گزارش‌گران بدون مرز: وضعیت سلامت عیسی سحرخیز نگران کننده است

گزارش‌گران بدون مرز از مقامات ایران خواهان تضمین سلامت این روزنامه‌نگار است. به هیچ عنوان جان وی نباید در خطر قرار گیرد.

isa-saharkhiz-saham-newsسازمان گزارش‌گران بدون مرز (RSF) در بیانیه‌ای تاکید کرده که «رفتار غیر مسوولانه مسئولان عالی‌رتبه ایران را که در چهارمین روز اعتصاب غذای خشک، از آزادی عیسی سحرخیز ممانعت می‌کنند، محکوم می‌کند.»

به گزارش «سحام»، این سازمان مدافع آزادی بیان در بیانیه خود آورده است: در تاریخ ۲۳ بهمن ١٣٩۴، روزنامه‌نگار زندانی عیسی سحرخیز خانواده‌اش مطلع کرده است که در اعتراض به وضعیت بازداشت‌اش دست به اعتصاب غذای خشک زده است. وی گفته است: «یا بهشت زهرا بیایید دنبالم، یا بیمارستان بقیه‌الله…» خانواده وی همچنین اعلام کرده است «وی تحت فشار قرار گرفته تا او را وادار به اعتراف به کارهایی کنند که اصلا انجام نداده است.»

عیسی سحرخیز و سه روزنامه‌نگار دیگر به تاریخ ١١ آبان ١٣٩۴ از سوی اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند، که تا امروز در بازداشت موقت به سر می‌برند. تلاش ماموران امنیتی سپاه پاسداران وادار کردن این روزنامه‌نگاران به اعتراف‌های اجباری است تا تز علی خامنه‌ای را مبنی بر «نفوذ سیاسی و فرهنگی آمریکا در کشور» با «کشف باند نفوذ آمریکایی در مطبوعات کشور» پیوند دهند.

عیسی سحرخیز یکی از چهره‌های شناخته‌ شده مطبوعات ایران است که پیش از این نیز بازداشت و زندانی شده است.

مدیر نشریه توقیف شده آفتاب، آخرین بار در تاریخ ١١ تیرماه ١٣٨٨ بازداشت و در شهریورماه همان سال از سوی شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان برای «فعالیت تبلیغی علیه نظام» محکوم شد، وی هم‌چنین در تاریخ ١۴ مردادماه ١٣٩٠ برای فعالیت‌های مطبوعاتی پیش از دوران بازداشت اخیرش، به دو سال زندان محکوم شده بود.

عیسی سحرخیز که در زندان رجایی‌شهر زندانی بود، از بیماری‌های متعددی رنج می‌برد و از چندین ماه پیش آزاد شدنش در ۱۶ مهرماه ۱۳۹۲ در بیمارستانی در تهران بستری شده بود. این روزنامه‌نگار بنا بر قوانین ایران می‌بایست دو ماه پیش از این تاریخ آزاد می‌شد.

گزارش‌گران بدون مرز از مقامات ایران خواهان تضمین سلامت این روزنامه‌نگار است. به هیچ عنوان جان وی نباید در خطر قرار گیرد.

ایران با ۳۸ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است. این کشور در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١۵، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.