تلاش حدادعادل برای «حذف» علی لاریجانی

این روزها حدادعادل بر «اسب مراد» سوار است و چهار نعل می‌تازد که زودتر به کرسی ریاست مجلس برسد. اما قطعا پیچ‌های تندی در راهش قرار دارد.

haddade-Adel-saham-newsسحام- رقابت بر سر کرسی ریاست مجلس دهم روز به روز جدی‌تر می‌شود. پروژه «حذف علی لاریجانی» از لیست ائتلاف اصولگریان رسما کلید خورد و پس از آن چهره‌های نزدیک به وی یکی پس از دیگری از این لیست حذف گردیدند. در این میان غلامعلی حداد عادل به پشتوانه نهادهای قدرت و نسبت فامیلی نزدیک با علی خامنه‌ای (پدر عروس)، خود را برای ریاست مجلس آتی آماده می‌کند. 

فواد شمس در انتخاب نوشته: این روزها حدادعادل بر اسب مراد سوار است و چهار نعل می‌تازد که زودتر به کرسی ریاست مجلس برسد. اما قطعا پیچ‌های تندی در جلوی راهش قرار دارد.

حداد عادل که در ۱۰ سال گذشته شکست‌های پیاپی و سختی در انتخابات ریاست مجلس خورده و البته یک انصراف از انتخابات ریاست جمهوری نیز در کارنامه خود دارد، این بار خودش را پیروز میدان می‌بیند، به ویژه خیال می‌کند اختیار تمام لیست ائتلاف اصولگرایان در دست اوست. اما به نظر می رسد از خیال تا واقعیت فاصله به سال نوری باشد!

به نظر می‌رسد که حداد در پروژه‌ای قرار گرفته است که پایداری چی‌ها آن را نوشته‌اند. تندروها قبلا هم از این بازی‌ها با این چهره‌ی اصولگرا کرده‌اند، زمانی‌که در مجلس هشتم، نمایندگان ائتلاف «رایحه خوش خدمت» که اکثر آنها اعضای کنونی پایداری را تشکیل می دهند، با اصولگرایان تحول‌خواه برای تداوم ریاست حدادعادل در مجلس هشتم توافق کردند، اما به یک‌باره به او پشت کردند. حداد ظاهرا این خاطره‌ی تلخ خود را فراموش کرده و به یاد ندارد. شاید برای همین است که او این روزها همچنان سودای ایفای نقش بزرگ‌تری در مجلس آینده را دارد و هنوز هم در تلاش است که لاریجانی را برای یک‌بار هم که شده در انتخابات ریاست مجلس از میدان به در کند و او را از صندلی ریاست به زیر کشیده و به صحن مجلس منتقل کند. در این راستا، لیست ائتلاف اصولگرایان طوری تنظیم شده که هیچ چهره‌ی نزدیک به لاریجانی در آن حضور نداشته باشد.

روی کار آمدن دولت حسن روحانی که نزدیکی سیاسی بیشتری با لاریجانی دارد، در رویکرد مجلس هم تاثیرگذار بود. حمایت‌های جدی لاریجانی در جریان تصویب برجام و انتخاب وزرای دولت اهمیت این که چه کسی بر مسند ریاست مجلس تکیه زند را دو چندان کرد. اکنون تندروهای اصولگرا حدادعادل را وارد این بازی کرده‌اند تا دیگر لاریجانی در پست ریاست مجلس نباشد تا بتواند از منافع ملی و دولت حمایت کند.

از همین رو است که انتخابات مجلس این‌بار حتی برای دولتی‌ها هم بیش از همیشه اهمیت دارد. اگر ترکیب مجلس به صورتی باشد که ادامه ریاست لاریجانی امکان‌پذیر باشد قطعا موقعیت راست‌گرایان سنتی و اصولگرایان معتدل را تقویت می‌کند و این به نفع دولت است. اما اگر ترکیب مجلس به سمتی برود که تندروهای تازه از راه رسیده پایداری دست بالا را بگیرند احتمالا حدادعادل خودش را روی صندلی ریاست مجلس مجسم خواهد کرد. چون این روزها حدادعادل مورد حمایت جریانی در مجلس است که از قضا از مخالفان سرسخت و منتقدان افراطی دولت محسوب می شوند.

لاریجانی در مجلس فعلی به پشتوانه رای اکثریتی فراکسیون تحت مدیریتش، کنترل خانه ملت را در دست داد. البته بارها تندروها تلاش کرده‌اند که این تسلط و قدرت را به چالش بکشند، از جمله در مسائل مهمی همچون تصویب برجام و رای اعتماد به وزرای دولت حسن روحانی.

اکنون، به نظر می‌رسد هر چقدر که نزدیکان به پایداری در کسب کرسی‌های بیشتر نمایندگی مجلس آینده موفق‌تر شوند، کار علی لاریجانی برای کنترل مجلس سخت‌تر می‌شود. اگر، فرض را بر موفقیت تندروها بگذاریم، آن وقت باید منتظر ظهور حدادعادل در افق‌ها باشیم. حدادی که در سال‌های حضور لاریجانی بر صندلی ریاست پارلمان، روزه سکوت گرفته بود، این روزها اما زیادتر از همیشه حرف می‌زند. حتی سخنگوی اصولگرایان شده است. او خواب‌هایی برای لاریجانی دیده است؛ حال باید دید در انتخابات اسفندماه این رویاها تعبیر می‌شود یا نه؟