توضیح «سحام» درباره یک گزارش

«سحام» در پاسخی به مطلب منتشر شده درباره محمدعلی رامین و خانواده وی، به برخی ابهامات پیرامون گزارش درج شده چند روز گذشته خود پاسخ داد.

yasin-ramin&mahnaz-afshar-saham-newsسحام- چندی پیش گزارشی با عنوان «دلال سداسمالی که جنتلمن شد؛ وقتی ٬مبدع نظریه انکار هولوکاست٬ کاسب تحریم شد» در «سحام» منتشر شد که یکی از مخاطبان این گزارش، خانم «مهناز افشار» از بازیگران سینمای ایران بود.

وی روز یک‌شنبه ۳۱ خردادماه نیز در گفت‌وگویی با وب‌سایت خبرآنلاین به گزارش «سحام»، واکنش نشان داده و ناراحتی خود را از این گزارش به انحاء مختلف ابراز کرده است.

در این راستا به نظر می‌رسد، ذکر چند نکته برای افکارعمومی حائز اهمیت است:

۱- گزارشی که در «سحام» منتشر شد، در سه بخش تهیه شده است؛
– بخش اول: مقدمه‌ای که توسط «سحام» تهیه و منتشر شده است.
– بخش دوم: مطلبی که عینا توسط رسانه‌های اصولگرا از جمله وب‌سایت اصولگرای «جهان نیوز» و «راه دانا» منتشر شده است.
– بخش سوم: گزارش تهیه شده در خصوص فعالیت «کاسبان تحریم» است که به بهانه تحمیل هزینه‌های گزاف بر کشور و مردم منتشر شده است.

در توضیح ٬بخش دوم٬ لازم است این نکته مورد دقت مخاطبان محترم قرار گیرد که «سحام»، به واسطه وظیفه حرفه‌ای اطلاع‌رسانی خود، مطلبی را از دو وب‌سایت اصولگرا بازنشر کرده است، هر چند در مطلب ابتدایی که در آن وب‌سایت‌ها منتشر شد، عبارات «زن‌ستیزانه» و «نگاه تند» به خانم مهناز افشار و جامعه زنان کشور وجود داشته که «سحام» بخش‌هایی از این گزارش را اصلاح  و بندهایی از مطلب منتشر شده را در هنگام بازنشر، به ناگزیر حذف کرد تا نگاه اشتباه نویسندگان اصولگرای آن گزارش و نگاه وب‌سایت جهان نیوز و سایر رسانه‌های اصولگرا به بیش از نیمی جمعیت کشور(جامعه زنان کشور) را، تعدیل و تصحیح کند. در مقایسه متن بازنشر شده توسط «سحام» با متن منتشر شده در وب‌سایت‌های جهان نیوز و راه دانا، تفاوت‌هایی وجود دارد که به نظر می‌رسد خانم مهناز افشار، بازیگر سینمای ایران، این دو مطلب را با هم خلط کرده و توجهی به بازنشر آن مطلب در «سحام» نکرده‌اند. بدین وسیله، منتقدین را به رعایت تقوا در نوشتار و گفتار دعوت می‌نماییم.

در ٬بخش سوم٬ این گزارش نیز به نقش یکی از «کاسبان تحریم» در جامعه ایران پرداخته شده است. «محمدعلی رامین»، یکی از آن «کاسبان تحریم» است که بدون حتی یک‌روز سابقه حضور در مبارزات پیش از انقلاب، دفاع مقدس و جنگ تحمیلی و عرصه‌های پس از آن، به ناگاه «انقلابی دوآتشه» شد و در دولت احمدی‌نژاد، کشور و حاکمیت را تحت تاثیر نظریه ابداعی «انکار نظریه هولوکاست» قرار داد؛ نظریه‌ای که به هنگام طرح آن توسط احمدی‌نژاد، کرسی‌های سازمان ملل متحد خالی گشت و برای نخستین بار در تاریخ ایران، رئیس‌جمهور کشور با تحقیر جامعه جهانی روبرو و با «گوجه فرنگی و تخم‌مرغ» هدف حمله گروهی از مخالفان قرار گرفت. پس از این اظهارات و چند اتفاق دیگر، تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان وضع شد و «مبدع این نظریه» نیز با استفاده از رانت‌های بی‌شمار خود در دولت احمدی‌نژاد، مجوز واردات داروهای خاص را از آن خود کرد و از این ناحیه با استفاده از ارتباط خوب خود با «ابوالحسن فقیه» رئیس جمعیت هلال احمر ایران و مقامات ارشد وزارت بهداشت ایران و دولت، به درآمد و سود بسیار هنگفتی دست یافت.

قسمتی از ٬بخش سوم٬ این گزارش نیز به اطلاعات «یک منبع دولتی آگاه» در کشور آلمان اختصاص داشت و اطلاعاتی که «سحام» تنها بخش کوچکی از آن را منتشر کرد.

۲- «سحام» ضمن احترام به دغدغه جامعه بانوان کشور، اعلام‌ می‌دارد در مطلب منتشر شده، عبارات بی‌شمار «زن ستیزانه» وجود داشت که در بازنشر مطلب، این عبارات حذف گردید. اگر عباراتی در متن اصلی وجود داشته که باعث رنجش قشری خاص از جامعه شده، «سحام» بابت بازنشر آن عبارات(در عین اصلاحات انجام شده)، از مخاطبان خود پوزش می‌خواهد؛ چرا که اصلاحات بیش از حد در متن اصلی، «امانت‌داری در انتقال مطلب» را زیر سوال می‌برد. هم‌چنین این اصلاحات ممکن است «نگاه» رسانه‌های اصولگرا را به «جامعه فرهیخته زنان کشور»، دچار سانسور کند، مردم باید توجه داشته باشند که رسانه‌های اصولگرا از چه عباراتی در برخورد با جامعه زنان کشورمان استفاده می‌کنند.

۳- سیاست «سحام»، همواره پرهیز از ورود به حریم خصوصی افراد بوده و «سحام» نیز در مطلب منتشر شده، به حریم خصوصی خانم افشار و آقای رامین ورودی پیدا نکرده است. اما از آن‌جا که زندگی خصوصی «سلبریتی‌ها» در هر کجای دنیا، جذاب است، این مطلب نیز مورد استقبال عمومی قرار گرفته است. هر چند باز هم در بازنشر مطلب فوق از وب‌سایت جهان نیوز، عبارتی در ورود به حریم خصوصی افراد مبنی بر «مهریه ۲۵-۲۲ میلیارد تومانی» خانم بازیگر به نقل از مرضیه برومند درج شده بود که «سحام» باز هم برای «رعایت اصل امانت‌داری» در هنگام بازنشر، آن را نیز انتشار داد.

۴- «سحام» ضمن احترام به خانم افشار اعلام می‌دارد که آماده است پاسخ مستدل ایشان و خانواده رامین را به مطالب مندرج در این گزارش منتشر کند، اگرچه محمدعلی رامین در زمان تصدی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، مطبوعات را قلع و قمع کرد و اجازه پاسخ‌گویی به منتقدین عملکرد خود را نداد، اما «سحام» با تبعیت از اصول حرفه‌ای اطلاع‌رسانی، این امکان را برای «محمدعلی رامین» و خانواده وی فراهم می‌آورد تا در صورت هر گونه پاسخی، مطلب خود را ارسال تا در این رسانه منتشر گردد.

شورای سردبیری «سحام نیوز»