پایان ۱۲ سال تحریم‌‌‌های ظالمانه؛ کلید روحانی قفل‌های ناامیدی را گشود

دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در پیام توییتری خود نوشت: برجام به فرجام رسید. خدا را سپاس می‌گویم و در مقابل عظمت شما ملت صبور سر تعظیم فرود می‌آورم. این سربلندی و پیروزی بر شما مبارک باد.

javad-Zarif-sahamnewsشبکه خبری سی ان ان در خبری فوری گزارش داد به دنبال تأیید پایبندی ایران به تعهدات هسته ای خود از سوی دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا حکم لغو تحریم های وضع شده از سوی کاخ سفید علیه ایران بر سر برنامه های هسته ای این کشور را امضا کرده است.

سخنان جان کری

– به نوشته رسانه‌های غربی، ‌جان کری در مقابل خبرنگاران حاضر شد.وی می گوید که باید به سرعت به پروازش برسد و حرفهایش کوتاه خواهد بود.
– آزادی زندانیان آمریکایی و مبادله آنها نتیجه یک روند طولانی دیپلماتیک و مستقل از مذاکرات اتمی بوده، اما زمینه آن به واسطه مذاکرات اتمی و باز شدن مسیرهای دیپلماتیک فراهم شده است.
– به آزادی زندانیان آمریکایی زیاد نمی پردازم چرا که پرزیدنت اوباما به زودی در این مورد به تفصیل سخن خواهد گفت.
– کری: برای رسیدن به این نقطه ایران گام‌های اساسی برداشت که خیلی‌ها وقوع آن را باور نداشتند.
– امروز روزی است که آمریکا، متحدانش، خاورمیانه و همه جهان احساس امنیت می کند چرا که یک خطر هسته ای رفع شده است.

فرمان اوباما و توئیت روحانی

– پیام توئیتری حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور ایران: «برجام به فرجام رسید. خدا را سپاس می‌گویم و در مقابل عظمت شما ملت صبور سر تعظیم فرود می‌آورم. این سربلندی و پیروزی بر شما مبارک.»
– جان کری، وزیر خارجه آمریکا همزمان با خانم موگرینی و آقای ظریف طی بیانیه‌ای تایید کرد ایران به تعهداتش عمل کرده و از نظر آمریکا تحریم‌های مورد اشاره در توافق هسته ای با ایران از هم اکنون مطابق توافق نامه برداشته می‌شود.
– به نوشته بی بی سی، کاخ سفید متن حکم حکومتی باراک اوباما در این ارتباط را منتشر کرد.
– دویچه وله هم نوشت: اوباما با صدور فرمانی، تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران را لغو کرد. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز اندکی پس از تایید شدن انجام تعهدات ایران از سوی آژانس اعلام کرد که کشورش همه تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را لغو کرده است.
– کاخ سفید در کنار انتشار حکم حکومتی باراک اوباما، نامه او خطاب به کنگره آمریکا را هم منتشر کرده که طی آن رئیس جمهوری آمریکا رسما نمایندگان کنگره را از تصمیم خود برای صدور حکم حکومتی در ارتباط با توافق هسته‌ای و برداشتن تحریم های این کشور، مطلع کرده است.

تحریم‌ها لغو شدند

– محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی متن بیانیه مشترک اجرای برجام را قرائت کردند. آن‌ها برجام را «استوار و موثر» توصیف کردند. تحریم‌های اروپا، سازمان ملل و آمریکا علیه ایران لغو شد.
– محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی در یک کنفرانس خبری بیانیه مشترک بیانیه اجرای برجام را قرائت کردند. موگرینی گفت که امروز(۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی ماه) تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا و تحریم‌های مصوب سازمان ملل متحددر چارچوب برجام لغو می‌شود. وی گفت که اتحادیه اروپا به‌زودی جزئیات دقیق لغو این تحریم‌ها را اعلام و راه را برای “توسعه اقتصادی ایران” باز خواهد کرد.

تبریک روحانی به مناسبت لغو تحریم‌ها

رییس‌جمهور ایران اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها را تبریک گفت.

به گزارش «سحام»، دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در پیام توییتری خود نوشت: برجام به فرجام رسید. خدا را سپاس می‌گویم و در مقابل عظمت شما ملت صبور سر تعظیم فرود می‌آورم. این سربلندی و پیروزی بر شما مبارک باد.

صالحی: ملت ایران به حق خود رسید، اجرای برجام نشان اقتدار ملی ما است

– ۲۶ دیماه روز پایان یافتن تحریم‌ها و احقاق حقوق ملت ایران است.
– اجرای برجام پس از طی کردن مسیر دیپلماتیک نشان اقتدار ملی ما است.
– جمهوری اسلامی ایران با همت عالی خود و پشتوانه ملت و درایت رهبرش و حمایت رییس جمهوری و دولت تدبیر و امید توانست به حق خود برسد و امروز شاهد برداشته شدن تحریم های ظالمانه هستیم.
– جمهوری اسلامی ایران سرافرازانه در جامعه بین المللی ظاهر شده و ما فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود را در جهت منافع ملی ادامه خواهیم داد.

بان کی مون: روز اجرا، روز نقطه عطف است

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در پیام توییتری خود گفت: روز اجرا، نقطه عطفی مهم به شمار می‌رود که تلاش‌های از روی حسن نیت همگان را منعکس می‌کند.

وزیر خارجه آلمان: روز موفقیت دیپلماسی

فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در پیام توییتری خود نوشت: روز اجرای برجام موفقیتی تاریخی برای دیپلماسی است.

نیویورکر: ایرانی‌ها فضا را در دست گرفتند

رابین رایت: آمریکایی‌ها میخواستند خبر تبادل زندانیان را زودتر منتشر کنند اما خبرگزاری‌های ایرانی پیش دستی کردند و فضا را در دست گرفتند.
– اعضای هیات‌های مذاکره کننده خبر از این تبادل نداشتند و این یک معامله سنگین اطلاعاتی با مقامات امنیتی طرفین بود. در این مذاکرات نمایندگان CIA و FBI حضور داشتند.
– مذاکرات تبادل زندانیان سه بار شکست خورده بود، اما سرانجام انجام شد.

وزیر خارجه انگلستان: برجام امنیت را به ارمغان می‌آورد

فیلیپ هاموند ️وزیرخارجه بریتانیا در توییتی اجرای برجام را تاریخی دانست که امنیت و کامیابی را بالا می‌برد و کاهش تحریمها را کلید می‌زند.

بعیدی نژاد: امشب همان شبی است که مدتهاست در انتظار آن بودیم، امروز روز افتخار برای ملت بزرگ ایران است

بعیدی نژاد درباره اجرای برجام در اینستاگرامش نوشت: امشب همان شبی است که مدتی طولانی‌ است که همه در انتظار آن هستیم. شبی که خانوم موگرینی و آقای دکتر ظریف روز اجرایی شدن برجام را اعلام نمودند. امروز روی افتخار برای ملت بزرگ ایران است. از امروز تحقق تمام حقوق هسته‌ای ایران تضمین می‌شود و تمامی تحریم‌های یک‌جانبه مرتبط هسته‌ای آمریکا و اتحادیه اروپا و همچنین ۶ قطعنامه شورای حکام علیه ایران لغو و برداشته می‌شود.

متن کامل بیانیه مشترک ظریف و موگرینی

امروز، ما به روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رسیدیم. از زمان روز تصویب، ما مجدانه تلاش کردیم و تعهد مشترک و اراده جمعی خود را به نمایش گذاشتیم تا سرانجام موجبات اجرای برجام را فراهم کنیم. امروز، شش ماه پس از نهایی شدن آن توافق تاریخی، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران تعهدات هسته ای ذیربط خود تحت برجام را اجرا نموده است.

از آنجا که ایران به تعهدات خود عمل نموده است، امروز تحریم های مالی و اقتصادی ملی و چندجانبه مربوط به برنامه هسته ای ایران منطبق با برجام برداشته شد. اتحادیه اروپایی، کشورهای ۱+۵، مرکب از جمهوری خلق چین، جمهوری فرانسه، جمهوری فدرال آلمان، فدراسیون روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا، و ایران همچنین در زمینه استفاده‌های صلح آمیز از انرژی هسته ای، در چارچوب برجام، همکاری خواهند کرد.

تحریم‌های سازمان ملل مربوط به برنامه هسته ای ایران برداشته شد. قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت که برجام را مورد تأیید قرار داد، از این پس در کنار پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی)، تنها چارچوب حقوقی مربوط به فعالیت‌های هسته ای ایران خواهد بود، و کلیه مفاد قطعنامه های ۱۶۹۶ (۲۰۰۶)، ۱۷۳۷ (۲۰۰۷)، ۱۷۴۷ (۲۰۰۷)، ۱۸۰۳ (۲۰۰۸)، ۱۸۳۵ (۲۰۰۸)، ۱۹۲۹ (۲۰۱۰) و ۲۲۲۴ (۲۰۱۵) خاتمه می یابند.

اتحادیه اروپایی تأیید کرده است که چارچوب های قانونی لازم برای برداشتن تحریم های مالی و اقتصادی اتحادیه درباره برنامه هسته ای ایران اجرایی شد. ایالات متحده اعمال تحریم های مصوب مرتبط با برنامه هسته ای ایران را امروز متوقف می کند که همچنین شامل لغو فرمان های اجرایی مربوطه و صدور مجوز برخی فعالیت ها، آنگونه که در برجام مشخص شده است، می باشد. اتحادیه اروپایی و ایالات متحده آیین نامه های مربوطه در خصوص جزئیات تحریم هایی که برداشته می شوند را صادر و از این طریق مشارکت بین المللی در پیشرفت اقتصادی ایران را تسهیل کردند.

همانگونه که مقرر شده است، ما به مراقبت و نظارت بر اجرای کامل و موثر برجام از طریق کمیسیون مشترک، مرکب از ۱+۵ و ایران که توسط نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور روابط خارجی و سیاست امنیتی هماهنگ می گردد، دقیقا همانگونه که در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ توافق شد، ادامه خواهیم داد. آژانس بین المللی انرژی اتمی به سهم خود، مسئولیت مراقبت و راستی آزمایی اجرای برجام و نیز تعهدات ایران به عنوان عضو معاهده منع اشاعه و موافقتنامه پادمان و اجرای موقت پروتکل الحاقی را به عهده دارد.

ما مایلیم با استفاده از این فرصت، از دولت اتریش به دلیل میزبانی، و از همه کشورهایی که از فرآیند مذاکرات حمایت و به اجرای برخی از تعهدات تحت برجام کمک کردند، تشکر نماییم. ما همچنین از تمامی شخصیت هایی که از سال ۱۳۸۲ هدایت مذاکرات را به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ به عهده داشته اند، سپاسگزاری می کنیم.

همه طرف‌ها باوری راسخ دارند که این توافق تاریخی، استوار و منصفانه است، خواست‌های همه را تأمین می کند، و اجرای مناسب آن گامی کلیدی در کمک به بهبود صلح، ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی خواهد بود.

این دستاورد به روشنی ثابت می کند که با اراده سیاسی، پشتکار، و از طریق دیپلماسی چندجانبه، ما قادریم سخت ترین معضلات را حل و فصل، و راه حل های واقع بینانه ای که قابلیت اجرای موثر داشته باشند پیدا کنیم. این یک پیام قاطع و امیدوارکننده است که جامعه بین المللی می بایست در تلاش های مان برای ساختن جهانی امن تر، مد نظر داشته باشد.