عزت‌الملوک طاهری: محمدعلی طاهری ۸ روز است در ٬اعتصاب غذای تر٬ به سر می‌برد

عزت‌الملوک طاهری، مادر محمدعلی طاهری، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که محمدعلی طاهری از بیست و دوم مرداد(هشت روز قبل) در اعتراض به مسائلی از جمله عدم ابلاغ و ارائه رأی به ایشان و صدور حکم اعدام بر اساس اتهامات دروغین سپاه و نه بر اساس عدالت و استدلال حقوقی، در «اعتصاب غذای تر» به سر می‌برد.

Ezzat-taheri-saham-news«عزت‌الملوک طاهری»، مادر «محمدعلی طاهری» از «اعتصاب غذای تر» فرزندش از تاریخ بیست و دوم مرداد ماه خبر داد.

به گزارش «سحام»، وی طی اطلاعیه‌ی که در صفحه خود در فیس بوک منتشر کرده، اعلام کرد که محمدعلی طاهری از بیست و دوم مرداد در اعتراض به مسائلی از جمله عدم ابلاغ و ارائه رأی به ایشان و صدور حکم اعدام بر اساس اتهامات دروغین سپاه و نه بر اساس عدالت و استدلال حقوقی، در «اعتصاب غذای تر» به سر می‌برد.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «آقای طاهری اعلام کردند این اعتصاب غذا را نخواهند شکست تا آن‌که وضعیت ایشان در دادگاه بی‌طرف بررسی شود… وکلای آقای طاهری و خانواده ما امیدواریم که دست اندرکاران قوه قضائیه در دادگاه بی‌طرف به این پرونده رسیدگی کنند در آن صورت خواهند دید رأی منصفانه، برائت کامل است نه چیز دیگری؛ چرا که هیچ‌یک از اتهامات مطرح شده متوجه آقای طاهری نیست و در واقع هیچ جرمی واقع نشده است.»

به گزارش «سحام»، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بِسْم الله الرحمن الرحيم
همدلان و همراهان عزيز

ضمن تشكر و قدردانى از تك تك شما به خاطر عشق و محبتى كه به عزيزمان آقاى محمدعلى طاهرى داشته‌ايد به اطلاع شما بزرگواران مي‌رسانيم آقاى طاهرى كه از 14 ارديبهشت 1390 تا اكنون به‌عنوان «زندانى عقيدتى» در بند 2- الف زندان اوين به سر مى‌برند. در هفتم مرداد 1394 شعبه 26 دادگاه انقلاب حكم اعدام براى ايشان به اتهام واهى افساد فى الارض صادركرد.

(آقای طاهری) از پنج‌شنبه 22 مرداد(هشتمین روز اعتصاب غذا) به دلايل زير در اعتصاب غذاى تر هستند:

1- عدم ابلاغ و ارايه رأى دادگاه به ايشان،
2- عدم رسيدگى عادلانه ودلايل ومدارك موجود،
3- صدور حكم بر أساس اتهامات دروغين سپاه نه بر اساس عدالت و استدلال حقوقى و قانونى،

آقاى طاهرى اعلام كردند اين اعتصاب غذا را نخواهد شكست تا آن‌كه به وضعيت ايشان در دادگاه بى‌طرف بررسى شود.

امروز وكلاى آقاى طاهرى لايحه فرجام‌خواهى را به دادگاه انقلاب آرائه كردند تا در ديوان‌ عدالت(دیوان عالی) كشور مورد بررسى قرارگيرد.

وكلاى آقاى طاهرى و خانواده ما اميدواريم كه دست اندركاران قوه قضائيه در دادگاه بى‌طرف به اين پرونده رسيدگى كنند و در آن‌صورت خواهند ديد رأى منصفانه برائت كامل است نه چيز ديگرى، چرا که هیچ‌یک از اتهامات مطرح شده متوجه آقاى طاهری نیست و در واقع هیچ جرمی واقع نشده است.

خانواده استاد محمدعلى طاهرى

لازم به ذکر است محمدعلی طاهری، زندانی عقیدتی، پس از دو دوره بازداشت موقت در سال 1389، از تاریخ 14 اردیبهشت 1390 در زندان به سر می‌برد.

محمدعلی طاهری بنیان‌گذار شیوه معنوی عرفان حلقه و دو طب مکمل فرادرمانی و سایمنتولوژی است که درحال حاضر در حال گذراندن پنجمین سال محکومیت خود است. وی که پیش از این به اتهام توهین به مقدسات به 5 سال حبس محکوم شده بود در دادگاهی که در اردیبهشت 1394 تشکیل شد، این‌بار به اتهام افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شده است.

آقای طاهری در نامه‌ای خطاب به احمد شهید که در تیرماه 1393 توسط «سحام»، منتشر گردید اعلام کرد: «بازجویان و بازپرس‌ها» او را با «اعمال فشار و شکنجه روانی» به «اعترافات ساختگی» وادار کردند.

او هم‌چنین گفت که به علت شکنجه‌های وارد شده بر خود در دوران بازداشت، چهار بار اقدام به خودکشی و دو بار اعتصاب غذا کرده است. در این راستا سازمان ملل متحد در دو بیانیه جداگانه از سوی «زید رعدالحسین» و «احمد شهید»، صدور مجازات اعدام برای «محمدعلی طاهری» زندانی عقیدتی در ایران را محکوم و خواستار توقف فوری این حکم شد.

احمد شهید در بیانیه‌ای خواهان توقف فوری حکم اعدام محمد علی طاهری شد. وی اعلام کرد «به زندان انداختن و صدور حکم اعدام برای یک فرد به دلیل بهره‌برداری از حقوق خود در چارچوب آزادی‌های مذهب و بیان، غیرقابل قبول و نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.»

از سوی دیگر زید رعدالحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای به تاریخ 14 مردادماه (5 آگوست) خواستار «رفع فوری اتهامات علیه طاهری و آزادی بی‌قیدوشرط او شد». در بخشی از این بیانیه آمده است: «من از دولتمردان ایران می‌خواهم فوری اتهام‌های طاهری را لغو و آزادی بی قید و شرط او را تضمین کنند. محکوم کردن فرد به اعدام به خاطر به کارگیریِ صلح آمیز آزادی بیان، دین یا اعتقاد بی عدالتی مطلق و نقض آشکار حقوق بین‌المللی حقوق بشر است.»

در عین حال کانون نویسندگان ایران نیز، طی بیانیه‌ای در تاریخ 13 مرداد 1394 حکم صادر شده برای محمدعلی طاهری را محکوم کرد.