علی مطهری: ممنوع‌ التصویری خاتمی غیرقانونی است، نباید این دستورات را رعایت کرد

قبلا به استعلامات چهارگانه استناد می شد اما بعدها نظارت استصوابی مطرح و قانون شد که صلاحیت کاندیداها باید احراز شود.

Ali-Motahari-saham-newsعضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این‌که ترکیب شورای نگهبان بهتر شده و افراد معتدل‌تری وارد آن شده‌اند، گفت که احتمال می‌دهم در انتخابات مجلس آتی وضعیت بهتری داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، علی مطهری که به دعوت انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی سهند تبریز در این دانشگاه حضور یافته بود با تسلیت فرارسیدن ایام اربعین حسینی گفت: با گذشت زمان، حادثه عاشورا بیشتر شناخته شده است و این امر مختص حوادث بزرگ است. امیرالمومنین نیز طبق قولی از خودشان در دوران خود شناخته نشد و بعدها ارزش‌های والای ایشان مورد توجه عالم اسلام قرار گرفت.

این نماینده مجلس ادامه داد: قیام علیه ظلم تنها وظیفه‌ی امام حسین نبود و این‌طور نیست که دستور خصوصی داشت. مامور به این کار نبود بلکه از روی محاسبه این کار را انجام داد و به همین جهت اصحاب و اهل بیت خود را برد و این وظیفه‌ی همه است که با انحرافات مقابله کنند و برخی از اقشار نیز وظیفه مضاعفی دارند. دانشجو و دانشگاه از دیده‌بان های جامعه هستند که باید به موقع آژیر خطر بکشند و این به خاطر بیدار بودن فطرت الهی در قشر جوان و دانشجو است که البته احساسی و ابزاری عمل کردن نیز جزو آسیب‌های دوره‌ی دانشجویی است.

مطهری با بیان این سوال که آیا ما بعد از انقلاب به جنبش دانشجویی نیاز داشتیم یا خیر؟ پاسخ داد: جنبش دانشجویی همواره مورد نیاز است و نقد قدرت باید همواره انجام گیرد چراکه در غیر این صورت حکومت‌ها فاسد خواهند شد و قدرت نباید در خلوت قرار گیرد و همواره باید نقد شود. وی ادامه داد: باید انقلاب اسلامی را با آرمان‌های آن از جمله آزادی، استقلال و عدالت ارزیابی کنیم و ببینیم که آیا به این آرمان‌ها رسیده ایم یا نه.

وی به اثرات نبود عدالت در جامعه اشاره کرد و گفت: نتیجه چنین فقدانی از بین رفتن تعادل روانی جامعه است زیرا سبب ایجاد دو قشر مرفه و مظلوم در جامعه می شود که تعادل روانی جامعه را به خطر می اندازد. علاوه بر این، بی عدالتی سبب رویکرد به بخت و اقبال و شانس می شود زیرا در چنین شرایطی، دیگر تحصیلات و تلاش رنگ می‌بازد و اعتقاد به شانس و اقبال جای آن را می‌گیرد و همچنین افراد جامعه به نظام عالم بدبین می شوند.

مطهری افزود: عدالت مقیاس دین است نه دین مقیاس عدالت. دموکرات بودن یک حکومت، از نوع برخورد با مخالفانش مشخص می شود و وجود اقلیت منتقد و مخالف برای کل جامعه مفید است.

در بخش دیگری از این نشست مطهری در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات آینده در لیست اصلاح طلبان خواهد بود یا اصولگرایان؟ اظهار کرد: این دسته‌بندی‌ها را قبول ندارم و دیواری بین اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی قائل نیستم و هر اصلاحی باید بر اساس اصولی باشد و لذا در دوره قبل هم مستقل در انتخابات مجلس شرکت کردم، با این که در تهران کار بسیار مشکلی است.

این نماینده مجلس در پاسخ به سوال دیگری اظهار کرد: قانون اساسی قانون بسیار خوبی است و حقوق مردم خوب در نظر گرفته شده و حقوق شهروندی را خیلی خوب رعایت کرده است و در مجموع قانونی دموکراتیک است ولی مشکل در اجرای آن است. شاید در برخی جاها نیاز به اصلاح آن وجود دارد که این هم کار یک فرد نیست.

مطهری در ادامه در رابطه با افزایش آزادی عمل گروه‌های تندرو و فشار نیز گفت: ممنوع‌التصویری رییس دولت اصلاحات قانونی مستند قانونی ندارد و پیگیری‌های وی از قوه قضائیه به جایی نرسیده است و به این‌گونه دستورات نباید ترتیب اثر داد و باید در مقابل آن‌ها مقاومت کرد چرا که این کار خلاف قانون است. در برابر گروه‌های فشار نیز باید مقاومت کرد و با آن‌ها برخورد کرد چرا که این حرکات به جای کمک به انقلاب به آن آسیب می زند. برای مثال کاری که در شیراز شد، فضای استان فارس را عوض کرد. هرکسی را که دعوت می‌کردند باید اجازه می گرفتند. ما ایستادگی و پیگیری کردیم و اکنون فضای استان کلا تغییر کرده است. درباره‌ی نظارت شورای نگهبان حرف رییس جمهور درست است و دولت مجری است و شورای نگهبان ناظر.

مطهری ادامه داد: قبلا این‌گونه بود که به استعلامات چهارگانه استناد می شد اما بعدها نظارت استصوابی مطرح و قانون شد که صلاحیت کاندیداها باید احراز شود، نه این که عدم صلاحیت او احراز شود. در این حد که غیر از استعلام‌های چهارگانه درباره احوال شخصی افراد تحقیق شود قابل قبول است ولی نمی شود که افراد را به خاطر انتقادی که داشتند یا در راهپیمایی شرکت کرده‌اند و در ستاد فرد خاصی بوده اند رد کرد چون سبب می شود افراد آزاده حذف شوند.

مطهری در پاسخ به سوال دیگری درباره تشکیل دادگاه صالحه برای رهبران جنبش سبز یادآور شد: به قول رهبری نظام، «سران فتنه در خارج کشور هستند». البته معتقدم فرضا این‌ها باشند؛ این مساله باید درباره برخی نهادها و رییس‌جمهوری سابق نیز رسیدگی شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره زندانیان سیاسی و موضوع حصر اظهار کرد: زندانیان سیاسی در شرایط بدی نیستند و از نظر بهداشت و درمان رسیدگی‌هایی می‌شود. درباره بازدید از زندان‌ها در حادثه بند ۳۵۰ زندان اوین درخواست کردیم که هیاتی از مجلس برای تحقیق برود. هیات رییسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی همراهی نکرد و این نقطه ضعف مجلس است که وارد این حوزه‌ها نمی‌شود.

وی با بیان این‌که جنبش دانشجویی تا حد زیادی تحلیل رفته است، گفت: فضا خیلی راحت و آزاد نیست و باید در جهت تغییر فضا تلاش کرد. البته بخشی هم مربوط به خود دانشجویان است که باید ملاحظه کاری را کنار بگذارند و فعال‌تر شوند.

این نماینده مجلس درباره بازداشت اخیر چند نفر از روزنامه‌نگاران نیز اظهار کرد: من با اصل بازداشت در صورت وجود مستندات مخالف نیستم اما وقتی وزارت اطلاعات داریم نباید سایر نهادها این کار را بکنند. رییس جمهوری هم می‌تواند به عنوان رییس قوه ی مجریه و مجری قانون اساسی، طبق قانون اساسی اخطارهایی را بدهد، خصوصا که به بهانه نفوذ این کار انجام شد.