مطالبه «رای من کو» در کوهدشت لرستان

در جریان این درگیری‌ها ۲۰۰ نفر بازداشت شدند. این اعتراض‌ها با مطالبه «رای من کو» صورت گرفته و به زخمی شدن ۳۲ نفر منجر شده است.

Koohdasht-Entekhabat-sahamnewsپیروزی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در تهران و برخی شهرهای بزرگ به خصوص حذف برخی از چهره‌های تندرو در انتخابات خبرگان باعث شده تا تخلفات عمده در برخی از شهرستان‌های کوچک و اعمال نفوذ برای حذف کاندیداهای میانه‌رو در سکوت خبری باقی بماند.

شهرستان کوهدشت در استان لرستان یکی از نمونه‌های واضح این تخلفات و اعمال نفوذ برای حذف کاندیدای میانه‌رو است. حامیان محمد آزاد بخت کاندیدای اصلاح طلب و نماینده سابق جبهه مشارکت در این شهر معتقد هستند نتیجه اعلام شده مبنی بر پیروز شدن ملکشاهی نماینده سابق کوهدشت که از نزدیکان به آیت الله لاریجانی رئیس قوه قضائیه است عادلانه نیست.

بنا بر اسناد و اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی کاندیدایی که اعلام پیروزی کرده تخلفات متعددی را انجام داده است و معترضین از نقش فرمانداری کوهدشت در جهت‌گیری آری انتخاباتی انتقاد کرده‌اند به گونه‌ای که حامیان «محمد آزادبخت» مجبور شده‌اند اعتراض خود را به خیابان‌ها بکشانند که همین موضع باعث ناآرامی هایی در کوهدشت شده است. اعتراض‌هایی که حتی به تجمع در برابر منزل امام جمعه شهر منجر شد و وی نیز از خواسته معترضان حمایت کرده است.

در جریان این درگیری‌ها حدود ۲۰۰ نفر بازداشت شدند که هنوز ۵۰ نفر در زندان هستند. این اعتراض‌ها که با مطالبه «رای من کو» صورت گرفته به زخمی شدن ۳۲ نفر منجر شد. شرایط به گونه‌ای در کوهدشت ناآرام شد که «محمد آزادبخت» از هواداران خود خواست مدارک مبنی بر تخلف را جمع آوری کرده و از تجمع‌هایی خیابانی برای ممانعت از سوءاستفاده رقبایش خودداری کنند. وی بر حفظ نظم، آرامش، وحدت و برادری تاکید کرده بود و در بیانیه خود تصریح کرده بود: «همان طور که مستحضرید، ما به شدت و جدیت تمام پیگیر مخدوش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه کوهدشت و رومشکان از تمامی مجاری قانونی ذی‌صلاح هستیم و هیچ نیازی به اعمال خلاف قانون نداریم، لذا صدور هر گونه اطلاعیه تجمع از طرف هر شخص یا گروهی فاقد وجاهت قانونی است.مع الوصف از مردم شریف طرهان بزرگ استدعا دارم برای حفظ نظم و آرامش و جلوگیری از سوء استفاده افراد مغرض و نفوذی از شرکت در هر گونه تجمع به دعوت هر کسی جدا خودداری فرمایند.»

چرا معترضان نتیجه را نمی پذیرند؟

اما چرا معترضین به نتیجه انتخابات بر نامشروع بودن پیروزی آقای ملکشاهی تاکید دارند؟ نامه‌های ارسالی برخی از عوامل نظارتی و اجرایی انتخابات ادعای معترضان مبنی بر تخلفات گسترده را تایید می‌کند. نوربخش رومیانی یکی از نمایندگان فرماندار در شهر رومشگان فهرستی از تخلفات انتخاباتی را در نامه‌ای به هیات رسیدگی به شکایات و تخلفات انتخاباتی تشریح کرده و آورده است: «احتراماً به استحضار می‌رساند که اینجانب نوربخش رومیانی در انتخابات مورخ ۹۴/۱۲/۷ در شعبه‌ی شماره‌ی ۳۵۳۲۲۰۰۰۴/۷۵۳۲۲۰۰۰۴ به‌نام دبستان حکمت و حدیث بخش سوری شهرستان رومشکان به عنوان نماینده فرماندار با مواردی از تخلف و تقلب روبرو شدم که جهت اطلاع و اقدام به عرض می رسانم:

۱- رای گیری بدون مقدمات قانونی از قبیل راه اندازی سیستم کامپیوتری و ثبت کد ملی آغاز شد.
۲- برگه‌های تعرفه بدون حضور افراد و فقط به واسطه‌ی وجود شناسنامه در دست افراد آن هم به تعداد زیاد توسط اعضای اجرایی صادر می شد.
۳- در جلسه نظم و امنیتی برقرار نبود و بعد از درخواست کمک توسط اینجانب و تیم امنیتی در دفعات زیاد و بی نتیجه بودن آن در مقطعی تیم امنیتی نیروی انتظامی اقدام به خروج از شعبه و نجات صندوق نمودند که با تحریک ناظر شعبه و برخی اعضای اجرایی مردم به صورت گازنبری ایشان را محاصره و به اجبار به شعبه برگرداندند.
۴- تعرفه‌ها توسط برخی از اعضای هیأت اجرایی به تاراج داده شده و در چند دقیقه وارد صندوق گردید.
۵- معاون فرماندار حوالی ساعت ۱۱:۳۰ وارد شعبه شدند و که من شرایط و اتفاقات را برای ایشان بازگو کردم و در کمال تعجب به من گفتند که خواست صدور تعرفه جدید کنم که من در جواب ایشان گفتم به هیچ وجه این خیانت را مرتکب نمی شوم.
۶- ناظر شعبه ساعت حوالی ۵ بعد از به همراه نماینده فرماندار معین با تعدادی تعرفه (حداقل ۱۰۰ برگ) وارد شعبه و بدون حضور حتی ۱ رای دهنده به نفع کاندیدای مورد نظر و در حضور به‌اصطلاح خودشان نماینده فرماندار جدید به صندوق ریختند. (لازم است بدانید که من مهرهای را که در دست خودم بود در اختیارشان قرار ندادم).
۷- شمارش آراء و تنظیم صورت‌جلسه بدون حضور اینجانب صورت گرفته و به بخشداری ارائه شده است.
۸- تعداد تعرفه‌های تحویل داده شده با اینجانب ۶۰۰ برگ بوده ولی هنگام شمارش میزان آراء موجود در صندوق ۶۷۰ برگ شمارش گردید.

مهندسی انتخابات

ولی بازوندی رئیس هیأت بازرسی رومشگان نیز مدعی است در کوهدشت «مهندسی انتخابات» صورت گرفته و در نامه خود خطاب به ریاست هیأت بازرسی انتخابات استان لرستان دلایل تخلف را این‌گونه شرح داده است:

۱- حضور عوامل اجرایی، نظارت و نمایندگان فرماندار طرفدار آقای ملکشاهی در حد وسیع و گسترده در شعب اخذ رای (به طور متوسط حدود ۱۵ تا ۲۵ نفر در هر شعبه) با ابلاغ رسمی، دستی و جعلی از طرفداران آقای ملکشاهی کاندیدای بومی رومشگان در شعب اخذ رای.
۲- عمدتاً عدم استفاده از رایانه در جریان رای گیری برای رای دادن مجدد.
۳- ریختن تعرفه در صندوق توسط عوامل اجرایی به طور گسترده.
۴- مهر نزدن شناسنامه رای دهنده‌ها برای رای دادن مجدد.
۵- کشف تعدادی تعرفه در محدوده یکی از شعبه‌ها در دست طرفداران آقای ملکشاهی.
۶- کشف لیست‌هایی از کد ملی افراد شناخته نشده در بعضی شعب برای ثبت در رایانه در دست عوامل اجرایی شعب.
۷- بی نظمی و ریختن رای به صندوق بدون قاعده و قانون و عدم هماهنگی برگ رای داخل صندوق و رایانه تقریباً در تمام شعب.
۸- اتمام رای گیری در اکثر شعب تا ساعت ۱۱ صبح و ریختن تعرفه ها به صندوق.
۹- تخصیص ۳۰۹۰۰ تعرفه رای برای شهرستان رومشگان که حدود ۱۰ هزار تعرفه بیشتر از واجدین شرایط شرکت در انتخابات رومشگان بود (با توجه به آمار ۴۱ هزار نفری رومشگان).
۱۰- رای دادن با شناسنامه غیر (یک نفر یا چندین شناسنامه) به طور عادی در همه شعب.
۱۱- اخراج یکی از نمایندگان فرماندار به خاطر جلوگیری از تقلب در شعبه توسط عوامل اجرایی حوزه و عدم واکنش فرمانداری رومشگان به این موضوع (شعبه ۴ روستای رومانی بخش سوری) و ریختن آراء بدون مهر نماینده فرماندار.
۱۲- همکاری و هماهنگی فرماندار رومشگان با جریان و یاران ملکشاهی برای مهندسی انتخابات در تمام فرایند انتخابات.
۱۳- مستنداتی ارسال خواهد شد.

افشای تقلب در شبکه‌های اجتماعی

حامیان آزاد بخت در روزهای اخیر تلاش کرده‌اند موارد تخلف و تقلب انتخاباتی را از طریق شبکه‌های اجتماعی فهرست کنند. آنها به «صورت‌جلسه» یکی از صندوق‌های اخذ رای کوهدشت اشاره می‌کنند که در آن تا ساعت ۱۱ صبح رای گیری شروع نشده بود! در متن این صورت‌جلسه آمده است:

«به موجب این صورت جلسه مقارن ساعت ۱۰:۴۵ صبح در حوزه انتخابیه شماره ۱۰ واقع در مدرسه راهنمایی شاهد بعثت به دلیل در دست نبودن مهر هیئت نظارت در این شعبه رای گیری از مردم فعلا به عمل نیامده و در این حوزه رای گیری ساعت ۱۱ (یازده) شروع گردید.»

اعتراض‌ها به آزاد بخت محدود نمی شود

اعتراض‌ها صرفا از جانب آزادبخت کاندیدای اصلاح طلب مطرح نشده بلکه طبق اسناد منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی امامی راد یکی از کاندیداهای اصولگرا نیز با ارسال نامه‌ای معتقد است تخلفات بزرگی در انتخابات اخیر صورت گرفته است.
بهزاد خسروی یکی دیگر از کاندیداها نیز مشابه این اعتراض را با ارسال نامه‌ای اعلام کرده است. ۱۵ نفر از معتمدین شهر نیز با ارسال نامه‌ای موارد تخلف را این‌گونه شرح داده‌اند:

۱- اقدام ناشایست بخشدار طرهان در خصوص انتخاب اعضای هیئت‌های اجرایی صندوق‌های اخذ رای و یک طرفه بودن این اعضاء.
۲- انتخاب اعضای هیئت‌های نظارت بر انتخابات بخش به صورت یک طرفه و جانبدارانه تا جایی که دو تا هیئت به صورت هماهنگ عمل نموده.
۳- در دست داشتن تعرفه خارج از حوزه رای گیری و به صورت مهر شده تا جایی که نماینده دادستان در جریان امر بوده و نمونه آن تحویل ایشان گردیده.
۴- جلوگیری از ورود نمایندگان آقای محمد آزادبخت به محل‌های اخذ رای.
۵- استفاده از افراد سوء سابقه‌دار به عنوان نماینده فرماندار و هیئت اجرایی در محل اخذ رای گیری.
۶- با توجه به گزارش‌های مکرر و شفاهی مردم به بخشداری در خصوص تخلفات انتخاباتی، ایشان هیچ توجهی به این موضوع نکردند.

پیش از نیز جمعی از خانواده شهدا و ایثارگران کوهدشت نسبت به تخلفات در انتخابات این شهر هشدار داده بودند. ۴۰۸ تن از اعضای خانواده‌های شهدا و ایثارگران در نامه‌ای به جنتی دبیر شورای نگهبان به دخالت هیات نظارت بر انتخابات در لرستان و کوهدشت در انتخابات کوهدشت اعتراض کرده بودند.

کدام موارد تخلف منتشر شده‌اند؟

اما موارد تخلف‌های انتخاباتی که در شبکه‌های اجتماعی مننتشر شده‌اند فراوان هستند. از برگه‌های نظارت جعلی بدون هولوگرام رسمی و عکس که در اختیار ملکشاهی قرار گرفته تا فیلمی که نشان می دهد عده‌ای در حال پر کردن رای در یک صندوق در منزل شخصی هستند. از تعرفه های یک شکل با دست‌خط مشخص به نام ملکشاهی تا برخی از مکالمات لو رفته در مورد تقلب‌های صورت گرفته. اینها همه اسنادی هستند که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند. شبکه‌هایی که امروز علاوه بر اینکه به محل تبلیغات انتخاباتی و طرح ایده‌های نو تبدیل شده ابزاری برای افشای تخلف‌های انتخاباتی هم تبدیل شده‌اند. به خصوص فیلمی که از دستبرد به آرای مردم در فرمانداری گرفته شد باعث شد شهر وضعیت نظامی به خود بگیرد.

ملی مذهبی