نقض حقوق بشر در زندان‌های ایران؛ اعتصاب غذای ۵۰۰ زندانی

انتقال زندانيان عادي از زندان اوين به زندان فشافويه، آغاز تخلیه اوين درجهت اجراي طرح «تجاري سازی» اين محوطه عظيم و مرغوب است.

zendan-saham-newsزندانیان جرایم عادی که بیش از 500 نفر بودند و به تازگی به فاز چهار زندان مرکزی تهران بزرگ (فشافويه) منتقل شدند، از شب گذشته دست به اعتصاب غذای گروهی و اعتراض جمعی زدند.

بنا به گزارش ارسالی به «سحام»، اطلاعات رسیده حاکی از آن است که در ابتدا یک زندانی جرایم عادی به نام «عباس آهو نبر» دست به اعتصاب زد و موهای سر وی توسط گارد زندان تراشيده شد و پس از آن مورد ضرب و شتم قرار گرفت. پس از آن تعداد ۵۰۰ زندانی در پی نارضایتی‌های موجود دست به اعتصاب غذا زدند.

اعتراض این زندانیان به دلایل مختلفي از جمله هواخوری اجباری و بدون سایه از ساعت 9 صبح تا 13 ظهر، وضعیت بهداشتی اسفبار در دستشویی‌های فاقد شیلنگ و آفتابه، قطع مکرر گاز و آب و عدم استفاده از کولر در گرما، عدم رسیدگی پزشکی و درمانی به خصوص به بیماران خاص، سركوب اعتراضات با فشار به وسیله گارد ویژه زندان صورت گرفته است.

هم‌چنین كمبود تخت براي زندانيان محبوس در زندان مرکزی تهران(برای 542 نفری که در آن‌جا محبوس هستند، فقط 240 تخت وجود دارد و بقیه در کنار دستشویی‌ها و داخل راهروها استراحت می‌کنند) باعث ایجاد نارضایتی‌های جدی در این زندان شده است.

به نظر می‌رسد انتقال زندانيان عادي از زندان اوين به زندان فشافويه، آغاز تخلیه زندان اوين در جهت اجراي طرح «تجاري سازی» اين محوطه عظيم و مرغوب است؛ پيش از اين شنيده می‌شد كه قرار است با مشاركت يك تاجر عرب اماراتي بزرگترين مرکز تجاری تهران در زمین مجموعه زندان اوين احداث گردد.

بر اساس برخی شنیده‌ها، با منتقل شدن زندانيان مرد جرايم عادي به زندان مرکزی تهران، كليه زندانيان سياسي مرد مستقر در زندان اوين، از اين پس در زندان رجايي‌شهر اسكان داده خواهند شد و زندانيان زن سياسي نيز به زندان زنان واقع در قرچك ورامين منتقل مي‌گردند.

گفتنی‌است پس از انتقال زندانيان زن جرايم عادي از اوين به قرچك ورامين، مسئولين زندان زنان ورامین، درحال آماده سازي سوله‌اي در این زندان براي زندانيان زن سياسي هستند. اين در حالي است كه شرايط زندان‌هاي قرچك و رجايي‌شهر براي زندانيان عادي نيز استاندارد حداقلی برخوردار نيست، چه رسد براي نگهداري زندانيان سياسي!