زیباکلام خطاب به مطهری: بودجه فرهنگی‌مان ۴۰ برابر بودجه محیط زیست است

منتقدین و مخالفین دولت روحانی علی‌الدوام دولت و بالاخص وزارت ارشاد را مورد مواخذه قرار می دهند که چرا وضعیت فرهنگی کشور این‌گونه است؟

zibakalam-Motahari-saham-newsصادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در نامه‌ای خطاب به علی مطهری بودجه فرهنگی کشور را با بودجه سازمان محیط زیست مقایسه کرده است.

به گزارش«سحام» به نقل از بهار، متن این نامه در ادامه می آید:

بسمه تعالی
جناب آقای دکتر علی مطهری
نماینده محترم مردم تهران و عضو کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیات و طلب مغفرت برای روح پر فتوح ابوی ارجمندتان، اخیرا بودجه سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی کشور در سال‌جاری را مطالعه می‌کردم و از آن‌جا که حضرتعالی عضو کمسیون فرهنگی مجلس هستید، یکی دو پرسش در خصوص این حجم هزینه فرهنگی برایم پیش آمده که انشاالله ارشاد می فرمایید. بنده ارقام را از بالاترین شروع کرده و به تدریج پایین آمده ام:

۱- سازمان صداوسیما ۱۱۴۰ میلیارد تومان
۲- سازمان بسیج مستضعفین ۱۰۳۵
۳- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۷۷۰
۴- مرکزخدمات حوزه‌های علمیه قم ۵۲۸
۵- شورای‌عالی حوزه‌های علمیه ۳۲۹
۶- کمک به بازسازی عتبات عالیات ۳۱۳
۷- کمک به اشخاص حقوقی غیر دولتی(جدول ۱۷)289
۸- جامعه المصطفی العالمیه ۲۱۸
۹- اجرای منشور توسعه فرهنگ قران ۲۰۰
۱۰- شورای سیاست‌گزاری حوزه‌های علمیه خواهران ۱۹۳
۱۱- سازمان تبلیغات اسلامی ۱۱۵
۱۲- نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ۱۰۲
۱۳- دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۹۲
۱۴- کمک به آستان‌های مقدس تحت نظر مقام معظم رهبری ۸۰
۱۵- کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ۷۸
۱۶- شورای برنامه ریزی ومدیریت حوزه‌های علمیه خراسان ۵۷
۱۷- موسسه نشر آثار امام(ره) ۵۷
۱۸- دفترنمایندگی ولی فقیه درسپاه پاسداران ۵۶
۱۹- شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ۵۰
۲۰- احداث و تکمیل مساجد کشور۵۰
۲۱- بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس ۳۹
۲۲- شورای سیاست‌گزاری ائمه جمعه ۳۷
۲۳- مجمع جهانی اهل‌بیت ۳۶
۲۴- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ۳۵
۲۵- سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها ۲۲
۲۶- موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ۲۰
۲۷- ستاد اقامه نماز ۱۹
۲۸- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ۱۲
۲۹- بیمه هنرمندان(فعالان قرآنی، مداحان و سایر هنرمندان) ۱۰
۳۰- موسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی ۸
۳۱- کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی ۶
۳۲- بنیاد سعدی ۶
۳۳- وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی (توسعه بازی‌های رایانه) ۴
۳۵- شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بابت تحول علوم انسانی در دانشگاه‌ها ۳
36- دانشگاه اهل بیت 3

*جمع 6012 میلیارد تومان

جدول شماره ۱۷ شامل سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی متعددی می شود از جمله: موسسه فرهنگی بصیرت، موسسه فرهنگی تبیان، موسسه فرهنگی دارالحدیث، موسسه فرهنگی نسیم نور، کمک به موسسات فرهنگی و دینی همه استان‌ها، کمک به فعالیت‌های فرهنگی مسجد جمکران، پژوهش‌کده علوم و فرهنگ اسلامی، سازمان مدارس معارف اسلامی، پژوهشکده باقرالعلوم، دانشگاه باقرالعلوم، دانشگاه امام صادق، بسیج دانش آموزان، جشنواره عمار، شورای سیاست‌گزاری ائمه جمعه، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و…

همان‌طورکه ملاحظه می شود سهم وزارت ارشاد از این ۶۰۰۰ میلیارد تومان کمتر از۱۳درصد می باشد و ۸۷ درصد مابقی در اختیار نهادها، سازمان‌ها، بنیادها و ارگان‌هایی است که نه تنها کاملا مستقل از مجوعه دولت قرار دارند بلکه اساسا هیچ پاسخ‌گویی نیز نه در قبال مجلس دارند و نه در قبال قوه مجریه. مع‌ذالک و علی‌رغم این واقعیات، منتقدین و مخالفین دولت آقای روحانی علی الدوام دولت و بالاخص وزارت ارشاد را مورد مواخذه قرار می دهند که چرا وضعیت فرهنگی کشور این‌گونه است؟ جالب است که حتی یک‌بار هم نشده که مخالفین دولت کوچک‌ترین انتقاد و گلایه‌ای نسبت به این سی، چهل تشکیلات دیگری که نزدیک به ۹۰ درصد بودجه فرهنگی کشور را به خود اختصاص داده اند بنمایند.

اما عرضم از نگارش این عریضه طرح زاویه دیگری از اختصاص بودجه ۶۰۰۰ میلیاردی برای امور فرهنگی می باشد. جنابعالی را نمی دانم اما من خودم وقتی ارقام خیلی زیاد می شوند ابعاد آن را دیگر درست ملتفت نمی شوم. به همین منظور و برای درک این‌که ۶۰۰۰ میلیارد تومان یعنی چقدر پول، آن‌را با کل بودجه محیط زیست کشور برای سال جاری مقایسه نمودم. کل بودجه محیط زیست در سال ۹۴ رقم ۱۷۴ میلیارد تومان می باشد. یعنی بودجه فرهنگی‌مان نزدیک به چهل برابر بودجه محیط زیست‌مان است.

نمی دانم در کشورهای دیگر این نسبت چگونه است. اما در ایران با این ۱۷۴ میلیارد تومان خانم ابتکار هم می بایستی حقوق بیش از ۶۰۰۰ تن کارکنان محیط زیست را بپردازند، هم جلوی ریزگردها که از عراق و عربستان وارد خوزستان و مابقی کشور را می شوند را بگیرند، هم جلوی خشک شدن دریاچه اورمیه را بگیرند، هم تالاب انزلی که لجن زار شده را احیاء نمایند، هم یک دو جین تالاب و دریاچه‌های بزرگ و کوچک را که یا از بین رفته اند یا در شرف از بین رفتن هستند را نجات بدهند، هم حیات رو به انقراض وحش را جلوگیری کنند، هم جلوی روند انقراض هولناک جنگل‌های کشور را بگیرند، هم فکری برای رودخانه‌های کشور نمایند که خیلی دیگر تفاوتی با فاضلاب ندارند، هم پس فردا که باد خنک زد و پاییز شد، مردم تهران و سایر شهرهای بزرگ را از مرگ و میر در نتیجه آلودگی هوا برهانند، هم به منظورآن‌که من با این حسرت و عقده از دنیا نروم که محیط زیست گیلان(و سایر استان‌های دیگر کشور که دارای جنگل هستند) یک دستگاه هلی کوپترآب‌پاش ندارند و هنوز در قرن بیست و یکم آتش سوزی جنگل را با بیل و سطل شن مجبورند خاموش کنند، یک دستگاه هلی کوپتر آب‌پاش بخرند، هم…

البته همکاران جنابعالی در مجلس اگرچه الویت‌شان در تصویب بودجه سالیانه کشور بیش‌تر فرهنگ بوده تا محیط زیست، درعین حال از حق نمی بایستی گذشت و نمایندگان محترم مجلس نهم گام‌های ارزنده‌ای برای بهبود بخشیدن به وضعیت اسفناک محیط زیست کشور برداشته اند.از جمله این‌که وقتی اهواز و سایر شهرهای خوزستان دچار آن وضعیت اسفناک ریزگردها شده بود آن‌ها هم در تهران با زدن ماسک در مجلس حاضر شدند. به علاوه خانم ابتکار را هم با شجاعت و شهامت کم نظیری و بدون آن‌که ترسی به خودشان راه دهند مورد حمله و انتقادات شدید قرار دادند که چرا به فکر مردم خوزستان نیستند و چرا به اهواز مسافرت نمی‌کنند. مجلس نهم درست می بیند: برای بهبود وضعیت ناگوار زیست محیطی در ایران می بایستی بیشتر به فکر فرهنگ بود تا محیط زیست.

ایام به کام باد
صادق زیباکلام
بیست و ششم اردیبهشت یک‌هزاروسیصدونودوچهار
و با تهنیت بعثت نبی اکرم(ص)