کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، خواستار آزادی ٬محمدصدیق کبودوند٬ شد

اتهام‌های انتسابی علیه آقای کبودوند و بازداشت خودسرانه وی باید رفع شود؛ زیرا این اتهامات به دلیل فعالیت‌های او در زمینه حقوق بشر مطرح است.

Mohamamd-Seddigh-Kaboodvand-saham-news٬کانون مدافعان حقوق بشر کردستان٬ با انتشر بیانیه‌ای، یاد و خاطره «محمدصدیق کبودوند»، ٬بنیان‌گذار سازمان دفاع از حقوق بشر در کردستان٬ را گرامی داشت و خواستار آزادی این فعال حقوق بشر از زندان‌های جمهوری اسلامی شد.

متن این بیانیه که در اختیار «سحام»، قرار گرفته، به شرح زیر است:

امروز ۹ سال از بازداشت خودسرانه و حبس غیرقانونی آقای «محمدصدیق کبودوند» رییس «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان» می‌گذرد.

«محمد صدیق کبودوند»، مدیر مسوول و سردبیر پیشین هفته‌نامه «پیام مردم» کردستان و بنیان‌گذار «سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان»، پس از محکومیت به دلیل اتهام‌های مرتبط با فعالیت‌های روزنامه‌نگاری و حقوق بشری، از ۱۰ تیرماه ۱۳۸۶، تاکنون در حال گذراندن حکم ۱۱ سال زندان خویش است.

آقای کبودوند یک فعال حقوق بشر است که تنها به خاطر فعالیت‌های روزنامه‌نگاری و حقوق بشری و استفاده مسالمت‌آمیز از آزادی بیان خود در زندان به‌سر می‌برد.

خاطرنشان می‌شویم که ایران با ارائه نامزدی خود در انتخابات شورای حقوق بشر سال ۲۰۰۶ متعهد شده است تا «بالاترین سطح استانداردها را در ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر حفظ کند.» ایران روی این واقعیت تاکید کرده که «تلاش‌هایی را به طور مستمر در زمینه حفظ شئونات انسانی و ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر و آزادی‌های اصلی انجام می‌دهد.»

«کانون مدافعان حقوق بشر کردستان» از حاکمان و دولت‌مداران ایران می‌خواهد که به مواد «اعلامیه مدافعان حقوق بشر»، مصوب مجمع کل سازمان ملل متحد در ۹ دسامبر ۱۹۹۸، احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. به ویژه ماده اول آن که می‌گوید: «هر شخصی به صورت فردی یا گروهی این حق را دارد که در سطوح ملی و یا بین‌المللی اقدام به حمایت از حقوق بشر کند و آزادی‌های اصلی را تحقق بخشد.»

و ماده ۵ قسمت دوم که می‌گوید: «هر شخصی به منظور ارتقاء و حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اصلی این حق را دارد که به صورت فردی یا گروهی به تاسیس، عضویت و شرکت در انجمن‌ها، گروه‌ها و سازمان‌های غیردولتی اقدام کند.»

و هم‌چنین ماده ۱۲٫۲ که می‌گوید: «دولت باید کلیه تدابیر لازم را انجام دهد تا حمایت فردی و گروهی همه کس در برابر خشونت، تهدید، تعقیب، اقدامات تلافی‌جویانه، فشار، تبعیض‌های منفی شخصی و یا قانونی و هرگونه اقدام مستبدانه دیگری که به دنبال اقدامات مشروع و قانونی این اشخاص براساس این اعلامیه انجام شده، توسط مراجع ذی‌صلاح تضمین گردد.»

هم‌چنین این کانون بر این باور است که اتهام‌های انتسابی علیه آقای کبودوند و بازداشت خودسرانه وی باید رفع شود؛ زیرا این اتهامات صرفا به دلیل فعالیت‌های او در زمینه حقوق بشر مطرح شده است.

حکومت ایران باید اطمینان دهند که آقای کبودوند هرچه سریع‌تر و بدون هیچ‌گونه قید و شرطی آزاد خواهد شد، زیرا بازداشت و حبس او خودسرانه است.

کانون مدافعان حقوق بشر کردستان
چهارشنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۴
۱ ژوئیه ۲۰۱۵