شاهکار جدید هیئت منصفه مطبوعات؛ انعکاس اخبار موسوی، کروبی و خاتمی جرم شناخته شد!

هیات منصفه مطبوعات در شاهکاری جدید، انتشار نقل قولی از خانواده‌ی موسوی با تیتر «آرزوی موسوی برای موفقیت دولت در دیدار نوروزی» در وب‌سایت انصاف نیوز را جرم غیر قابل تخفیف دانست!

به گزارش بهارنیوز، جلسه دادگاه بررسی اتهامات مدیر مسوول انصاف نیوز به دلیل انتشار تصاویر و خبرهایی از دو کاندیدای انتخابات سال ۸۸ و همچنین انتشار مصاحبه خبرگزاری فارس با دکتر مسعود پزشکیان (نماینده مجلس) امروز در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران با حضور هیات منصفه برگزار شد.

در این جلسه که پزشکیان نیز در جمع حاضران حضور داشت، شفیعیان، مدیر مسوول انصاف نیوز پس از اظهارات نماینده‌ی مدعی العموم که شاکی پرونده بود، گفت: انصاف نیوز حدود یک سال است که فعالیت می‌کند و آبان ماه ۹۳ از هیات نظارت بر مطبوعات مجوز گرفته است؛ از آن زمان هم هیچ مصوبه‌ای از مصوبات شورای عالی امنیت ملی به ما ابلاغ نشده، از جمله همین مصوبه‌ای که به نقض آن متهم شده‌ایم. برای مشخص شدن صحت ادعای عدم ابلاغ، دادگاه می‌تواند از وزارت ارشاد و هیات نظارت در این باره استعلام کند.

در این موقع رییس دادگاه اظهار داشت که وقتی قانونی به تصویب برسد، توسط همه افراد جامعه لازم الاجراست و قرار نیست که به همه آحاد جامعه، این مصوبه تک به تک ابلاغ شود.

شفیعیان اظهار داشت: احتمالا چنین مصوبه‌ای وجود خارجی نداشته باشد، زیرا توسط رییس شورای عالی امنیت ملی، اعلام شده که شورا کسی را ممنوع التصویر نکرده است. وی افزود: بعد از توقیف موقت سایت، پرس و جوهای ما نشان نمی‌دهد که تا امروز چنین مصوبه‌ای از شورا به رسانه‌های دیگر هم ابلاغ شده باشد. البته حتی در صورتی که در چندین سال پیش وجود داشته، وضعیت نافذ بودن آن تا امروز هم روشن و واضح نیست. در ضمن، در زمان بازپرسی به نام موسوی، کروبی و خاتمی اشاره شده بود در حالی که یک ماه پیش آقای روحانی که رییس شورای‌عالی امنیت ملی است به صراحت در پاسخ به پرسش خبرنگاری که آیا خاتمی که یکی از آن سه اسم یاد شده بود، ممنوع التصویر است، گفت این شورا کسی را ممنوع التصویر و خبر نکرده است.

شفیعیان با بیان این که در مدت فعالیت این سایت، بسیاری از اخبار و تصاویر موسوی و کروبی در رسانه‌های مجوزدار و پربیننده و حتی صداو سیما انتشار پیدا کرده، تصاویر تعدادی از نمونه‌ی آن‌ها را به هیات منصفه و رییس دادگاه نشان داد و گفت: نه تنها در این مدت بارها تصاویر و اخبار آن‌ها در رسانه‌های اصلاح طلب انتشار پیدا کرده، حتی در موارد بسیاری چنین اخبار و تصاویری در رسانه‌های مخالف‌شان به همراه توهین و تهمت منتشر شده است و برای همین انتشار خبری شبیه به آن‌ها، غیرطبیعی نیست. وی در مورد دو خبر مورد شکایت، به صورت جداگانه توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت: خبر اول نقل قولی از خانواده‌ی موسوی با تیتر آرزوی موسوی برای موفقیت دولت در دیدار نوروزی بود که نشان دهنده حمایت او از دولت کنونی نظام است.

شفیعیان، ادامه داد: رسانه‌های اصولگرا به صورت مداوم و گسترده حرف‌ها و خبرها و عکس‌هایی از او منتشر کرده‌اند، هم چنین خبر و عکس موسوی و کروبی بعد از زمان توقیف موقت انصاف نیوز نیز در رسانه‌های مجوزدار و رسمی انتشار پیدا کرده است. وی البته گفت که خبر اول، یک هفته قبل از شکایت دادستانی و توقیف موقت، یعنی ساعتی بعد از انتشار با دستور کمیته فیلترینگ از خروجی حذف شده بود.

مدیر مسوول انصاف نیوز در باره خبر دوم مورد شکایت نیز گفت: خبر دوم، مصاحبه‌ی آقای پزشکیان، نماینده‌ی مردم در مجلس با خبرگزاری فارس درباره سال ۸۸ و موسوی و کروبی بود و عکس متناسب با خبر به صورت معمول روی آن گذاشته شد. وی با بیان این که اگر موضوع ۸۸ یا آن دو شخص ایرادی دارد، انتظار این بوده که به خبرگزاری فارس که صدها برابر بازدید کننده دارد هم به طور اولی ایراد وارد می‌شد.