رئیس دیوان عدالت اداری خطاب به برادران سپاهی ولایت‌مدار: خلاف قانون عمل نکنید

به گفته معاون معماری و شهرسازی شهرداری، محدوده میدان سپاه در پهنه فضای سبز، باز و ویژه یا حفاظت فرهنگی و تاریخی شهر تهران قرار دارد.

Mohamadjafar-Montazeri-saham-newsرئیس دیوان عدالت اداری در خصوص ساخت و ساز میدان سپاه گفت: در مسیر تردد خود در میدان سپاه و پادگان ولی عصر (عج) شاهد بودم که اسکلت معظمی بالا می رود و هر روز نیز به این اسکلت اضافه می شود، حس ششم من می گفت که اشکالی در آن وجود دارد تا اینکه اخیرا فهمیدم آقایان بدون پروانه شروع به ساخت و ساز کرده اند که این خیلی موجب تاسف است.

به گزارش وب‌سایت تدبیر، بعد از دستور موقت بازپرس دادسرای نظامی برای جلوگیری از ساخت و ساز غیرقانونی در میدان سپاه، حالا رئیس دیوان عدالت اداری هم به میدان آمد و اعلام کرد: «به عنوان یک خدمتگزار در دستگاه قضایی کمک می‌کنم تا جلوی این تخلف گرفته شود.»
Meidane-sepah-saham-newsنشست مشترک مسئولان قضایی و مسئولان شهری تهران شب گذشته در حالی برگزار شد که رئیس دیوان عدالت اداری، انتقادهای تندی را علیه ساخت و ساز غیرقانونی در میدان سپاه مطرح کرد.

محمدجعفر منتظری در این نشست در خصوص ساخت‌وساز میدان سپاه گفت: در مسیر تردد خود در میدان سپاه و پادگان ولی عصر(عج) شاهد بودم که اسکلت معظمی بالا می‌رود و هر روز نیز به این اسکلت اضافه می‌شود، قبل از این‌که اطلاعاتی را راجع به این اسکلت به دست بیاورم، حس ششم من می‌گفت که اشکالی در آن وجود دارد تا این‌که اخیرا فهمیدم آقایان بدون پروانه شروع به ساخت و ساز کرده‌اند که این خیلی موجب تاسف است.

منتظری تصریح کرد: کسی که این مجموعه را می‌سازد یک نهاد نظامی است که خود را ولایت‌مدار می‌داند، کسی که ولایت‌مدار است مگر به خودش اجازه می‌دهد که پا روی قانون بگذارد؟

رئیس دیوان عدالت اداری عنوان داشت: برادر عزیز سپاهی، می‌خواهی بسازی اول پروانه بگیر! اگر این در نقطه‌ای است که نباید تغییر کاربری داده شود، هر کسی می‌خواهد باشد؛ نباید حقوق شهروندان را زیر پا بگذارد. چطور به خودت اجازه می دهی در کلان‌شهری مثل تهران بدون پروانه چنین ساختمانی بسازی؟

وی به بیانات اخیر رهبری مبنی بر ضرورت حفظ فضای سبز اشاره کرد و گفت: البته من طی این دو روز موضوع را به بعضی از مقامات منتقل کرده‌ام. این درست نیست که بخش عمده‌ای از بیت‌المال هزینه شود، دستور تخریب بدهیم و بعد هم شهرداری و دستگاه قضایی را در اذهان مردم این‌گونه جلوه دهیم.

منتظری در پایان تاکید کرد: معتقدم حتما باید این مسایل را دنبال کنید و پایش هم بایستید. بنده هم به عنوان یک خدمتگزار در دستگاه قضایی کمک می کنم تا جلوی این تخلفات را بگیرید.

ساخت و ساز همچنان ادامه دارد

این انتقادات در حالی مطرح شده که پیش از این نیز کمیسیون ماده 5 شهرسازی در مصوبه خواستار کاهش ارتفاع سازه احداثی در میدان سپاه شد و بر اساس این مصوبه، کارفرمای ساختمان باید با باز کردن پیچ و مهره‌های ساختمان آن را تا حداکثر ارتفاع 16متر کاهش دهد.
Meidane-sepah-saham-newsاما مشاهدات هر روزه نشان می‌دهد خبری از بازشدن پیچ و مهر‌ها که نیست، بلکه جوشکاری تیرآهن‌ها دارد جای پیچ ومهره‌ها را می‌گیرد تا باز کردن آن‌ها و کاهش ارتفاع هر روز دشوار تر شود.

این ساخت‌وساز در حالی با قوت ادامه دارد که علاوه بر دستور دادسرای نظامی و رای کمیسیون ماده5، ساخت‌وساز در این محدوده از ابتدا هم غیرقانونی بوده است.

به گفته معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران، محدوده میدان سپاه در پهنهG321 قرار دارد که این پهنه فضای سبز، باز و ویژه یا حفاظت فرهنگی و تاریخی است.

پژمان پشمچی‌زاده تاکید داشت: رعایت مصوبات طرح جامع تهران در پهنه مذکور(G321) برای محدوده میدان سپاه الزامی است و هرگونه ساخت‌وساز در این محدوده باید با دریافت تاییدیه از مراجع ذی‌صلاح از جمله شهرداری تهران، کمیسیون ماده 5 و سازمان میراث فرهنگی باشد و به طور حتم این ساخت‌وساز باید متوقف شود.

آیا پروژه متوقف می‌شود؟

این پرونده جزو معدود پرونده‌های ساخت‌وساز غیرمجاز در حریم آثار تاریخی است که همه سازمان‌ها در تصمیم‌‎گیری نهایی درباره آن اجماع نظر داشتند. پیش از این در پرونده‌های میراثی مشابه ماه‌ها و گاه سال‌ها زمان لازم بود تا تصمیمی برای کاهش ارتفاع یا اصلاح سازه در حال ساخت اتخاذ شود اما آیا این مصوبه اجرا می‌شود؟
Meidane-sepah-saham-newsپشمچی‌زاده، در پاسخ به این سوال گفته است که نمی‌تواند در مورد عکس‌العمل مسئولان مرتبط با این پروژه نظری بدهد اما در عین حال تأکید کرده که «رأی مصوبه کمیسیون ماده ٥ قانونی و لازم‌الاجراست و مسئولان سپاه هم در این جلسات حضور فعال داشته و دلایل، اسناد و مستندات خود را ارایه کردند اما ما پیگیر اجرای رأی کمیسیون ماده ٥ هستیم.»