همزمان با سالگرد تولد ستار بهشتی، خانواده وی از مردم، مجامع حقوق بشری و رسانه‌ها قدردانی کردند

خانواده مرحوم ستار بهشتی – کارگر وبلاگ‌نویسی که زیر شکنجه ماموران پلیس فتای نیروی انتظامی کشته شد – همزمان با سالگرد تولد ستار بهشتی، در پیامی خطاب به مردم، مجامع حقوق بشری و رسانه‌ها، از همراهی آنان در طول مدت مصائب تحمیل شده بر این خانواده، تشکر کردند.

خانواده مرحوم ستار بهشتی – کارگر وبلاگ‌نویسی که زیر شکنجه ماموران پلیس فتای نیروی انتظامی کشته شد – همزمان با سالگرد تولد ستار بهشتی، در پیامی خطاب به مردم، مجامع حقوق بشری و رسانه‌ها، از همراهی آنان در طول مدت مصائب تحمیل شده بر این خانواده، تشکر کردند.

در پیام خانواده ستار بهشتی که در اختیار «سحام» گذارده شده، هم‌چنین از دست‌اندرکاران انجمن «پن نیو انگلند» نیز تشکر شده است.

جایزه «واسیل استوس» انجمن «پن نیو انگلند»، هر ساله به نویسندگانی اهدا می‌شود که به خاطر ابراز عقاید خود مورد آزار و تعقیب قرار می‌گیرند.
Sattar-Beheshti-saham-newsانجمن پن (قلم) آمریکا در سایت رسمی خود درباره اهدای این جایزه به ستار بهشتی نوشته است: «ستار بهشتی در سال ۲۰۱۲ بر اثر شکنجه توسط پلیس فتای ایران کشته شد. مرگ وی خشم و اعتراض جامعه بین‌المللی را در پی داشت و به نمادی برای منتقدان ایرانی و دفاع از آزادی بیان در سراسر جهان بدل شد.» انجمن پن نیوانگلند در ادامه می‌نویسد: «در روز ۳۰ آوریل(۱۰ اردیبهشت) ما جایزه واسیل استوس برای آزادی قلم در سال ۲۰۱۵ را به بهشتی اهدا می‌کنیم. اهدای این جایزه ادای احترام به او و دیگر نویسندگان منتقد ایرانی است که شجاعتی به‌ یادماندنی در مقابل سانسور، سرکوب و مرگ از خود نشان می‌دهند.»
sattar-beheshti-saham-newsبه گزارش «سحام» متن نامه گوهر عشقی که در سالگرد تولد ستار بهشتی خطاب به مردم، رسانه‌ها و مجامع حقوق بشری صادر شده، به شرح زیر است:

در تابستان گرم، سردى فضا را احاطه کرده است، گويى يخ‌بندان بر فضاى زندگى‌ ما حاکم شده. چند سالى است كه فرزند و پرستارم را از من ستاندند و هيچ‌كس هم جواب‌گوى ما نشد که به كدامين گناه فرزندم را ظرف چهار روز گرفتند، زير شكنجه كشتند و قاتل وى را رها نمودند. گرچه شايد قاتل حقيقى فرزندم هرگز شناسايی نشود.

طى اين زمان افراد و گروه‌هايى خود را به ما رساندند، یارى كردند و مرهمى بر اين دل رنجور شدند. ديگر ناى نوشتن باقی‌نمانده، گوشى براى شنيدن نیست و سوال‌هاى ما همه بى‌جواب مانده‌اند. مگر نه اين‌كه اهل وعظ از حرمت‌داری سادات مي‌گفتند؟ جاى سوال است حكومتى كه رهبر آن از سادات است و ادعاى حرمت‌دارى سادات را دارد، چگونه روى به «سادات كشى» آورده‌است؟ مگر نه اين‌كه بنيانگذار جمهورى اسلامى، حكومت مستضعفان را برپا نمود؟ پس مستضعف كشى براى چه؟ به‌راستى چگونه بي‌گناهى را كه از خاندان سيادت بود، به جرم حق‌گويى ظرف چهار روز آن‌هم در روز عيد غدير، «عيد سادات»، زير شكنجه كشتند و باز بر منابر خود نشسته‌اند و حرمت‌دارى سادات را موعظه می‌کنند؟ در مراسم چهلم فرزندمان چه‌ها كه بر سر ما نياوردند و الفاظى كه در شان خويش و خاندان‌شان بود را بر ما حواله نمودند…

سوال ما بى‌پاسخ بود؛ چرا كه اگر قرار بود جوابى دهند، يقينا مادر سعيد زينالى پس از هجده سال مقدم بر پاسخ بود. اگر جوابى داشتند مادر سهراب‌ها و نداها و ديگران را جوابى مي‌دادند. اما نه تنها جوابى نبود بلكه ظالمانه‌تر، خانواده‌هاى آنان را تحت فشار و ظلم بيشتر قرار دادند. شك ندارم كه اين گفتار نيز مصداق همان سخن «نرود ميخ آهنين بر سنگ» است.

اينك اما دليل نگارش اين نامه نه يادآورى مصائب رفته بر ما، بلکه قدردانى از افراد و گروه‌هايى است كه در اين دوره سخت، ما را رها نکردند و هركس بنا بر بضاعت خود از ما حمايت نمود. گر چه ذكر مصائب رفته بر ما شايد بتواند حافظه برخى وزرايى را كه در مصاحبه‌هاى جهانى، منكر وجود زندانى سياسى هستند را قوى‌تر نمايد تا خداى ناكرده خلاف واقعى را مطرح ننمايند.

همواره با بضاعت ناچيزم از بزرگوارانى كه ما را يارى نمودند، قدردانى کرده‌ام، امروز اما به پاس اهداى «لوح آزادى بيان» به فرزند شهیدم، قصد دارم از يكايك دست اندركاران «انجمن قلم» تشكر ويژه نمایم و بقاى آنان را در راه تلاش براى تحقق هر چه بیشتر«آزادى بيان» ارج نهم، به ويژه از مدیران این موسسه كه در اين راه تلاش بى وقفه‌اى را انجام دادند تا اين لوح شايد مرهمى باشد بر زخم‌هايى كه حکومت اسلامى بر اندام ضعيف و نهيف ما ايجاد كرد.
sattar-beheshti-saham-newsهم‌چنين از تمامى رسانه‌های خبرى و سايت‌هايى كه تا اين لحظه ما را يارى دادند؛ به ویژه سايت «سحام نيوز» كه بى‌وقفه و بی‌منت، ما را در انتشار مصائب‌مان یارى داد و در این راه نیز مورد تهمت و افترای بدگویان قرار گرفت، تشکر خالصانه‌ای دارم.

گفتنی است روز جمعه ۳۰ مردادماه ۱۳۹۴ از ساعت ۱۸-۱۶، مراسم مردمی به مناسبت سالگرد تولد شهید ستار بهشتی، در منزل مادر آن مرحوم واقع در رباط کریم، شیرین‌در، خیابان دانش، روبروی بنگاه دانش (خطاطی دانش)، کوچه بن بست، پلاک 26 برگزار خواهد شد.