اضطراب خاتمی از اندک نشاط سیاسی در دانشگاه‌ها: ۱۶ آذر امسال خیلی نگران کننده بود!

از منظر خاتمی، انتقاد زمانی آزاد است که به سود وی و هم‌فکرانش باشد، اگر انتقادی به نفع این جریان نباشد، یا «نفوذ» نامیده می‌شود، یا «فتنه».

Ahmad-khatami-saham-newsسید احمد خاتمی در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به مسئله وحدت در حوزه و دانشگاه، هدف دشمن را پس از پیروزی انقلاب، شکستن این طرح عنوان و اظهار عقیده کرد: سال‌های اول انقلاب دانشگاه به خانه‌های تیمی برخی از گروه‌های مسلح تبدیل شده بود و تنها چیزی که در آن مطرح نبود، علم و دانش بود و از این‌رو دانشگاه‌ها تعطیل شد.

به گزارش «سحام»، وی با ابراز ناراحتی از ایجاد اندک فضای نشاط در جنبش دانشجویی ادعا کرد: هفته گذشته به مناسبت ۱۶ آذر از برخی دانشگاه‌ها گزارش‌های بسیار نگران کننده رسید، متأسفانه برخی از فتنه‌گران که دادگاه محکوم‌شان کرده و زندان هم کشیده‌اند، آمدند و در دانشگاه صحبت کرده و مقدسات مردم را زیر سئوال بردند! این یعنی تفرقه‌افکنی و تفرقه‌افکنی بین حوزه و دانشگاه غیر از این نیست.

بیان این سخنان کلی و عدم اشاره به این موضوع که چه کسی و در کدام تریبون به مقدسات مورد قبول عامه مردم توهین کرده، نشان از نگرانی حاکمیت و آغاز حمله تریبون‌های حکومتی به محیط دانشگاه را دارد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خطاب به مسئولان دانشگاهی با بیان این‌که شما عکس آقا را بالای سر خود می‌زنید، گفت: مگر آقا نگفت که فتنه خط قرمز ما است! چرا فتنه‌گران را به دانشگاه راه می‌دهید که علیه مقدسات اهانت کنند.

وی مدعی شد: به صراحت به مسئولان دانشگاه و وزیر محترم آموزش عالی می‌گویم که با این روندی که شما پیش گرفته‌اید، تلاش و زحمات چهار دهه آیات مفتح، مطهری، بهشتی و باهنر بر باد خواهد رفت! مگر قرار نیست که شما تداوم بخش راه شهیدان باشید، مگر نمی‌گویید ما در خط ولایت هستیم، ولایت می‌گوید فتنه خط قرمز ما است.

کلمه «فتنه» در ادبیات سیاسی کشور زمانی وارد شد که حاکمیت اقدام به انجام کودتای انتخاباتی در سال ۱۳۸۸ کرد و مخالفان با این کودتا را «فتنه‌گر» نامید. از آن سال به بعد، هر کسی که مخالف یا منتقد شیوه اداره کشور بود، توسط تریبون‌های حکومتی و نهادهای حاکمیتی «فتنه‌گر» خوانده شد.

انتقادها به شیوه اداره کشور پس از اقدامات مخرب محمود احمدی‌نژاد در به ویرانی کشاندن زیرساخت‌ها و منابع کشور بالا گرفت و مردم خواستار تغییر اساسی در شیوه اداره کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ شدند که حاکمیت، با دخالت نظامیان و نیروهای امنیتی در سیاست، اقدام به انجام کودتا علیه مردم کرد.

خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نام‌نویسی انتخابات مجلس خبرگان و انتخابات مجلس شورای اسلامی سعی کرد شیوه چگونگی انتخاب کاندیدای مورد نظر حاکمیت را برای مردم شرح دهد: ملت ایران باید به این نکته توجه داشته باشند که شورای نگهبان کف صلاحیت‌ها را مشخص می‌کند و سقف صلاحیت با مردم است. شورای نگهبان می‌گوید که این آقا حداقل صلاحیت را دارد اما عقل می‌گوید که شما اصلح را برگزینید، اصلح کسی است که تدین داشته باشد با مردم باشد لیاقت داشته باشد و عملا ولایتمدار باشد. گاهی خودتان فردی را می‌شناسید و به او رأی می‌دهید، اما گاهی نمی‌شناسید که باید به کسانی که آنها را می‌شناسند مراجعه کنید و یک راه آن است که ببینید چه کسانی از این افراد حمایت می‌کنند.

خاتمی در بخشی از سخنان خود با مصادره موفقیت دولت حسن روحانی در مختومه کردن پرونده هسته‌ای دوازده ساله ایران گفت: «بخش موفق این مذاکرات مدیون رهنمودهای ولایت و مدیون مردم عزیز ما است، مبادا برخی گروه‌ها و گروهک‌های سیاسی این را به نفع خود مصادره کنند و از تنور انتخابات از این رهگذار نانی برای خود بپزنند.» سید احمد خاتمی مشخص نکرد «چرا پرونده هسته‌ای ایران در دوازده سال گذشته مختومه نشد و چرا حسن روحانی توانست این پرونده را مختومه اعلام کند!»

خاتمی بدون اشاره به «فتنه‌گر» و «نفوذی» خواندن منتقدین توسط هم‌فکران خود، به بخشی از سخنان رییس جمهور درباره بسته شدن باب انتقاد از مذاکرات هسته‌ای انتقاد کرد: در یک جامعه آزاد، «آزادی انتقاد» یک اصل اساسی است، این‌که بگوییم دیگر در این عرصه کسی انتقاد نکند در تناقض با فرمایش دیگری است که می‌گوید قدرت باید نقد شود. چرا نقد نکنند؟ بگویید در این مورد و مشابه آن نقد کنند اما نقد سازنده.

وی به زندانی شدن منتقدان نحوه اداره کشور در طول سال‌های گذشته و اتهامات فراوان خود از تریبون‌های یک‌طرفه به رهبران جنبش سبز و هواداران میلیونی آنان هیچ اشاره‌ای نکرده است. به نظر می‌رسد از منظر سید احمد خاتمی، انتقاد زمانی آزاد است که به سود وی و هم‌فکرانش باشد و اگر انتقادی به نفع جریان وی نباشد، یا «نفوذ» نامیده می‌شود، یا «فتنه».

وی همچنین بدون اشاره به وابستگی شدید ایران به روسیه و نقض شعارهای اولیه پیدایش انقلاب اسلامی (نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی) در مقام وکیل مدافع دولت روسیه ظاهر شد و با بیان این‌که ترکیه به شدت به طناب پوسیده آمریکا چسبیده است، اسقاط هواپیمای روسی و حضور نظامی این کشور در خاک عراق را با گرای آمریکا دانست: به همسایگان‌مان می‌گوییم که از صدام درس بگیرید، آمریکا از شما استفاده ابزاری می‌کند، مدت مصرف‌تان که به پایان رسید، مانند یک دستمال کاغذی که استفاده و دروغ انداخته می‌شود، دور انداخته خواهید شد.

خاتمی با اشاره به تشکیل ائتلاف کشورهای حامی عربستان سعودی برای مبارزه با داعش ضمن حمله به پادشاه عربستان سعودی، اظهار عقیده کرد: طنز ائتلاف عربستانی که مادر همه گروه‌های تکفیری از داعش گرفته تا دیگر گروه‌های تکفیری در سوریه و هر کجای جهان اسلام است، آنچنان خنده‌دار بود که زن جوان مرده را به خنده وا می‌دارد. بدتر از این آن است که شاه عربستان به شاه نیجریه با این عنوان که با تروریست‌ها مبارزه کرده‌ تبریک گفته، این شاه عقل خود را از دست داده است.