نامه هفتصد هنرمند از سراسر جهان به لاریجانی برای رهایی کیوان کریمی از حکم دادگاه

به وسیلۀ این نامه، از شما می‌خواهیم برای باطل کردن فوری تمام مجازات‌های تصمیم گرفته شده بر علیه کیوان کریمی، از اقتدار خود استفاده کنید.

Keivan-Karimi-sahamnewsکیوان کریمی، مستندساز ایرانی است که از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست «مقیسه» به شش سال زندان و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم گردیده و اتهام‌های وی «توهین به مقدسات و رابطه نامشروع» عنوان شده است.

در پی این حکم، هفتصد تن از فیلم‌سازان، نویسندگان و شاعران کشورهای فرانسه، آمریکا، بلژیک، یونان، اسپانیا، ایتالیا، چک و بسیاری دیگر از کشورهای جهان طی نامه‌ای سرگشاده به رئیس قوه قضائیه ایران، خواستار باطل کردن فوری تمام مجازات‌های تعیین شده علیه «کیوان کریمی» شده‌اند.

به گزارش «سحام»، این نامه را افرادی چون انیس واردا، عبدالرحمان سیساکو، پاسکال فران، نیکلاس فیلبرت، جولیا برتولوچی، گوستا گاوراس و بسیاری از اعضای انجمن جهانی قلم امضاء کرده‌اند.

متن کامل نامه به شرح زیر می‌باشد:

نامۀ سرگشاده به رئیس قوۀ قضائیۀ ایران برای آزاد سازی فوری کیوان کریمی برای ملاحظۀ رئیس قوۀ قضائیۀ ایران

آقای لاریجانی دو ماه پیش آگاه شدیم که همکار سینماگر کرد ما، کیوان کریمی، برای «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات» به علت فیلمش «نوشتن بر شهر»، به ۶ ماه زندان و ٢٢٣ ضربه شلاق محکوم شده است. پیش از این در سال ٢٠١٣، کیوان کریمی در سلول انفرادی به مدت ٢ هفته نگهداری شده، سپس به قید وثیقه اما تحت بازداشت خانگی بدون امکان ترک کشور آزاد شده بود. هفتۀ گذشته در دادگاه تجدید نظر محاکمه شد به طرزی که ما را به یک تصمیم قضایی به نفع او امیدوار باقی می‌دارد.

هنرمندانی مثل او برای پرده برداری از واقعیت‌ها کار می‌کنند، اما همچنین سعی می‌کنند زندگی را برای انسانیت، زیبا‌تر و با گذشت‌تر جلوه دهند؛ ما متقاعدیم که فیلم‌های کیوان کریمی در این جهت تهیه می‌شود. در این مقطع زمانی که همه چیز با تنفر حک شده، ما فکر می‌کنیم که حکومت و شهروندان، بجای تشویق کردن خشونت نظامی یا ترس، که یک تهدید برای همۀ ما هستند، نیرو‌های‌شان را تنگاتنگ‌تر می‌باید متحد کنند.

در وضعیت اضطراری، به منظور نجات کیوان کریمی از سخت‌گیری داوری که او را تهدید می‌کند، ما مصمم هستیم افکار عمومی را برای دفاعش صرف نظر از موضوعات ملیت و دین، بسیج کنیم.

چنان‌که شاعر بزرگ سعدی ابراز داشت: «چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضو‌ها را نماند قرار/ تو کز محنت دیگران بی‌غمی نشاید که نامت نهند آدمی».

به وسیلۀ این نامه، از شما می‌خواهیم برای باطل کردن فوری تمام مجازات‌های تصمیم گرفته شده بر علیه کیوان کریمی، از اقتدار خود استفاده کنید. برای این‌که او بتواند مسافرت کند و به کارش بدون ترس ادامه دهد. لطفاً اطمینان از احترامات فائقۀ ما را بپذیرید.
کمیتۀ بین المللی سینماگران

Agnès Varda, Abderrahmane Sissako rewarded by seven César in France for his film Timbuktu, Cambodian Rithy Panh, the Belgian Delphine Noels or French directors Claude Lanzmann, Dominik Moll, Jean-Jacques Beineix, Bertuccelli, Nicolas Philibert, Michel Ocelot or Pascale Ferran, Antonin Peretjatko, Catherine Corsini, Claire Denis, Claude, Danny Degrave ….. Nearly 700 personalities from French and Belgian cinema-have signed an open letter lancé by the filmmakers’ Society (SRF) in supporting réalisteur Keywan Karimi, Convicted, October 14, 2015, to six years in jail and 223 lashes by the Iranian diet, for “insulting the sacred” and “propaganda” against the government, de son Because Film Writing on city

۱- اسامی افراد و متن نامه در سایت انجمن کارگردانان و عوامل سینما SRF فرانسه
۲- انجمن جهانی قلم به زبان انگلیسی
۳- فرانس پرس AFP
۴- روزنامه فیگارو فرانسه
۵- فرانس ۲۴ زبان عربی
۶- پوبلیکو (برزیل)
۷- گلوبو (اسپانیا)