فیلم بخشی از سخنان مهدی کروبی در شب قدر و در هنگام حمله نیروهای لباس شخصی

پنج سال پیش بود که اراذل و اوباش بسیجی در شب های قدر٬ حملات برنامه ریزی شده ای را به منزل مهدی کروبی انجام دادند.

پنج سال پیش بود که اراذل و اوباش بسیجی در شب های قدر٬ حملات برنامه ریزی شده ای را به منزل مهدی کروبی انجام دادند.
لیالی ‫‏قدر‬ سال 89 همراه بود با حمله اراذل و اوباش به مجتمع مسکونی ایی که آقای ‫کروبی‬ در آن ساکن بودند. در آن شب ها اراذل و اوباش حکومتی با حمایت مقامات امنیتی و انتظامی تا ظهر روز بیست چهارم به این امید که کروبی را از مسیر انتخابی اش بازدارند به فحاشی و تخریب منزل و ضرب و جرح نزدیکان اش مبادرت کردند. پس از این ماجرا کروبی در نامه ای به این موضوع پرداخت و در قسمتی از آن تصریح کرد: “طنز ماجرا آنجاست که این جماعت قلیل با چنین رفتارهایی سخیف، ساده دلانه گمان می برند که می توانند مهدی کروبی را با بی شرمی ها و اذیت و آزارهای کودکانه شان، در دفاع از مردم و آرمانهای ‫‏انقلاب‬ مایوس کنند.”
سحام برای نخستین بار بخشی از گفتگوی منتشر نشده با مهدی کروبی در آن شب را منتشر کرده است:

در آن هنگام بررسی عکس ها و گزارش ها از روز حمله به خانه این رهبر جنبش سبز حکایت از آن داشت که محمد لاریجانی فرماندار وقت شمیرانات در طول حملات نیروهای لباس شخصی و آتش زدن درب ها و شکستن شیشه ها و تیر اندازی و پرتاب گاز اشک آور به خانه، نه تنها در محل حملات حضور داشت که به نوعی رهبری نیروهای لباس شخصی را نیز عهده دار بود.
در آن شب فرماندار شمیرانات در همان حال به صورت تلفنی به تمدن٬ استاندار وقت تهران که در خودرویی در نزدیکی منزل آقای کروبی مستقر شده بود٬ گزارشی از حملات و تهاجمات نیروهای تحت کنترل خود را ارايه می کرد.

farmandar_shemirant_21-larijani-sahamnews
لازم به توضیح است که محمد لاریجانی٬ فرمانده نیروهای مستقر در مراسم تشییع پیکر مرحوم مهندس سحابی را عهده دار بود. مراسمی که به مرگ هاله سحابی توسط ماموران امنیتی منجر شد. فرماندار وقت شمیرانات در آن روز برای اینکه شناسایی نگردد درون خودروی پرشیا همراه با ماسک آلودگی هوا، لباس شخصی ها و نیروهای امنیتی را در آن مراسم هدایت می کرد.

در آخرین شب حمله به منزل آقای کروبی٬ نیروهای بسیجی با آتش زدن درب ورودی منزل٬ اقدام به تیراندازی به داخل ساختمان کردند. خانم کروبی روز پس از این ماجرا به بی بی سی فارسی گفت: “فرق دیشب با شب های قبل این بود که دیشب مسلحانه وارد ساختمان شدند و به داخل ساختمان تیراندازی کردند، اما با مقاومت نیروهای حفاظت روبرو شدند.”

karoubi-manzel-saahmnews

در آن شب سر تیم محافظان مهدی کروبی که برای صحبت با مهاجمین به میان آنان رفته بود، به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و به حالت اغما به بیمارستان منتقل شد و پس از اندکی از سوی مدیران سازمانی خود برای انجام وظیفه اش در قبال حفاظت از مهدی کروبی توبیخ شد.

سحام در آن شب گزارش داد که “افراد مهاجم ضمن تیر اندازی به ساختمان، اقدام به قطع کردن تمامی چراغ های خیابان کرده اند. منزل آقای کروبی در محاصره و در اقدامی دیگر٬ لوله های انتقال آب٬ تخریب و موجب قطع آب شده اند. اما تاسف برانگیزترین نکته٬ ترک محل توسط نیروهای انتظامی بود.”

تمام این حملات با هدف ارعاب و نیز جلوگیری از حضور مهدی کروبی در تظاهرات روز قدس آن سال بود. آقای کروبی در آن شب در مصاحبه ای گفت که از این اقدام لباس شخصی ها نگران نیست و دلیل اینگونه برخوردها با خود را ابراز صریح نظراتش راجع به مسائل کشور عنوان کرد.

karoubi-manzel-sahamnews

اما در همان اولین شب های حمله نیروهای بسیجی٬ فاطمه کروبی در نامه ای سرگشاده و اعتراضی به آقای خامنه ای نوشته بود: “این گروه سازماندهی شده که خود را سرباز ولایت نامیدند، در شب شهادت بزرگ مرد عالم بشریت و لیله القدر که اهمیت معنوی آن بر کسی پوشیده نیست، اوج وحشگیری خود را با بکارگیری الفاظ سخیف علیه همسرم و خانواده، شعار نویسی بر دیوار مجتمع و همسایگان و تخریب اموال نشان دادند.”

karoubi-fateme-sahamnews3

 

همسر مهدی کروبی در ادامه آورده بود: “اختلاف همسرم با جنابعالی در مسائلی که همگان بر آن واقفند چه ارتباطی با حق زیستن خانواده و آسایش و آرامش همسایگان ما دارد؟ آقای کروبی بارها گفته اند که آماده پرداخت هر هزینه ای بابت این اختلاف در نگرش هستند. در این مدت من و فرزندانم ظلم های فراوانی را تحمل کردیم اما محروم کردن ما از دعا و نیایش و تحمیل اضطراب به همسایگان در این ایام مبارک، امری غیر قابل قبول و تحمل است.”

پنج سال از آن ماجرا گذشته و مهدی کروبی اکنون در منزلی دیگر در حصر خانگی است. حصری غیرقانونی و غیر شرعی! هنگامی که حاکمیت نتوانست با نیروهای لباس شخصی و اراذل و اوباش جلوی عزم کروبی را بگیرد٬ رسما مسیر دیگری را برگزید و در یکم اسفند ماه با یورش به داخل منزل وی٬ او و همسرش را در حبس خانگی قرار داد. با خدعه٬ فرزند سوم وی و عروسش را دستگیر و همزمان به منزل دیگر فرزندش٬ محمدحسین کروبی حمله کردند و با شکستن درب منزل٬ و پس از ناکام ماندن در دستگیری او٬‌ برای روزها منزلش را اشغال کردند.

مهدی کروبی٬ میرحسین موسوی و زهرا رهنورد٬ اکنون بیش از چهار سال است که در حبس و حصر خانگی به سر می برند. حاکمیت از تنها خواسته بر حق و قانونی آنان سر باز می زند. آنان طی نامه های متعدد خواستار رفع حصر و یا برگزاری دادگاهی علنی شده اند.

حال باید دید طی روزهای آینده٬ آیا پس از تعیین تکلیف سیاست خارجی٬ دولت حسن روحانی می تواند گفتگوهایی را نیز برای رفع حصر با تمامیت خواهان داخلی انجام دهد یا نه؟