هشدار در مورد مرگ تدریجی یک زندانی سیاسی کُرد

«زیبه باباصفری» مادر افشین سهراب زاده زندانی سیاسی می‌گوید «مسئولیت جان افشین را متوجه آقای خامنه‌ای می‌دانم، پسرم در حال مرگ تدریجی است.»

Afshin-sohrabzadeh-sahamnewsمادر افشین سهراب زاده زندانی سیاسی کرد می‌گوید که «مسئولیت جان افشین را متوجه آقای خامنه‌ای می‌دانم.»

به گزارش «سحام»، افشین سهراب زاده زندانی سیاسی مبتلا به سرطان روده که سە ماه پیش برای معالجه از زندان میناب به تهران منتقل شده بود، بدونه هیچ معالجە‌ای و در حالی که در وضعیت وخیم قرار داشت به زندان میناب باز گردانده شد.

آن طور که کانون مدافعان حقوق بشر کردستان گزارش داده، «افشین سهراب‌زاده» یکی از زندانیان سیاسی کُرد است و به دلیل ابتلا به بیماری سرطان روده و خونریزی داخلی، در معرض خطر جدی مرگ قرار دارد.»

این زندانی مبتلا به سرطان روده سە ماه پیش و برای بار دوم جهت معالجه به تهران و به زندان اوین منتقل شدە بود.

در این باره «زیبه باباصفری» مادر این زندانی سیاسی به کانون مدافعان حقوق بشر کردستان گفت که «روز سەشنبە ٢٩ دی‌ماه بعد از سه ماه دوباره پسرم را به تبعیدگاه میناب منتقل کردند تا در آنجا جان وی را بگیرند.»

«زیبه باباصفری» ضمن هشدار در مورد مرگ حتمی فرزندش گفت که «مسئولیت جان افشینم را متوجه آقای خامنه‌ای و تمامی کسانی که مانع از درمان و مرخصی وی هستند، می‌دانم.»

مادر این زندانی هم‌چنین گفت که «حدود سه ساله هر روز ما را از دادستانی کامیاران به سنندج و از آنجا به میناب و دوباره به کامیاران می‌فرستند که با مرخصی و درمان پسرم موافقت کنند. که ادامه این وضعیت به منزله مرگ تدریجی فرزندم خواهد بود.»

خانم بابا صفری همچنین از تمامی نهادهای حقوق بشری و مدافع زندانیان خواست که برای نجات جان فرزند بیمارش کاری انجام دهند و مانع از مرگ تدریجی وی شوند.

از سوی دیگر پزشک معتمد «کمیسیون پزشکی زندان‌های استان هرمزگان»، پیش‌تر در جریان معالجه این زندانی، با ارسال نامه‌ای به مسوولان زندان و دادستان شهر میناب، وضعیت این زندانی بیمار را بحرانی اعلام کرده بود. دادگستری استان کردستان در آن زمان با اعزام به مرخصی درمانی او مخالفت کرده بود.

افشین سهراب‌زاده، اهل کرمانشاه در ۱۸ خردادماه ۱۳۸۹، توسط نیروهای اداره اطلاعات شهر کامیاران بازداشت شد و از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی سنندج، به اتهام “محاربه” از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت، به تحمل ۲۵ سال زندان همراه با تبعید به زندان میناب محکوم شد. او اوایل اسفندماه سال ۱۳۹۰، از زندان مرکزی سنندج به زندان میناب تبعید شد.

گفته شده این زندانی سیاسی کُرد در زمانی که در اداره اطلاعات کامیاران بازداشت بوده، از سوی شهرام رحیمی معاون وقت اطلاعات کامیاران به شدت شکنجه شده است.