گزارش آژانس منتشر شد؛ ایران همه تعهداتش را اجرا کرده است

محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی تا دقایقی دیگر در مقر سازمان ملل متحد در وین بیانیه مشترک آغاز اجرای برجام را قرائت خواهند کرد.

amano-ajance-atomiگزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر راستی‌آزمایی اجرای تعهدات ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری آنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش راستی‌آزمایی اجرای تعهدات ایران طبق برجام را منتشر کرد.

طبق این بیانیه ایران همه تعهدات مربوط به برجام را انجام داده است.

یوکیو آمانو در بیانیه ای اعلام کرده است: «امروز من طی گزارشی تائید کردم که ایران گام‌های مقدماتی لازم برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را تکمیل کرده است. این گزارش به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده است.

این گزارش پس از آن منتشر شد که بازرسان میدانی تائید کردند که ایران تمام اقدامات لازم ذیل برجام برای ممکن شدن وقوع روز اجرا را برداشته است.

این امر راه را برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هموار می‌کند تا راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایران ذیل این توافق را، آنطور از سوی شورای امنیت سازمان ملل خواسته شده و مجوز آن از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر شده بود،‌ آغاز کند.

روابط بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اکنون وارد فاز تازه‌ای می‌شود. این روزی مهم برای جامعه بین‌الملل است. من به تمام کسانی که این واقعیت را محقق کردند، به خصوص گروه کشورهای موسوم به E3/EU+3، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تبریک می‌گویم.

ایران همراستا با تعهداتش، اجرای موقت پروتکل الحاقی بر توافقنامه پادمانی‌اش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را آغاز می‌کند. این امر، همراه با دیگر اقدامات مرتبط با هسته‌ای ذیل برجام،‌ توانای آژانس برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای در ایران و راستی‌آزمایی صلح‌آمیز بودن آن‌ها را افزایش می‌دهد.

از زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بررسی مسئله هسته‌ای ایران را در سال ۲۰۰۳ آغاز کرد، ما مسیری طولانی را پیموده‌ایم. کارهای زیادی برای رسیدن به اینجا و اجرای این توافق، صورت گرفته است.»

بر اساس توافق صورت گرفته در پی ارائه گزارش آژانس، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تا دقایقی دیگر در مقر سازمان ملل متحد در وین بیانیه مشترک آغاز اجرای برجام را قرائت خواهند کرد.

به موجب این بیانیه از امروز کلیه تحریم‌های هسته‌ای بر علیه ایران از سوی آمریکا و اروپا لغو خواهد شد.