آقای روحانی پس از مذاکرات، گوشه‌ چشمی به موضوعات داخلی و ممنوع‌الخروجی امیرانتظام داشته باشد

فرزند ارشد مهدی کروبی در یادداشتی، به روایت دیدار خود با عباس امیرانتظام، اشاره و از آن‌چه بر وی رفته، ابراز ناراحتی کرد. امیرانتظام نخستین و قدیمی‌ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب ایران به‌شمار می‌رود. وی پس از ماجرای اشغال سفارت امریکا با دلایلی موهوم دستگیر و یکی از طولانی‌ترین دوران زندان یک چهره سیاسی را رقم زد.

hossein karoubi-amir-entezamفرزند ارشد مهدی کروبی در یادداشتی که در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده، به روایت دیدار خود با عباس امیرانتظام، سخنگوی دولت بازرگان اشاره کرده و از آن‌چه که بر وی رفته، ابراز ناراحتی کرد.

به گزارش سحام، عباس امیرانتظام نخستین و قدیمی‌ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب ایران به‌شمار می‌رود. آقای امیرانتظام پس از ماجرا اشغال سفارت امریکا توسط دانشجویان خط امام و با دلایلی موهوم دستگیر و یکی از طولانی‌ترین دوران زندان یک چهره سیاسی را رقم زد.

او در کتاب خاطرات خود در این‌باره می‌گوید: «پس از چهار صد و پنجاه و چهار روز اقامت در سلول انفرادی بدون ملاقات با کسی در روز ۲۶ اسفند ۱۳۵۹ محاکمه‌ام شروع شده و در تمام این مدت از حق ملاقات و امکان مشاوره با وکیل محروم بوده‌ام. تنها ارتباط من با دنیای خارج از سلول، روزنامه بود که گاه‌گاهی به من می‌دادند و من همه مطالب آن را می‌خواندم و در سلولم نگاه می‌داشتم.»

آقای انتظام طی همه این سال‌ها از دیدار با فرزندان محروم بوده است.
Abas-Amir-Entezam-saham-newsفرزند ارشد مهدی کروبی در این یادداشت ابراز امیدواری کرده که با حل موضوع پرونده هسته‌ای، نگاه آقای روحانی به داخل کشور بیشتر شده و موضوع ممنوع‌الخروجی آقای انتظام مرتفع گردد.

متن یادداشت محمدحسین کروبی بدین شرح است:

«شب گذشته در ضیافت افطاری آقای مهدی خزعلی بودیم. دراین افطاری کنار آقای امیرانتظام نشسته بودم. ایشون از اتفاقاتی که در این ۳۶ سال برای‌شان رخ داده بود، سخن گفتند. سال‌هایی بسیار طولانی که به خاطر سوء تفاهمی از روی عدم آگاهی و نابخردی، حوادثی هم‌چون زندان و رنج دوری از خانواده را برای ایشون پدید آورد. آقای امیرانتظام از اتفاقاتی که در این سال‌ها که در زندان بود، برای من صحبت کرد. هم‌چنین از آسیب‌های روحی، جسمی، مالی و خانوادگی که دیده بود سخن گفت.

ایشان در بخشی از صحبت‌شان گفتند که متاسفانه بیش از ۳۶ سال است که فرزندانم را ندیده‌ام و هم‌چنین در حال حاضر به یک عارضه جسمی از ناحیه پا دچار شده‌ام که در ایران قابل درمان نیست و باید به خارج از کشور سفر کنم، اما از خروج من جلوگیری می کنند. با این‌که پاسپورت و ویزا دارم، نتوانسته‌ام برای درمان و دیدار با فرزندانم بروم. آقای انتظام که اکنون ۸۳ سال دارد، می‌گفتند که بنده از جوانی قوی بودم، اما بر اثر فشارهای زندان و فشارهای روحی این‌گونه شده‌ام.
Hosein-Karroubi-saham-newsمن هم اظهار تاسف کردم و تاکید کردم که نیروهایی با ارزش مانند شما، لیاقت‌شان این نبود که مظلومانه و به ناحق سال‌های متمادی، این‌گونه در زندان باشند. ابتدای برنامه هنگامی که آقای انتظام را دیدم که بر روی ویلچر هستند، بسیار ناراحت شدم٬، زیرا همیشه تصویری که از ایشان در ذهن داشتم، انسانی سرحال و سرزنده بود. به آقای امیرانتظام گفتم که امیدوارم پس از نهایی شدن توافق هسته‌ای میان ایران و غرب و برداشته شدن مشکل خارجی مملکت، آقای روحانی گوشه‌ چشمی به موضوعات داخلی داشته باشد و بتواند زمینه دیدار شما با فرزندان و نیز ادامه درمان‌تان را فراهم آورد.

فارغ از مقایسه، ذکر این ماجرا باعث شد یاد شرایط خودم بیافتم که بیش از ۵ سال است که ممنوع‌الخروج هستم و حتی نگذاشتند که سفر حج بروم.

امیدوارم که چشم انداز آینده، چشم انداز روشنی باشد.»