هاشمی رفسنجانی: با رای مردم تحقیر شدند، می‌خواهند انتقام بگیرند

فعلا من بنای رفتن (به نماز جمعه) ندارم و آن‌ها هم دل‌شان نمی‌خواهد که من بروم. چون می‌دانند که اگر قرار باشد من به عنوان خطیب به نماز جمعه بروم و انبوه مردم در آن هفته بیایند و در هفته‌های بعد نیایند، خوب نیست. گویا در بین خودشان همین دلیل را گفتند، بارها دلیل نیامدنم را گفتم.

Hashemi-Rafsanjani-sahamnewsرییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سئوالی به کوفی خواندن تهرانی‌ها در پی نتیجه انتخابات ۹۴ واکنش نشان داد.

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این پرسش سالنامه آرمان که «بعد از انتخابات بعضی‌ها مردم تهران را «اهل کوفه» و «غرب‌زده» دانستند و آن‌ها را از مردم بقیه شهرهای کشور جدا کردند» گفت: اولاً شعار «ما اهل کوفه نیستیم» پشتوانه تاریخی ندارد. یک‌بار در نمازجمعه توضیح دادم که کوفه یکی از بهترین شهرهای اسلامی بود. تا جایی که حضرت علی (ع) مقرّ حکومت‌شان را از مدینه به کوفه آوردند. اکثر مردم کوفه ایرانی بودند. آن‌موقع مرکز حکومت‌های ایران، نزدیکی‌های بغداد کنونی در مدائن بود که طاق کسری نماد آن است.

در لشکر مختار زبان فارسی از عربی جدّی‌تر بود. با هر قیامی که امامزاده‌ها می‌کردند، مردم کوفه همراهی می‌کردند که البته اکثرشان شکست می‌خوردند. مردم دیگر سرزمین‌های اسلامی با حضرت علی (ع) به گونه‌ای رفتار می‌کردند که دل‌شان خون بود.

مگر مردم مکه و مدینه با امام حسن (ع) و امام حسین (ع) خوب رفتار کرده بودند؟ حال اهل بیت پیامبر (ص) پس از رحلت‌شان در مدینه چگونه بود؟! مردم کوفه در هر قیامی خوب وارد می‌شوند. کوفه از شهرهای مهم اسلام بود و اشتباه است که مردم کوفه را بد بدانیم.

ثانیاً، حرف‌هایی که این روزها درباره مردم تهران می‌زنند، نشان از عصبانیت و استیصال آن‌هاست. همین مردم تهران بودند که ۱۵ روز قبل از انتخابات، مراسم باشکوه راهپیمایی ۲۲ بهمن را رقم زده بودند. این افراد چون فکر می‌کنند با رأی مردم تحقیر شدند، دارند از آنها انتقام می‌گیرند. در حالی که مردم بر اساس شناخت خود رأی دادند. در همه شهرهای ایران هم بعضی‌ها انتخاب شدند و خیلی‌ها انتخاب نشدند. حرف‌های آن‌ها یک اشتباه تاریخی بود، چون اگر مردم تهران از کسی ناراضی باشند، دیگر نمی‌تواند در انتخابات رأی بیاورد.

برخی از نکات مهم گفت‌وگوی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ویژه‌نامه نوروزی آرمان در پی می‌آید:

– مدت‌هاست دلم نمی‌خواهد رئیس شوم، در ماجرای انتخاب آیت‌‌الله مهدوی کنی، جامعه نمی‌داند که چند ماه دنبال ایشان بودیم تا بپذیرند که حالت جدیدی در خبرگان ایجاد شود.

– حاج‌حسن‌ آقا شخصیتی عاقل، عالم و جامع در کشور هستند. حسن آقا در خیلی از امور صاحب‌نظرند. واقعا نابغه است.

– ردصلاحیت‌ها در سراسر کشور و اوج آن در تهران بود. به ضرر حاج حسن آقا نشده است. بر محبوبیت ایشان افزودند، محبوبیتی که با مظلومیت همراه است.

– در یک مکالمه طولانی با رهبری صحبت کرده بودم. تاثیراتی هم گذاشته بودند که در آخر یک نفر همه کارها را خراب کرد.

– هر دولتی بقا و دوامش به عملکرد خودش بستگی دارد می‌دانید که مردم به خاطر کاری که این دولت مخصوصا در پرونده هسته‌ای کرد، دوباره انتخاب می‌کنند.

– (در جواب به سوال اگر آقایان یزدی و مصباح را ببینید، چه می‌گویید؟) به فرهنگ ایرانی و اسلامی سلام و احوال‌پرسی می‌کنیم. قهر که نیستیم.

– فعلا من بنای رفتن (به نماز جمعه) ندارم و آن‌ها هم دل‌شان نمی‌خواهد که من بروم. چون می‌دانند که اگر قرار باشد من به عنوان خطیب به نماز جمعه بروم و انبوه مردم در آن هفته بیایند و در هفته‌های بعد نیایند، خوب نیست. گویا در بین خودشان همین دلیل را گفتند، بارها دلیل نیامدنم را گفتم.

– مردم دموکراسی می‌خواهند. جوانان استبداد، زورگویی و تحمیل عقاید را نمی‌پذیرند.

– شعار ما اهل کوفه نیستیم پشتوانه تاریخی ندارد. یک بار در نماز جمعه توضیح دادم که کوفه یکی از بهترین شهرهای اسلامی بود.

– مهدی- مثل همه زندانی‌ها دارد تحمل می‌کند. البته فرصتی پیدا کرده که بتواند عقب‌افتادگی‌های تحصیلی‌اش را جبران کند.

– مهدی -دو سه بیماری دارد. در جنگ شیمیایی شده بود که پزشکان گفتند «۹ درصد ریه‌اش سیاه است» که گاهی سرفه‌های خشن می‌کند.

– ما اعلام کردیم و حتی خواستیم که تمام دادگاه (مهدی) پخش شود.

– اشتباه ما این است که اولا صداوسیمای ما واقعیت‌ها را گاه سانسور می‌کند و ثانیا با حرام دانستن ماهواره، مردم پنهانی به آن سمت می‌روند.