مستند ویدیویی كلمه؛ روایت «بصیرت» و«استقامت» رهبران جنبش سبز

ویدیوی ۲۸ دقیقه‌ای «بن‌بست اختر» بر شبکه یوتیوپ قرار گرفت، در این ویدیو لحظات نابی وجود دارد که پیش‌تر کمتر منتشر یا اصلا منتشر نشده است.

Bonbaste-Akhtar-Movie-saham-newsویدیوی ۲۸ دقیقه‌ای «بن‌بست اختر» توسط وب‌سایت کلمه بر شبکه جهانی یوتیوپ قرار گرفت. شش سال از تقلب و کودتای ۸۸ می‌گذرد و هنوز «رهنورد»، «موسوی» و «کروبی» در حصرند و بر مواضع بر حق خود استوارند، راه سبز امید هم‌چنان ادامه دارد و رهبران در حصر جنبش سبز، بر پیمانی که با مردم بستند، استوار مانده‌اند.

به گزارش«سحام»، به مناسبت ششمین سالگرد کودتای انتخاباتی ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸، مستند ویدیویی ۲۸ دقیقه‌ای «بن‌بست اختر» توسط وب‌سایت کلمه در شبکه جهانی یوتیوپ منتشر شده است.

در این ویدیو، «ابوالفضل فاتح» رئیس ستاد انتخاباتی «میرحسین موسوی» در کودتای انتخاباتی سال ۸۸، سخنانی را در اعتراض به عدم رعایت موازین قانونی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ ایراد کرده است.

آقای فاتح در بخشی از سخنانش در آن سال اظهار کرده است: «تخلفات قانونی انتخابات را به چه کسی گزارش کنیم؟ به کسانی‌که خودشان این‌کارها را انجام می‌دهند گزارش کنیم؟!»

در این ویدیو هم‌چنین مکالمه تلفنی «مهدی کروبی» از دیگر رهبران جنبش سبز با «میرحسین موسوی» به تصویر کشیده شده است. این فیلم کوتاه را فرهمند علی‌پور از ستاد انتخاباتی مهدی کروبی تهیه کرده است.

در این سخنان، مهدی کروبی نامزد معترض به کودتای انتخاباتی سال ۸۸ در تماس با مهندس میرحسین موسوی خواستار مشورت و جلسه‌ای برای هماهنگی مواضع دو کاندیدای سبز معترض به روند تقلبات و تخلفات موجود در آن انتخابات شده است.

هم‌چنین کنفرانس مشهور مطبوعاتی مهندس میرحسین موسوی از رهبران جنبش سبز نیز در شب کودتای انتخاباتی سال ۸۸ در این ویدیو قرار دارد.

آقای موسوی در آن کنفرانس خبری از «برنده شدن قطعی خود» علی‌رغم تمامی کارشکنی‌های مجریان و ناظران در روند برگزاری انتخابات سال ۸۸ سخن گفته بود؛ امری که به باور بسیاری از ناظران که در روند اجرایی و نظارتی آن کودتای انتخاباتی حضور داشتند، صحت ادعاهای میرحسین موسوی را تصدیق می‌کرد.

آقای موسوی گفت: «بنده این تخلفات را به پشتیبانی مردم پیگیری خواهم کرد و دست بر نخواهم داشت.»

هم‌چنین در بخشی از ویدیو، سخنان سردار«محمدعلی جعفری» فرمانده کل سپاه پاسداران، در جمع کادرهای سپاه پاسداران و نگرانی وی، سپاه پاسداران و رهبر ایران از پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات سال ۸۸ منعکس شده است. ویدیوی سخنان محمدعلی جعفری سال گذشته توسط محمد نوری‌زاد فعال سیاسی و هنرمند منتقد حکومت ایران افشا شد. سخنان جعفری در حالی بیان شده است که بر اساس وصیت‌نامه سیاسی-الهی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، سپاه و نیروهای نظامی از دخالت در امور سیاسی شدیدا منع شده‌اند.

در بخشی از این ویدیو نیز پیام ویدیویی مهدی کروبی منتشر شده است. «مهدی کروبی» در سخنان خود پس از کشتار بی‌رحمانه مردم در عاشورای سال ۸۸ توسط نیروهای بسیجی و سپاهی گفت: «ما کل دعوای‌مان بر سر انتخابات مهندسی شده است، آیا روز عاشورا مردم شعار دادند، ندادند، من نمی‌دانم، ولی به هر حال حوادث تلخی پیش آمد و عده‌ای از مردم عزیزمان را به شهادت رساندند و حرمت عاشورا را نگه نداشتند و حالا عجیب این است که طلب‌کار هم شدند و آن‌هایی که مردم را کشتند، تازه می‌گویند خدا آبروی فتنه‌گران را برد. خدا آبروی فتنه‌گران را برد؟! خدا آبروی آن‌هایی را برد که کهریزک را به وجود آوردند، خدا آبروی آن‌هایی را برد که مردم و خانواده‌های‌شان را عزادار کردند و جمعی را در خیابان‌ها و در روز عاشورا به شهادت رساندند، خدا آبروی آن‌هایی را برد که حق ملت را تضییع کردند و جمعی از بچه‌های مردم را اعدام کردند، خدا آبروی آن‌هایی را برد که افرادی را که شهادت داده بودند که چگونه مردم را از پل انداختند و یا زیر ماشین کردند به زندان محکوم کردند! ما کاری نکردیم که آبروی ما رفته باشد. به ما می‌گویید فتنه گر، آبروی آن‌ها رفت که این جنایات را کردند و ننگین کردند جمهوری اسلامی را!»

هم‌چنین پیام پرشتاب، زودهنگام و معنادار رهبر ایران پیش از اعلام نظر رسمی شورای نگهبان(که خود موید کودتای انتخاباتی سپاه و رهبری علیه آراء مردم ایران است)، در این مستند ویدیویی بازتاب داده شده است.

به گزارش «سحام»، در این ویدیو لحظات نابی وجود دارد که پیش‌تر کمتر منتشر یا اصلا منتشر نشده است.

https://www.youtube.com/watch?v=6ZIK0Oa3Esc

در ادامه اعتراضات پرشور و متعهدانه مردم ایران برای پیگیری «رای‌های گمشده خود» در کنار سخنانی کوتاه از «محمدتقی کروبی»، «اردشیر امیرارجمند»، «زهرا رهنورد»، «صدیقه وسمقی»، «احمد سلامتیان»، «شیرین عبادی» و … در این ویدیو بازتاب داده شده است.

این ویدیو توسط «سیامک آرام» از فعالان سبز ساکن کشور آمریکا تهیه شده است.

آقای آرام در خصوص دلایل و انگیزه خود از تهیه و ساخت این ویدیو به خبرنگار «سحام» گفت: «بن‌بست اختر استعاره‌ای است از مقاومت و ایستادگی ۶ ساله‌ای که حضور و بروزش در جابجایی قدرت و مناسبات خارجی و داخلی ایران اثراتی چشم‌گیر داشته است. «زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی» در برابر آن‌چه بر وعده‌های خود مبنی بر پاسداری از حق مردم و ایستادگی در مقابل دروغ و فساد است تا به امروز ایستادگی کرده‌اند و بر آن‌ها پای‌بندند. این مستند کوتاه، بیانیه‌ای سیاسی است در راستای دفاع از آن‌چه از ۸۸ تا به امروز بر سر آن مصالحه نشده است. اهمیت این بیانیه با حضور صاحب‌نظران سیاسی و فعالین اجتماعی با دیدگاه‌های متفاوت است که ملی بودن این جنبش را نمایان می‌سازد.»