تایید اسناد درج شده در «سحام»؛ تشکیل پرونده برای دکل گمشده نفتی ۷۸ میلیون دلاری

وزير نفت در پاسخ به اين سوال مبني بر اين‌كه آيا خبر مفقود شدن يك دكل نفتي ايراني در زمان فعاليت دولت گذشته صحت دارد؟ گفت: موضوع مفقود شدن دكل نفتي متعلق به ايران واقعيت دارد و با پيگيري و شكايت ما پرونده‌اي در اين خصوص تشكيل شده است. دكل حفاري دين، چهار سال قبل توسط شركت تاسيسات دريايي خريداري شده است.

Dakale-Din-saham-news۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۳ بود که «سحام»، گزارش محرمانه سازمان بازرسی کل کشور خطاب به «معاون دادستان و سرپرست دادسرای جرایم ویژه اقتصادی» را منتشر کرد.

در این گزارش محرمانه ۳۸ برگی که تنها ۷ برگ آن منتشر شد، از «مسعود سلطان‌پور» مدیرعامل وقت شرکت تاسیسات دریایی ایران و «علی طاهری مطلق» به عنوان دو تن از متهمان مفقود شدن «دکل نفتی ۷۸ میلیون دلاری» نام برده شده است.

انتشار این اسناد در «سحام» توسط هیچ مرجع قانونی و رسمی تایید و تکذیب نشد، اما دو هفته پس از انتشار آن، آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه، تیم ویژه‌ای را در حفاظت اطلاعات این قوه تشکیل داد تا مشخص کنند این اسناد محرمانه، چطور در «سحام» منتشر شده است؛ هر چند این تیم هم پس از چند ماه فعالیت به نتیجه خاصی نرسید.

دو ماه پیش از انتشار این اسناد نادر قاضی پور در آذرماه ۱۳۹۳ پرده از این فساد مالی برداشت و گفت: «با پیگیری‌ها و نامه‌نگاری که در زمینه مفقود شدن دکل نفتی ایرانی داشتیم، دکتر لاریجانی رئیس مجلس دستور بررسی دکل گمشده ۷۸ میلیون دلاری «دین» را به مروی رئیس کمیسیون انرژی مجلس داد.»

نماینده مردم ارومیه درمجلس شورای اسلامی افزود: «رئیس کمیسیون انرژی مجلس موضوع مفقود شدن دکل نفتی را برای پیگیری به سراج رئیس سازمان بازرسی، رحیمی رئیس دیوان محاسبات کشور، شجاع‌الدین بازرگانی معاون وزیرنفت و منوچهری مدیرتاسیسات دریایی ایران ارجاع داده است.»

حالا روزنامه اعتماد ۴ ماه پس از انتشار این اسناد در «سحام» برای نخستین بار، از واکنش یک مقام عالی‌رتبه دولتی در خصوص مفقود شدن این دکل خبر داده و وی این خبر را تایید کرده است.

اعتماد در این رابطه نوشته است: ماجراي دكل حفاري گمشده نفتي وارد فاز تازه‌اي شده است. حالا وزير نفت نيز خبر گم شدن دكل حفاري ايران را تاييد مي‌كند و از تشكيل پرونده‌اي در اين خصوص خبر مي‌دهد. داستان دكل نفتي گمشده آن‌قدر جذاب است كه حتي اين يك جمله وزير نفت مورد توجه بسياري از رسانه‌ها قرار گيرد.

خانه ملت گزارش داده است: وزير نفت در پاسخ به اين سوال مبني بر اين‌كه آيا خبر مفقود شدن يك دكل نفتي ايراني در زمان فعاليت دولت گذشته صحت دارد؟ گفت: «موضوع مفقود شدن دكل نفتي متعلق به ايران واقعيت دارد و با پيگيري و شكايت ما پرونده‌اي در اين خصوص تشكيل شده است.» دكل حفاري دين، چهار سال قبل خريداري شده است، توسط شركت تاسيسات دريايي، البته با سفارش شركت نفت و گاز پارس.
bijan-zangeneh-saham-newsعلي مروي، رييس كميسيون انرژي قبل‌تر وقتي مي‌خواست اطلاعاتي درباره دكل حفاري گمشده بدهد، از نامعلوم بودن سرنوشت پول دكل و كسي كه پول را گرفته است، سخن گفت.

ردگيري‌ها نشان مي‌داد دكل حفاري دين سر از يكي از كشورهاي همسايه درآورده است. هر چند پيش از اين زنگنه اظهارنظري در خصوص اين خلاف مالي ٨٧ ميليون دلاري وزارت نفت در دولت سابق نداشت اما نادرقاضي‌پور، نماينده اروميه در اين خصوص اظهارنظرهاي فراواني كرده است. وي گفت: دكل نفتي به نام «دين» در سال ٩٠ به قيمتي در حدود ٨٠ ميليون دلار كه معادل ٢٤٠ ميليارد تومان است، از كشور تركيه خريداري شده كه معلوم نيست در حال حاضر اين دكل كجاست. او فعاليت دكل نفتي ايران در كشور همسايه را تاييد كرده است.

قاضي‌پور تصريح كرد: براي شفاف شدن موضوع مفقودي دكل نفتي نامه‌اي با امضاي ١٠ نماينده مجلس تدوين شده كه اين نامه به هيات رييسه مجلس تقديم شده و هيات رييسه، رييس كميسيون انرژي را مامور به بررسي اين موضوع كرد. به گفته وي مروي، رييس كميسيون انرژي در حال جمع‌آوري اطلاعات درخصوص خبر مفقود شدن دكل نفتي از وزارت نفت و شركت تاسيس دريايي است.

دكل نفتي گمشده بار ديگر بخشي از فساد رخ داده در دولت سابق را به تركيه متصل مي‌كند. فروشنده اين دكل تركيه بود كه طبق قرارداد بايد ٢٠ درصد قرارداد را پيش مي‌گرفت و ٨٠ درصد باقي پس از تحويل دكل پرداخت مي‌شد اما كل پول بدون تحويل دكل به حساب فروشنده واريز شده است.

برخي هنگامي كه با سوالي درباره دكل حفاري گمشده روبه‌رو مي‌شوند، مي‌گويند: دكل گمشده نيست، اين دكل از ابتداي وارد ايران نشد چون دلال چنين قصدي نداشت و كل ماجرا بالا كشيدن ٨٧ ميليون دلار پول بود.

به گزارش «سحام»، ۱۳ خردادماه ۱۳۹۴ نیز صداوسیمای حکومتی ایران در اقدامی تامل برانگیز، «مسعود سلطان‌پور» یکی از متهمان اصلی این پرونده را به عنوان کارشناس اقتصادی به برنامه «پایش» دعوت کرد تا درباره «آثار رفع تحریم‌ها» برای مردم سخن بگوید!

سلطان‌پور در این برنامه زنده تلوزیونی از رفع تحریم‌ها ابراز نگرانی کرد و گفت: «رفع تحریم‌ها اثر زیادی در اقتصاد ایران ندارد و این اثر بیش‌تر روانی است.»

«سلطان‌پور» که عضو سابق شورای مرکزی انصار حزب‌الله و عضو سابق شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بوده، متهم است که در ماجرای دکل گمشده نفتی دین (DEAN) دخالت داشته و مبلغ ۷۸ میلیون دلار از اموال بیت‌المال را در خرید این دکل نفتی حیف و میل و مورد سوء استفاده قرار داده است.

آنتن برنامه زنده صداوسیما در حالی به متهمان کلان فساد اقتصادی اختصاص داده می‌شود که دو روز پیش از آن، سفر «سیدحسن خمینی» یادگار مکرم امام به شهرستان گرگان و استقبال وصف‌انگیز مردم آن دیار از وی، پوشش خبری و تصویری داده نشد!
Masoud-Soltanpour-saham-newsاین در حالی‌است که «سحام» در گزارشی، به این اقدام صداوسیما اعتراض کرد و آن را نشانه ربط مفسدان کلان اقتصادی با گردانندگان برنامه «پایش» و صداوسیما دانسته بود.

نام «امیر سیاح» تهیه کننده برنامه اقتصادی «پایش» – که خود زمانی‌ نیز سردبیر وب‌سایت «الف»، رسانه منسوب به احمد توکلی بود- در میان بورسیه‌های غیرقانونی اخذ شده در دولت محمود احمدی‌نژاد نیز دیده می‌شود. سیاح هم‌اکنون در «دانشگاه دفاع ملی» به تحصیل مشغول است.

سیاح پیش از این نیز پای بابک زنجانی را قبل از دستگیری‌اش به تلوزیون باز کرد و وی را «تلاش‌گر عرصه اقتصادی کشور» و «کارآفرین برتر» معرفی کرده بود!

گویا سیاست رسانه‌ای و مدیریتی صداوسیمای جمهوری اسلامی طوری تنظیم شده که گاهی در سرنا، از قسمت گشاد آن می‌دمند و مفسدین اقتصادی نام و نشان‌دار را برای تحلیل شرایط اقتصادی کشوردعوت می‌کنند تا نظرات آن‌ها را در قبال تاثیر رفع تحریم‌ها جویا شوند!