عارف: امیدوارم رئیس جمهور که به دانشگاه می‌آید خبرهای خوبی درباره رفع حصر داشته باشد

دولت منفعل نبوده و رئیس‌جمهور پیگیر مسأله گروه‌های فشار است، گزارش حادثه اخیر هم آماده شده و از قوه قضاییه درحال پیگیری است.

Mohamadreza-Aref-saham-newsرئیس شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در واکنش به دانشجویی که او را به محافظه‌کاری و انفعال متهم کرد گفت: من منفعل نیستم. من نمی‌خواهم داخل نظام زورآزمایی کنم زیرا زورآزمایی ما در مقابل دشمنان و براندازان نظام است.

به گزارش منابع خبری، محمدرضا عارف عصر امروز در دانشگاه صنعتی شریف در مراسمی به مناسبت ۱۶ آذر با اشاره به این‌که ما می‌خواهیم موثر باشیم و به حل مشکلات کمک کنیم، خاطرنشان کرد: گاهی ما یک مسأله فرعی را جدی می‌گیریم و از مسأله اصلی غافل می‌شویم و من همواره تاکید کردم که باید بر اساس مشترکات حرکت کنیم.

وی همچنین افزود: اگر مطالبات دانشجویی در سالهای قبل آرام‌تر مطرح می‌شد تا کنون آن‌ها حل شده بودند، شعار تند دادن که کاری ندارد. ما با جریان اصولگرا ۸۵ درصد اشتراک داریم و آن‌ها را برادر خود می دانیم و مثل برخی‌ها به طرف مقابل‌مان بدگویی نمی‌کنیم. ما با اصولگرایان رقابت جدی داریم و فردای هفت اسفند دنبال رفاقت با آن‌ها هستیم.

عارف در ادامه تاکید کرد: من هم می‌توانم در این‌جا شعار تند بدهم و شما به به و چه چه کنید، اما این اقدام ااگر خیانت به شما نباشد کم لطفی به شما است.

وی در پاسخ به دانشجویی که پرسید که آیا اصلاح‌طلبان با چهره اصلاح‌طلبی فقط ۱۵ درصد با پایداری‌ها اختلاف دارند گفت: اشتراک ما با اصولگرایان زیاد است اما پایداری‌ها بخش کوچک از اصولگراها هستند که خیلی هم مورد قبول آن‌ها نیستند.

بر اساس این گزارش موضع‌گیری عارف نسبت به وقایع سال ۸۸ بخش دیگری از سوالات دانشجویان بود و دانشجویان عارف را متهم کردند که چشم خود را نسبت به سال ۸۸ بسته است که وی در پاسخ گفت: من چشم خود را بر مسائل ۸۸ نبسته‌ام من اگر فرصت داشته باشم اتفاقات سال ۸۸ و ۸۴ را چاپ می‌کنم اما الان صلاح نمی‌دانم به این مسائل بپردازم. دوستان از دیدگاه‌های من در این باره اطلاع دارند. البته این حق شما است که بدانید که چرا که کاندیدای رئیس جمهوری بودم رئیس ستاد انتخابات خاتمی شدم. این مسائل باید باز شود که الان جایش نیست. در یک فضای کارشناسی و بدون هدف مچ گیری باید اتفاقات گذشته آسیب شناسی شود. من هیچ‌گاه سکوت نکردم فقط صحبت‌های خود را رسانه‌ای نمی کنم.

در ادامه دانشجویی از عارف پرسید که شما برای حل مشکلات دانشجویان تا الان چه کردید ، که عارف در پاسخ گفت: من همه مسائل دانشجویان را در دانشگاه و در خارج پیگیری کردم، اما آن‌ها را رسانه‌ای نکردم.

وی با اشاره به این‌که باید شرایط زمانه را هم در نظر گرفت خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم از شرایط قبل از خرداد ۹۲ به یک شرایط مطلوب برسیم که این مسأله زمان بر است و باید سعه صدر داشته باشیم زیرا افرادی در بیرون از دانشگاه دنبال سکوت دانشگاه بودند و از هر نهادی برای فشار به دانشگاه استفاده می‌کنند. مشکل دیگر ما هم این است که برخی مدیران دانشگاه نحوه تعامل با دانشجویان را بلد نیستند. گاهی هم تصمیم یک مدیر دانشگاه مورد قبول خود او هم نیست.

به گزارش ایسنا مسأله حصر بخشی از سوالات دانشجویان از عارف بود که وی در پاسخ به آن‌ها گفت: رفع حصر از وعده‌های رئیس جمهور است و امیدوارم فردا که رئیس‌جمهور به این دانشگاه می آید خبرهای خوبی داشته باشد. من معتقدم باید در شرایط منطقه‌ای با رایزنی این مسأله حل شود.

وی در ادامه در برابر اصرار دانشجویی برای توضیح بیشتر عارف درباره مسأله حصر اظهار کرد: من رئیس‌جمهور نیستم و شما باید این مسأله را از طریق رئیس‌جمهور پیگیری کنید. من چه کاره‌ام که شما از من پاسخ می‌خواهید. من تعبیر استخوان لای زخم را درباره حصر به کار برده‌ام و معتقدم این مسأله باید حل شود. در دو سال گذشته هم در حد وظیفه خود این مسأله را پیگیری کردم اما اکنون نمی‌خواهم گزارش بدهم که با چه مسئولانی در این رابطه صحبت کردم. البته سمتی هم ندارم که گزارش کار بدهم .

رئیس بنیاد امید ایرانیان همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال رد صلاحیت نامزدهای اصلاح طلبان در انتخابات گفت: انتظار ما این است که همه مسئولان بر اساس قانون عمل کنند. با فتوای رهبری درباره حق الناس بودن رای مردم هم بسیاری از مشکلات گذشته را دیگر نخواهیم داشت. ما باید الگوی انتخابات ۹۲ را دنبال کنیم. ما هم کارگروه رایزنی در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تشکیل داده‌ایم و با مسئولان انتخابات رایزنی داریم و اگر هم حقی از ما از بین رفت از طریق قانونی آن را دنبال می‌کنیم.

در ادامه دانشجویی از عارف پرسید چرا باید الگوی انتخابات ۹۲ را دنبال کنیم در حالیکه در‌آن انتخابات آیت‌الله هاشمی رد صلاحیت شد که عارف در پاسخ به این پرسش خاطر نشان کرد: هنگامی که آیت الله هاشمی در انتخابات ۹۲ ثبت نام کرد من ستادهای انتخاباتی خود را تعطیل کردم و ما دنبال حمایت از آیت‌الله هاشمی بودیم. اگر من گفتم الگوی انتخابات ۹۲ را دنبال کنیم منظورم مربوط به روند برگزاری انتخابات است نه رد صلاحیت آیت الله هاشمی.

وی تاکید کرد: چاره‌ای جز تسلیم در برابر قانون نداریم. کار دیگری هم نمی توانیم انجام دهیم ما طراح زمین بازی و داور نیستیم و گاهی هم انتخاب بازیکنان دست ما نیست.

رئیس بنیاد امید ایرانیان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اختلاف اصلاح طلبان در سال ۸۴ و پیروزی رقیب آن‌ها در اثر همین اختلافات اظهار کرد: من در سال ۸۴ معاون رئیس‌جمهور بودم و همه انتظار داشتند که کاندیدای اصلاح طلبان باشند اما شما اجازه بدهید که من وارد گذشته نشوم زیرا اگر وارد این بحث شوم موجب ایجاد چند دستگی میان اصلاح‌طلبان می‌شود. اتفاقات سال ۸۴ خوب نبود و ما اکنون از آن تجربه استفاده کرده‌ایم.

دانشجویی از عارف پرسید که اگر شما در سال ۸۸ به جای مهندس موسوی در آن انتخابات بودید آیا اتفاقات سال ۸۸ می افتاد یا نه ؟ که وی گفت: من الان نمی توانم جوابی بدهم و تحلیلی ندارم به هر حال روند به سمتی رفت که مهندس موسوی و کروبی در آن ماندند ما از تجربه‌های گذشته استفاده کردیم و در سال ۹۲ با هم مبارزه نکردیم.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره چرایی انفعال دولت در برابر گروه‌های فشار تاکید کرد: دولت منفعل نبوده و رئیس‌جمهور و وزیر کشور پیگیر مسأله گروه‌های فشار هستند که گزارش حادثه اخیر هم آماده شده و از طریق قوه قضاییه در حال پیگیری است اما آیا باید دولت برای نشان دادن پیگیری خود کسی را اعدام کند؟

عارف در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که اگر شما در سال ۹۲ رئیس جمهور می‌شدید برنامه شما چه بود گفت: من برنامه خودم را داشتم و الان زمان مطرح کردن آن نیست، زیرا دولت با مشکلات زیادی روبرو است به هر حال اولویت اول من مبارزه با فساد بود.