون است
همی بینم که عنوانش به خون است