پیراهن عثمانی از دروغ برای تخریب؛ اقدام خبرگزاری سپاه در تخریب موسسه نشر آثار امام و سایت جماران

این خبرگزاری نیمه رسمی که خود را یک رسانه حرفه‌ای می‌داند، چندی پیش نیز از طرف مسئولان نظام مورد تذکر قرار گرفت و رئیس ستادکل نیروهای مسلح به انتقاد از این مجموعه پرداخت. اما فارس و برادر دوقولویش تسنیم، که به دنبال دیده شدن به هرقیمتی هستند، بعد از تذکر مسئولان، اقدام به تاسیس یک سایت برای انتشار هر آن‌چه که تمایل دارند، کرده‌اند.

Farsnews-saham-newsامروز خبرگزاری به اصطلاح بزرگ و امنیتی فارس که فقط تعداد نیروهای بخش سیاسی آن با تعداد تمام پرسنل مجموعه جماران و پرتال امام خمینی و جماران برابری می‌کند، در یک گاف بزرگ مطلبی را برای تخریب موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و سایت جماران پیراهن عثمان کرد که هیچ ربطی به این مجموعه ندارد.

به گزارش«سحام» به نقل از وب‌سایت صاحب خبر، این خبرگزاری در یک گزارش، به دروغ یک صفحه اینستاگرامی را به سایت جماران نسبت داد و بر اساس محتویات آن صفحه که یک نظرسنجی درباره علت بازداشت مهدی هاشمی بود، دو گزارش تخریبی و جهت‌دار علیه موسسه تنظیم نشر آثار امام خمینی و سایت جماران منتشر کرد.

این در حالی است که پایگاه اطلاع‌رسانی جماران، نه تنها در صفحه اینستاگرام خود، بلکه در پایگاه رسمی خود نیز جبهه گیری خاصی نسبت به این قضیه نداشته و بر خلاف برخی رسانه‌ها که احکام صادر شده برای افراد را پیش از رویت حتی متهمان پرونده‌ها، در سایت خود قرار می‌دهند، ورودی به این پرونده نکرده است و براساس مرٌ قانون حرکت کرده است.

این خبرگزاری نیمه رسمی که خود را یک رسانه حرفه‌ای می‌داند، چندی پیش نیز از طرف مسئولان نظام مورد تذکر قرار گرفت؛ تا جایی‌که رئیس ستادکل نیروهای مسلح به انتقاد از این مجموعه پرداخت. اما فارس و برادر دوقولویش تسنیم، که به دنبال دیده شدن به هرقیمتی هستند، به تازگی و بعد از تذکر مسئولان به این مجموعه، اقدام به تاسیس یک سایت برای انتشار هر آن‌چه که به صورت غیر رسمی نیاز به پیگیری دارد، کرد و برخی موضوعات را از این درگاه نمایش می دهد.

به نظر می رسد که این خبرگزاری نیمه رسمی، با تکیه بر یک صفحه اینستاگرامی که ارتباطی با مجموعه جماران ندارد، سعی در تخریب موسسه و پایگاه اطلاع رسانی جماران دارد که جای سئوال است که دلیل این اقدامات تفرقه انگیزانه و تخریبی از سوی این بنگاه خبر پراکنی چیست و این اقدامات با چه هدفی دنبال می شود؟

گزارش‌هایی خلاف واقع

اگر بخواهیم رویکرد این خبرگزاری را بهتر متوجه شویم بهتر است به عملکرد این خبرگزاری در پیگیری توقیف چند روزنامه، تخریب چهره‌های دلسوز نظام و دولت و تخریب سایت‌هایی که خلاف مشی سیاسی این خبرگزاری را دارد نگاهی بیندازیم که خود گویای سیاست این مجموعه خبری در فضای مجازی است. البته این اولین بار در این مجموعه به اصطلاح خبری نیست که چنین اقداماتی را جهت تخریب هر آن‌که با تفکر آن‌ها مخالف است انجام می دهد، ولی امیدواری به آن‌که آخرین بار این عمل ضد اخلاقی، اسلامی و شرعی باشد، وجود دارد.

عقب نشینی از اشتباهات فاحش

خبرگزاری فارس امروز در دو گزارش به تخریب موسسه و پایگاه اطلاع رسانی جماران پرداخت و جالب آن‌که تیتر و روتیتر گزارش دوم خود را پس از مدتی تغییر داد.

این خبرگزاری در گزارشی که در ابتدا با عکسی از مهدی هاشمی و آیت‌الله هاشمی که در دوسوی لوگو موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی قرار داشتند و روتیتر گزارش با عنوان «گزارش فارس از سیاسی کاری جدید در موسسه تنظیم و نشر امام خمینی» و تیتری با عنوان « ورود جهت‌دار مؤسسه تنظیم آثار امام به پرونده آقازاده جنجالی/ مؤسسه‌ای برای حفظ «آثار» امام یا تأیید “هاشمی‌ها”؟!» به تخریب این مجموعه پرداخت که پس از ساعتی با تغییر تیتر این خبر« اینستاگرام منتسب به موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) به حکم مهدی هاشمی اعتراض کرد!» مجبور به عقب نشینی از مواضع خود شد و پس از مدتی عکس و تیتر و لید گزارش را تغییر داد و در امروز دوبار از مواضع خود عقب نشینی کرده است.

هم‌چنین این خبرگزاری با وارد کردن اتهاماتی به مجموعه موسسه و پایگاه جماران و با استناد به صفحه‌ای غیر واقعی در اینستاگرام، سعی در پیوند «آسمان به ریسمان» داشت که بعد از مدتی هر آن‌چه را که می دانست ممکن است بارحقوقی برایش داشته باشد را از خروجی حذف کرد.

سئوال این‌جاست که چرا باید این خبرگزاری نیمه رسمی، مطلبی را که اساسا دروغ و بدون سند و مدرک است را منتشر کند که بعد مجبور به عقب نشینی از مواضع خود شود تا جایی‌که عکس، روتیتر، تیر و لید گزارش‌های خود را تغییر دهد؟

گویا صرف تامین مطامع سیاسی برای دبیران، سردبیران و مدیران این مجموعه کفایت می‌کند و قصدی برای اصلاح رویه «انتشار خبر کذب به شرط کلیک» در این مجموعه رسانه‌ای وجود ندارد.

پاسخ جماران به اخبار کذب خبرگزاری سپاه پاسداران

در پی درج اخباری در خبرگزاری فارس و نسبت دادن دروغ یک صفحه اینستاگرام به موسسه تنظیم ونشر امام خمینی و سایت جماران، این پایگاه اطلاع‌رسانی با ارسال جوابیه‌ای به این خبرگزاری خواستار درج آن و نیز اصلاح اشتباه شد.

به گزارش«سحام»، در بخشی از جوابیه ارسالی جماران به فارس آمده است:

به دنبال درج اخبار کذب با عنوان «ورود جهت دار موسسه تنظیم آثار امام به پرونده آقازاده جنجالی/ موسسه‌ای برای حفظ آثار امام یا تایید هاشمی ها»و «تحریف امام(ره) یا مهدی هاشمی؟! مسئله «جماران» این است» و نسبت دادن صفحه اینستاگرامی تحت عنوان jamaran_ir به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و سایت جماران که متأسفانه برخلاف اصول اولیه شرع، اخلاق اسلامی و رسانه‌ای صورت گرفته است، به اطلاع می رساند: این صفحه اینستاگرام هیچ ارتباطی به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، پرتال امام خمینی و نیز سایت جماران ندارد و معلوم نیست آن خبرگزاری از کجا و بر اساس کدام مستندات، این خبر کذب که سبب تشویش اذهان عمومی می شود را درج و مورد تحلیل قرار داده است.

در بخش دیگری از پاسخ جماران به خبر کذب فارس آمده: پیداست آن رسانه فقط به دنبال بهانه‌ای برای هجمه به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و جماران بوده است. این خبرگزاری صرفا بر اساس یک تشابه اسمی و حتی بدون هیچ‌گونه پرس و جو و پیگیری از جماران در خصوص این برداشت غلط و اشتباه خود مبادرت به درج خبری کذب و تشویش اذهان عمومی کرده است. بنابراین باید نسبت به اصلاح خبر خود و نیز عذرخواهی از مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی و سایت جماران اقدام نماید. بدیهی است حق پیگیری های حقوقی و قضایی را برای خود محفوظ می داریم.