«سامان صفرزایی» خبرنگار ماهنامه اندیشه پویا بازداشت شد

saman-safarzaee-sahamnewsدر ادامه موج بازداشت روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب و نزدیک به دولت حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی، «سامان صفرزایی» خبرنگار سابق روزنامه اعتماد و ماهنامه اندیشه پویا روز گذشته توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد.

به گزارش «سحام»، سامان صفرزایی از جمله خبرنگاران ماهنامه اندیشه پویا بوده که گفت‌وگوهای مستمری با کارشناسان خارجی و سیاست‌مداران بین‌المللی داشته و مطالب خود را در این ماهنامه منتشر می‌کرده است.

از «نزار زاکا» تبعه لبنانی- آمریکایی که مدتی قبل توسط سپاه پاسداران بازداشت شد، به عنوان یکی دیگر از بازداشت شدگان این پرونده نام برده شده است. سپاه پاسداران با انتشار عکسی از نزار زاکا در لباس سربازان آمریکایی زیر پرچم آمریکا، وی را «گنج پنهان» نام نهاده است. هم‌چنین «عیسی سحرخیز» روزنامه‌نگار منتقد جمهوری اسلامی، «آفرین چیت‌ساز» هنرمند، بازیگر و ستون نویس روزنامه ایران و «احسان مازندرانی» مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی نیز جزو بازداشت شدگان پرونده ای هستند که توسط سپاه پاسداران «باند نفوذ روزنامه‌نگاران آمریکا در ایران» نام‌گذاری شده است.

پرونده سازی علیه خبرنگاران اصلاح‌طلب نزدیک به حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی در حالی صورت می‌گیرد که تا انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری کمتر از چهار ماه باقی‌‌مانده است. سپاه پاسداران قصد دارد با تحت فشار قرار دادن نزدیکان حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی، باعث عقب نشینی آنان از مواضع انتخاباتی اصلاح‌گرایانه شود.

فردا مصادف با روز ۱۳ آبان نیز بیست خبرنگار و روزنامه‌نگار اصلاح طلب نزدیک به حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی، به خیابان صابونچی تهران احضار شده‌اند تا تحت بازجویی بازجویان سپاه پاسداران قرار گیرند. این افراد قرار است جداگانه به این ساختمان مراجعه کنند.

گفته می‌شود ده خبرنگار اصلاح‌طلب نیز در لیست بازداشتی‌های آتی قرار دارند.

یک منبع مطلع در این‌باره به خبرنگار «سحام» گفت برنامه‌ریزی برای بازداشت ده خبرنگار و روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب انجام شده و قرار است عده‌ای نیز در روز ۱۶ آذرماه آتی بازداشت شوند.

گفتنی است آقای صفرزایی مدتی را نیز در یکی از کشورهای خارجی زندگی کرده است. وجه مشترک غالب بازداشت شدگان، «سفر به خارج ایران» یا «زندگی در یکی از کشورهای خارجی» بوده است. تنها آقای سحرخیز است که از این قاعده مستثنی می‌باشد.

به نظر می‌رسد موج بازداشت‌های افراد نزدیک به دولت حسن روحانی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با هدف به انفعال کشیدن آنان، قرار است تا انتخابات اسفندماه ادامه یابد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز به مناسبت فرار رسیدن ۱۳سالگرد آبان‌ماه، در بخشی از بیانیه خود از «فتنه‌ی جدید» سخن گفته است. این نهاد نظامی در بخشی از بیانیه خود آورده است: “سپاه پاسداران انقلاب اسلامی” به عنوان سپر بلای حوادث کشور، امنیت پایدار و فراگیر را مهم‌ترین مؤلفه در اولویت‌ها و نیازهای ملی دانسته و در فرصت “پسا برجام” برای صیانت و تقویت آن در کنار سایر نیروهای مسلح، روند ظرفیت افزایی دفاعی را شتاب بخشیده و متناسب با سطح، نوع و ماهیت تهدیدات دشمنان، آماده پاسخ‌های سخت و پشیمان کننده به آنان خواهد بود.

در بخش دیگری از این بیانیه، با اشاره به خصومت‌ ورزی حاکمان کاخ سفید علیه انقلاب اسلامی و ملت ایران، سیاستی مستمر و تلاشی پایان ناپذیر به ویژه در دوره “پس از برجام” و توافقات هسته‌ای قلمداد و با تأکید بر ضرورت هوشمندی در برابر فتنه‌ی “نفوذ” به عنوان راهبرد جاری دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی افزوده است: برخلاف فضای گفتمانی غربی‌ها – به ویژه امریکایی‌ها – که درصدد استفاده از فرصت “پسابرجام” برای عادی سازی مذاکرات و روابط فرا هسته‌ای و یافتن راه‌های نفوذ در کشور هستند، آحاد ایرانیان به ویژه مسئولین و کارگزاران نظام با تیزهوشی و درایت کم نظیر به مانند گذشته این مقطع تاریخی را مدیریت و با تبدیل تهدیدهای قابل تصور به فرصت‌هایی طلایی و نیز بهره‌گیری حداکثری از فضای حداقلی ناشی از توافقات هسته‌ای، راهبرد فتنه‌گون امریکایی‌ها را عقیم و این دوران را سکوی پرشی برای ارتقای اقتدار ملی و پیشرفت همه جانبه کشور قرار خواهند داد.