گاف عجیب اسلام‌شناسانه دکتر؛ احمدی‌نژاد چقدر تاریخ اسلام بلد است؟

احمدی‌نژاد گفته «عباسیان به نام پیامبر حکومت کردند، اما ده پیامبر را کشتند». تاریخ می‌گوید حکومت عباسیان بعد از حیات آخرین پیامبر بوده است.

Ahmadinejad-saham-newsگاف سنگین احمدی‌نژاد، خبرگزاری و سایت های اصولگرا و پایداری را به دردسر انداخت.

به گزارش «سحام»، جلسه سخنرانی احمدی‌نژاد در ورامین حاشیه‌های بحث انگیزی داشته است. بر اساس گزارش رسانه‌های اصولگرا، وی در بخشی از این سخنرانی به تمثیل و شبیه‌سازی‌های تاریخی روی آورده است اما این بخش از اظهاراتش به دلیل پاره‌ای اشتباهات با واکنش کارشناسان به‌ویژه محققان تاریخ مواجه شده است.

احمدی‌نژاد گفته است «عباسیان به نام پیامبر حکومت کردند، اما ده پیامبر را کشتند». اما بلافاصله بعد از انتشار این سخنان شماری از کاربران تذکر داده‌اند که زمان عباسیان بعد از حیات آخرین پیامبر بوده است پس چطور ۱۰ پیامبر کشته شده است. بعد از این تذکرات و اعتراض‌ها، رسانه‌های حامی احمدی‌نژاد از جمله خبرگزاری فارس متن را تغییر داده و با اصلاح اشتباه رئیس‌جمهوری سابق نوشتند که عباسیان ۱۰ نفر از ائمه معصومین را کشتند.

به گزارش بهار، در همین زمینه، داوود حشمتی، فعال رسانه‌ای در صفحه‌ی شخصی خود نوشت: احمدی‌نژاد پنج‌شنبه (۲۰ اسفند) به گلزار شهدای ورامین رفت و در میان مردم سخنرانی کرد. فارغ از این‌که او با شیب ملایم وارد سیاست شد تا از فضای به دست آمده پس از شکست اصولگرایان در انتخابات اخیر استفاده کند، گاف بزرگ اسلام‌شناسانه‌ای در سخنرانی‌اش وجود داشت. همیشه گفتم او دقیقا در مورد چیزهایی که نمی‌داند طوری حرف می‌زند که مخاطب را دچار اطمینان می‌کند که او درست می‌گوید.

مدت‌هاست او از فاز یک سیاستمدار تلاش می‌کند به سطح رهبر ایدئولوژیک صعود کند. اما بن مایه‌های آن را ندارد. گاف عجیب اسلام‌شناسانه او در ورامین را اگر یک اصلاح‌طلب داده بود، امروز به سرتیتر رسانه‌های خاص تبدیل می‌شد. احمدی‌نژاد گفته بود «عباسیان با نام پیامبر حکومت کردند ولی ۱۰ پیامبر را کشتند». در واقع قصد داشت بگوید هر کس ادعای هر چیزی را می‌کند، لزوما انجام دهنده‌ی آن نیست. اما سوال این است که آیا این گزاره درست است؟

بازگردیم به همان جمله‌ی اول و بپرسیم: آیا واقعا عباسیان ده پیامبر را کشتند؟ خب اگر این‌کار را کرده باشند در واقع مدعیان دروغین پیامبری را کشتند. پس اعتراض احمدی‌نژاد برای چیست؟ عین این متن را خبرگزاری‌های «فارس» و حتی کانال «میدان ۷۲» [نزدیک به احمدی‌نژاد] نیز منتشر کرد. اما من فکر کردم ممکن است اشتباه خبرنویسان باشد و به جای ۱۰ پیامبر او گفته است: ده امام را کشتند. (البته باید گفت تفاوت زیادی است بین این‌که امامان را کشته معرفی کنند یا شهید)، اما باز هم این جمله با واقعیت منطبق نیست. شیعه دوازده امام دارد که امام دوازدهمش زنده است. تا امام سوم (سیدالشهداء) اطمینان داریم که به دست عباسیان به شهادت نرسیدند.

حکومت بنی عباس از سال ۱۳۲ قمری تاسیس شد و بر اساس منابع شیعه حضرت امام محمدباقر (امام پنجم شیعیان) در ۱۱۴ قمری توسط هشام بن عبدالملک به شهادت رسید. لذا از امام شش تا امام یازدم (امام حسن عسگری) که در دوران عباسیان می‌زیستند مجموعا ۶ امام به شهادت رسیدند. ۴ امام دیگر را احمدی‌نژاد از کجا آورد؟

وی در پایان یادآور شده که «در مورد اسلام‌شناسی معجزه‌ی هزاره سوم، به خودتان تردید راه ندهید. او در همه‌ی زمینه‌ها کارشناس ارشد است.