سرنوشت جالب معاونان احمدی‌نژاد

داستان بازداشت معاونان احمدی‌نژاد تبدیل به سریالی شده که هرچند دیدن آن جذاب نیست اما به خاطر اهمیتش همگان را ناچار به تماشا کرده است.

Ahmadinejad-saham-newsاز مجموع معاونان دولت دهم، تاکنون چهار معاون دارای پرونده قضایی هستند. بعد از حکم زندان «محمدرضا رحیمی» معاون اول رئیس دولت سابق، «حمیدرضا بقایی» معاون اجرایی آن دولت نیز راهی بازداشتگاه شد، این در حالی است که معاون دیگر احمدی‌نژاد یعنی «مسعود زریبافان» به خاطر پرونده در بنیاد شهید نیز درخطری مشابه قرار گرفته است. «محمدشریف ملک زاده» معاون دیگری است که پرونده قضایی مربوط به سال‌های گذشته دارد. «آفتاب یزد» در این گزارش، ضمن تحلیل این رویدادها به بررسی کوتاهی از سرنوشت سایر معاونان دولت دهم می‌پردازد.

داستان ادامه‌دار بازداشت یا شاید شایعه بازداشت معاونان احمدی‌نژاد گویی سریالی شده که هر چند دیدن آن به دلیل عمق فاجعه‌اش جذاب نیست اما به واسطه اهمیتش همگان را ناچار به تماشا کرده است. معاونانی که در دوران خود همواره از حامیان تراز اول احمدی‌نژاد به شمار می‌آمدند و البته احمدی‌نژاد هم از حامیان آن‌ها.

دو معاونی که بازداشت شدند

اما بازشدن پرونده‌های قضایی این معاونان یکی پس از دیگری بود که سرنوشت غیر قابل پیش‌بینی را برای یاران دولت سابق رقم زد. بی‌گمان شوکه‌کننده‌ترین این اخبار، خبر دستگیری و زندانی شدن «محمدرضا رحیمی» معاون اول احمدی‌نژاد در دولت دهم بود. فساد در پرونده بیمه و ارز یکی از 25 مورد اتهامی رحیمی بود که باعث شد در ابتدا به 15 سال حبس و سپس با رای تجدیدنظر به 5 سال زندان محکوم شود. بعد از ماجرای محکومیت او، دو یار دیرین روزهای دولت دهم، به یک‌باره پشت از دیگری خالی کردند، نوشتن نامه معروف احمدی‌نژاد و تبری جستن از رحیمی و بعد از آن پاسخ رحیمی به او که با عنوان «چون دوست دشمن است، شکایت کجا برم؟» آغاز می‌شد را کسی از یاد نمی‌برد. به هر حال امروز معاون اول رئیس‌جمهور کسی که نایب احمدی‌نژاد به شمار می آمد! دوران محکومیت خود را در زندان سپری می‌کند، زندانی که معلوم نیست قرار است چند سال به طول بی‌انجامد اما با این حال اوین اکنون جایگاه زندگی مرد دوم دولت دهم شده است.

اگرچه آن روزها این دستگیری، رسانه‌ای شد و با خود حرف‌های بسیاری را به همراه داشت اما پایان ماجرا نبود. چرا که گویی پرونده‌های دولت پاک‌دست احمدی‌نژاد هم‌چنان روی میز مقامات مسئول رخ نشان می‌داد. بمب رسانه‌ای اتهاماتی که رحیمی به همراه داشت به این شخص ختم نشد، چون یکی دیگر از معاونین پر حاشیه احمدی‌نژاد در لیست متهمین قرارگرفت، شخصی که او را گاه به عنوان یکی از یاران جریان خاص در دولت و گاه به عنوان کسی که در مدت زمامداری‌اش در سازمان میراث فرهنگی، اتفاقاتی مثل تخریب سقف آرامگاه کوروش به بهانه مرمت آن، تخریب سنگ‌ فرش‌های مسجد وکیل شیراز به بهانه مرمت آن، ماجرای سی و سه پل اصفهان و تونل مترو، عبور مترو از میدان «نقش جهان اصفهان»، حفر تونل از زیر چهار باغ عباسی، ماجرای تخریب کتیبه هخامنشی و… رخ داد می‌شناسند.

سخنگوی قوه قضائیه در هشتادمین نشست خبری خود در هجدهم خرداد امسال بود که خبر بازداشت حمیدرضا بقایی را تایید کرد، بازداشتی که دلیل آن هرگز عنوان نشد هر چند نگاه به تاریخچه کاری بقایی وجود برخی ماجراها مثل هزینه‌های ساخت سالن مناسب برای اجلاس سران و تغییر این سالن در انتقال چندباره آن به کیش، اصفهان و شیراز و هزینه‌های گزاف و تامین مالی پروژه فوق‌الذکر تا سقف ۴۵٠ میلیون‌ یورو در فهرست فاینانس چین، یا مصاحبه‌اش علیه مسئولان دولت یازدهم، گمانه‌زنی‌هایی را در این‌باره
مطرح می‌کرد اما چندی بعد در31 خردادماه، سیدعلی‌اصغر حسینی یکی از وکلای حمید بقایی درباره اتهام موکلش گفت: «اتهامی که به بقایی منتسب شده مربوط است به اواخر دولت دهم که بحث پرداخت پاداش به برخی وزرا، مسئولان و مقامات دولتی مطرح بوده است و نهایتاً تصمیم گرفته می‌شود به جای پرداخت پاداش مستقیم به این افراد، مبلغ 300 میلیون تومان توسط نهاد ریاست‌جمهوری به صندوق قرض‌الحسنه‌ای که 16 نفر از مقامات و مسئولان دولتی از آن صندوق وام گرفته بودند، پرداخت شود تا از محل این 300 میلیون تومان تمام یا بخشی از وام‌های دریافتی این افراد از آن صندوق تا سقف 25 میلیون تومان تسویه شود و النهایة مبلغ مذکور در اواخر مسئولیت آقای بقایی به عنوان معاون اجرایی و سرپرست نهاد به صندوق مذکور پرداخت شده است.»

حسینی اضافه می‌کند: «نام خود آقای بقایی هم در آن لیست 16 نفره‌ای که بخشی از وام‌های‌شان توسط نهاد تسویه شده، قرار داشته است و25 میلیون تومان از وام دریافتی ایشان تسویه شده است.» هرچند صحبت‌های حسینی از سوی مسئولان قوه قضائیه تایید نشده است اما فرض را چه بر این بگیریم که اتهام بقایی اتهام مالی باشد یا غیر مالی، سرنوشت معاون اجرایی دولت دهم هم این روزها بازداشت است.

پرونده‌های دو معاون دیگر
Ahmadinejad-saham-newsدر کشاکش اخبار بازداشت دومین معاون کلیدی احمدی‌نژاد، به یک‌باره در شبکه‌های اجتماعی اخبار ضدونقیضی از دو معاون دیگر دولت دهم هم، دست به دست می‌چرخید. تا جایی‌که محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره پرونده دو نفر از مسئولان در دولت قبل می‌گوید: «خبرنگاری از دو نفر اسم برد و پرسید آیا این افراد بازداشت شده‌اند که من گفتم خیر. یک نفر از این افراد پرونده آشکاری دارد که مربوط به گزارش تحقیق و تفحص مجلس بوده که به دستگاه قضایی آمده است و یک نفر دیگر هم که بازداشت نشده است.»

نام‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخید و آن‌چه که اژه‌ای به عنوان پرونده آشکار مربوط به گزارش تحقیق و تفحص مجلس از آن نام برد، ناخودآگاه تحقیق و تفحص مجلس از بنیادشهید و نام «مسعود زریبافان» معاون رئیس‌جمهور سابق و رئیس بنیادشهید دولت دهم را یادآوری می‌کند، هر چند زریبافان اختلاس 15 میلیارد تومانی که در بنیاد شهید در دوره تصدی‌گری او توسط برخی مدیران صورت گرفته و هم‌چنین تخلفات در بانک دی که با سهام بنیاد شهید ایجاد شده را نمی‌پذیرد، ولی اکنون او نیز جزو کسانی است که با روند ماجرای تحقیق و تفحص مجلس ممکن است مورد بازخواست قرار گیرد. البته در میان این گمانه زنی‌ها… نام چهارمین معاون احمدی‌نژاد هم به زبان آمد، کسی که البته از سوی اژه‌ای بازداشتش تایید نشد. کسی نمی‌تواند سابقه بازداشت «محمدشریف ملک زاده» معاون اداری و مالی و رئیس سازمان میراث فرهنگی در دوم تیر سال 90 را فراموش کند.

نگاهی کوتاه به سایر معاونان دولت دهم

با این حساب آن‌چه در این میان قابل توجه است این است که از میان معاونین احمدی‌نژاد در دولت دهم، چهار نفر از آن‌ها یا صاحب پرونده قضایی شده‌اند و یا سابقه پرونده قضایی دارند. به غیر از رحیمی معاون اول و بقایی معاون اجرایی، ملک زاده یکی از روسای سازمان میراث فرهنگی و زریبافان رئیس بنیاد شهید، دو معاون دیگر دولت دهم هستند که این روزها دوباره بحث پرونده‌های قدیمی‌شان مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. اما به غیر از سرنوشت این چهار معاون دولت دهم، شاید خیلی چشم‌ها به این باشد که سرنوشت سایر معاونین احمدی‌نژاد در دولت سابق چه شده است؟

معاون دیروز؛ استاد دانشگاه آزاد قیام‌دشت

«روح‌اله احمدزاده کرمانی» یکی دیگر از معاونین محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم و از روسای سازمان میراث فرهنگی بود که از سمت خود استعفا داد. وی پیش از این لقب جوان‌ترین استاندار دولت دهم(استان فارس) را برعهده داشت. گفته می‌شود وی در خرداد ۱۳۸۸ راه آهن شیراز- اصفهان را به عنوان یکی از افتخارات دولت احمدی‌نژاد افتتاح کرد اما بعداً معلوم شد که این راه آهن هنوز در مراحل اولیه بوده است. او در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی کاندیدا شد که البته صلاحیتش از سوی شورای نگهبان تایید نشد. احمدزاده کرمانی بعد از دولت احمدی‌نژاد به دانشگاه آزاد برگشته و هم اکنون استاد دانشگاه آزاد اسلامی قیام‌دشت در گروه ارتباطات است. او هم‌چنین این روزها در جلسات ساختمان ولنجک شرکت و در جلسات احمدی‌نژاد حضوری فعال دارد.

معاونی که مشایی فرمانده‌اش بود

«سیدحسن موسوی» هم از معاونین احمدی نژاد بود که پس از احمدزاده کرمانی برای مدتی ریاست میراث فرهنگی را برعهده داشت. وی به عنوان رئیس دفتر دولت احمدی‌نژاد نیز خدمت می‌کرد، موسوی پیش از آن‌که پای به دولت دهم بگذارد مدیرعامل شرکت سایپا یدک بود که البته در زمان تصدی‌گری او حرف‌ها و حدیث‌هایی هم علیه او مطرح شد، از موسوی به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی معرفی شده از سوی دولت دهم برای ریاست‌جمهوری یازدهم، هم یاد می‌شد اتفاقی که هرگز نیفتاد و اسفندیار رحیم مشایی جای او را گرفت. هر چند سیدحسن موسوی در سخنانی که منتسب به او شده، از رحیم مشایی به عنوان فرمانده خود یاد کرده است.

بغض خداحافظی معاون وفادار دولت سابق

«نسرین سلطان‌خواه» معاون علمی و فناوری رئیس دولت دهم است که پیش از معاونت برای انتخابات مجلس در لیست اصولگرایان تلاش کرده بود ولی رای ورود به مجلس را نیاورد، البته او پیش از این برای شورای شهر نیز تلاش کرد و در دومین شورای شهر عضو شورا بود. سلطان‌خواه برخلاف خیلی از یاران و وزرای سابق احمدی‌نژاد از وفاداران رئیس دولت دهم به شمار می آید. او با روی کار آمدن دولت حسن روحانی جای خود را به سورنا ستاری داد. نسرین سلطان‌خواه در روز تودیع خود با بغضی در گلو از حسن روحانی به خاطر موافقت با رفتنش تشکر کرد و به دفاع از دولت احمدی‌نژاد پرداخته و گفت: بسیاری از کارها و دستاوردهای علمی که تا امروز به سرانجام رسیده در پرتو حمایت‌های شخص آقای احمدی‌نژاد بوده است.

چاپ کتاب خانم معاون با نظارت احمدی‌نژاد

«فاطمه بداغی» یکی دیگر از معاونان زن دولت احمدی‌نژاد به شمار می آید. بداغی هم از مدافعان فعلی دولت احمدی‌نژاد است، او بعد از دولت دهم به جمع‌آوری خاطراتش پرداخته تا بتواند روزی آن را به چاپ برساند، هر چند در گفت‌وگویی اعلام می‌کند که احمدی‌نژاد بر این خاطرات نظارت دارد و توصیه‌هایی برای آن داشته است. بداغی در بهمن 93، به عنوان مشاور حقوقی معاون سیما در امور برنامه‌ای انتخاب شده است.

معاونی که خودش را بازنشست کرد

«محمدجواد محمدی‌زاده» معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط زیست دولت دهم، شخصی که اگر خودش بی‌حاشیه بود اما دوران ریاست او حاشیه‌های زیادی برای سازمان متبوعش داشت؛ ریزگردها و گردوغبارهای شهرهای جنوبی وغربی، کاهش بودجه محیط زیست، مصوبه بهره‌برداری از معادن در مناطق حفاظت شده، خشک شدن تالاب‌ها و شاید یکی از چالشی‌ترین‌هایش یعنی خشک شدن آب دریاچه ارومیه، از جمله مشکلات محیط زیستی دولت دهم بود. بعد از دولت حسن روحانی، محمدی‌زاده جای خود را به معصومه ابتکار داد؛ کسی که پیش از این نیز سال‌ها در این پست خدمت می‌کرد. محمدی‌زاده می‌گوید که دوازده روز قبل از مراسم تودیعش به درخواست خود، بازنشست شد. گفته می‌شود در مراسم تودیع او جمعی از حاضران به اتفاقات دوران تصدی‌گری او اعتراض می‌کردند.

چهره همراه سفرهای تبلیغاتی این روزهای احمدی‌نژاد

«محمدرضا میرتاج‌الدینی» نخستین معاون پارلمانی رئیس دولت دهم بود که پیش از معاونت به عنوان یکی از نماینده‌های اصولگرای معروف مجلس در حوزه تبریز، خدمت داشت. او پس از آن معاون رئیس‌جمهور در اجرای قانون اساسی شد و جای قبلی‌اش را به لطف‌اله فروزنده داد. شاید یکی از حاشیه‌هایی که میرتاج الدینی را در دولت دهم بر سر زبان‌ها انداخت، انکار او از نحوه دلداری بحث برانگیز احمدی‌نژاد و مادر چاوز بود که عکس‌های آن نیز منتشر شد. او معتقد بود که این تصاویر صحت ندارد. بعد از این سخنان بود که میر تاج‌الدینی خبر از طرح شکایت از رسانه‌هایی داد که علیه او تهمت و افترا می‌زنند. میرتاج‌الدینی بعد از دولت دهم، امور مجلس صداوسیما که در معاونت امور مجلس و استان‌ها قرار دارد را برعهده گرفت، ولی هم اکنون در مرکزی به نام مرکز مطالعات و تحقیقات فلسطین مشغول به کار است. از نکات قابل توجه این‌که، میرتاج‌الدینی اکنون یکی از پاهای ثابت سفرهای تبلیغاتی و استانی احمدی‌نژاد به شهرهای مختلف است، چهر ه او در کنار کسانی مثل غلامحسین الهام و ثمره هاشمی دیده‌ می‌شود، او سری هم به جلسات ولنجک احمدی‌نژاد می زند.

معاونی در مظان اتهام استخدام‌های غیر قانونی

«لطف‌اله فروزنده» دومین معاون پارلمانی دولت دهم بود. وی پیش از این رئیس هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس به شمار می‌آمد. فروزنده اما در مظان اتهامی به نام «استخدام‌های غیرقانونی» در دولت گذشته از سوی دولت یازدهم قرار گرفته است.
فروزنده پیش از این در سمت معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور قرار داشت و آن‌طور که سایت الف می‌نویسد در استخدام رانتی نزدیک به نیم میلیون نفر در دولت احمدی‌نژاد ردپای او نیز دیده می‌شود. در این استخدامات بود که فاش شد، تعداد بسیاری از استخدام شدگان با مدارک زیر دیپلم و حتی مطلقا بی‌سواد در پست‌های غیر تخصصی استخدام شدند در حالی‌که هنوز هم جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی جویای کار هستند.

رئیس سازمانی که به خانه خودش برگشت

در میان تمامی معاونان دولت احمدی‌نژاد می‌توان از چهره‌ای موجه به نام «علی‌اکبر صالحی» نیز نام برد؛ کسی که هم رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بود، هم وزیر امور خارجه شد. هم‌چنین هم اکنون به عنوان تیم هسته‌ای ایران، با همان عنوان ریاست سازمان انرژی اتمی، در مذاکرات هسته‌ای مشغول به فعالیت است. البته دوران علی‌اکبر صالحی در دولت دهم هم اتفاقاتی برای خود داشت به ویژه زمانی که او در وزارت امور خارجه اصرار بر به‌کارگیری «محمدشریف ملک‌زاده» به عنوان معاونت اداری و مالی داشت تا جایی که تا مرز استیضاح هم پیش رفت. شاید اشغال سفارت انگلیس در دوران صالحی، بیش از همه او را غافلگیر کرده بود. آن هم در کنار مذاکراتی که تعویقش عادت شده بود و نتیجه‌اش تحریم.

با نگاهی گذرا به اسامی معاونین احمدی‌نژاد چه آن‌هایی که پرونده قضایی دارند و چه آن‌هایی که از حاشیه‌ها به دور بودند و چه آن‌هایی که هنوز پست‌های سازمانی خود را حفظ کرده‌اند، درمی‌یابیم که برخلاف برخی از وزرای او و البته معاون اولش یعنی رحیمی، باقی معاونان احمدی‌نژاد اگر به او وفادار نباشند هنوز به او پشت نکرده‌اند، هرچند ممکن است پرونده برخی از آن‌ها بازهم رسانه‌ها را به تکاپو و مسئولان را به واکنش وا دارد.