پاسخ مهدی خزعلی به علی جنتی: این ادبیات شایسته شما نیست

آیا دستانی پشت پرده نمی‌خواهند وحدت جبهه اصلاحات را هدف قرار دهند و شما آب به آسیاب کیهان نشینان ریخته اید؟

Khazali-Jannati-saham-newsدر پی تعطیلی غرفه‌های دو انتشارات حیان و اباصالح در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و اظهارات روزگذشته (۱۳۹۳/۰۲/۲۲) علی جنتی مبنی بر فحاشی مهدی خزعلی به سران نظام و بازگویی دلایل تعطیلی این دو غرفه در نمایشگاه کتاب تهران، مهدی خزعلی فعال سیاسی و مدیرمسئول انتشارات اباصالح، نامه‌ای را خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر کرد. در قسمتی از این نامه آمده است: «فکر نمی‌کنید این نقشه‌ای بوده برای رویارویی من با دولت یازدهم و ایجاد شکاف میان جبهه اصلاحات؟! آیا دستانی پشت پرده نمی‌خواهند وحدت جبهه اصلاحات را هدف قرار دهند و شما آب به آسیاب کیهان نشینان ریخته اید؟»

متن این نامه که در اختیار«سحام» قرار گرفته، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای علی جنتی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
با سلام و اهدای تحیّت،

ضمن سپاس و قدردانی از اقدام شایسته معاونت فرهنگی ارشاد که نشان از عقلانیت در دولت یازدهم بود، مواردی در مصاحبه حضرتعالی محل تامل است که من باب تذکر تقدیم می شود، انتظار دارم با گام مثبتی که وزارت ارشاد برداشته است، این اشتباه نیز با خوبی و خوشی جبران شود.

فرموده اید که: «مهدی خزعلی دو انتشارات داشته که هر دو انتشاراتش توسط دستگاه قضایی ممنوع‌النشر بوده است و نباید چیزی چاپ می‌کرده است!»

پاسخ ۱- اولاً من مدیر مسئول موسسه حیّان هستم و مدیر مسئول موسسه اباصالح (عج) سرکار خانم فاطمه موسوی بجنوردی است، و این تعبیر که اینجانب دو انتشارات داشته‌ام خلاف واقع است، و هیچ حکم قضایی علیه حیان و اباصالح وجود ندارد و این عبارت «ممنوع النشر» نیز خلاف واقع است، در این شش سال که صدها مکاتبه با ارشاد داشتیم دراعتراض که چرا کتاب و مجلات ما را اعلام وصول نمی‌کنید و سیستم کامپیوتر ارشاد را به روی ما بسته‌اید، هرگز پاسخ مکتوبی نیافتیم و تنها جواب مسئولان ارشاد این بود که از مقامات امنیتی شفاهی به ما گفته‌اند که جلوی کار حیّان و اباصالح را بگیرید و ما هم شفاهی جواب می دهیم و هیچ پاسخ مکتوبی ندادند!

جناب آقای وزیر؛

شما خوب می دانید که هیچ اتهام و تخلفی وجود ندارد وهیچ رایی علیه این دو موسسه صادر نشده و بازجوی من فقط برای فشار اقتصادی از چاپ و نشر کتاب‌ها و نشریات پزشکی ما ممانعت به‌عمل آورده است!

فرموده اید: «انتشارات حیان به خاطر این‌که از نظر آیین‌نامه نمایشگاه بایستی هر ناشری حداقل 35 عنوان کتاب داشته باشد که حداقل 15 کتاب آن در سال 93 چاپ شده باشد، حذف شد. در سال گذشته، انتشارات اباصالح را که به اسم همسر وی است، اجازه دادیم که کتاب‌های پزشکی را بتوانند منتشر کنند و چون مقداری کتاب نیز داشتند و برای این‌که بتوانند آنان را عرضه کنند، امسال به او غرفه داده شد و غرفه اباصالح در نمایشگاه موجود است.»

اولاً می دانید که حیّان ناشر برگزیده کتب پزشکی بوده است و اکثر ناشران پزشکی امروز از پرسنل دیروز حیّان بوده اند و به تعبیر یکی از ناشران بزرگ پزشکی که می‌گفت: «ناشران پزشکی یا فرزندان حیّان هستند و یا نوادگان حیّان» ناشری که رتبه نخست ناشران کشور را از حیث تعداد عناوین چاپ اول داشته و هر 12 ساعت کاری یک عنوان کتاب چاپ اول تقدیم جامعه پزشکی کشور کرده است و تا قبل از فتنه احمدی نژاد، هر سال جوایز و لوح‌های تقدیر می‌گرفت، به یک‌باره بعد از سال 88 بدون هیچ اتهام و حکم قضایی تمامی فعالیت‌هایش توسط ارشاد و به دستور بازجو به حالت تعلیق درآمد، شما می دانید که چقدر کتاب و نشریه با وانت برای اعلام وصول به ارشاد ارسال داشتیم و اداره توسعه کتاب و کتاب‌خوانی و مطبوعات داخلی با شرمساری گفتند که سیستم را به روی حیان، اباصالح، کتاب سفید، کتاب حیان بسته اند و امکان اعلام وصول نیست!

وقتی به مسئولین ارشاد(معاونت فرهنگی و مدیرکل محترم) رجوع می‌کردیم، می‌گفتند: «ما که از خدا می‌خواهیم شما کار کنید، از اداره سیاسی وزارت اطلاعات شفاهی دستور داده اند که اجازه فعالیت و شرکت در نمایشگاه داده نشود، بروید مسئله خود را با بازجو حل و فصل کنید!»

ثانیاً با این استدلال شما که از سال 90 تا 93 ناشران35 باید عنوان کتاب داشته باشد تا 6 متر غرفه بگیرد و علت بستن غرفه حیّان نداشتن 35 عنوان کتاب در این سال‌ها بوده است، باید به عرض برسانم که اگر این قاعده را بر اساس کارنامه نشر منتشره خانه کتاب(مرجع مورد اشاره شما) اجرا کنیم، نیمی از غرفه‌های نمایشگاه بسته می شود و قطعاً باید قوای حراست شما همین امروز غرفه انتشارات انقلاب اسلامی که فقط آثار رهبری را منتشر می‌کند، جمع کنند، مردم ما که از پشت کوه نیامده اند، آن متراژ غرفه ای که به انتشارات انقلاب اسلامی داده اید به ناشری تعلق می‌گیرد که حداقل 200 عنوان کتاب منتشر کرده باشد، گمان نمی‌کنم در چهار سال گذشته رهبری 200 عنوان کتاب داشته باشند، حتی 20عنوان! حتی 10 عنوان! ….

راه دور نرویم، نمی‌خواهم نام 500 ناشر فاقد شرایط مذکور را بیاورم که شما فردا با لودر به غرفه‌های‌شان حمله کنید، اگر ملاک شما اطلاعات ثبت شده در سیستم رایانه‌ای ارشاد است، موسسه اباصالح هم مثل حیّان از سال 90 تا 93 یک عنوان کتاب ثبت شده ندارد و راه برای اعلام وصول او هم مسدود بوده است و نباید غرفه می دادید!!!

جناب آقای وزیر؛

مشکل جای دیگری است، ما غرفه را قانونی گرفتیم و حتی به متراژ آن اعتراض کردیم و اضافه شد و تا روز سوم هم همه چیز عادی بود، روز سوم نمایشگاه، جمعه – شلوغ‌ترین روز نمایشگاه و در شلوغ‌ترین ساعت – بدون هیچ ابلاغ و اخطار قبلی با خشونت تمام چون لشگر مغول‌ها به فرهنگ مکتوب یورش آوردند و همه اموال و کتاب‌های ما را به تاراج بردند!

آقای وزیر؛

فکر نمی‌کنید این نقشه‌ای بوده برای رویارویی من با دولت یازدهم و ایجاد شکاف میان جبهه اصلاحات؟! آیا دستانی پشت پرده نمی‌خواهند وحدت جبهه اصلاحات را هدف قرار دهند و شما آب به آسیاب کیهان نشینان ریخته اید؟

3- فرموده اید: «فحاشی به سران نظام طبیعت خزعلی است!»(به نقل از شفاف نیوز) «جنتی: خزعلی ذاتا فحاش است» (به نقل از افکار نیوز) «چرخش جنتی؛ فحاشی به سران نظام طبیعت خزعلی است!» (تیتر جهان نیوز)

جناب آقای وزیر؛

این ادبیات شایسته شما نیست و خود این لفظ، فحاشی و اهانت و مستوجب حد شرعی است، در واقع شما کسی را فحاش قلمداد کرده اید که این ناسزا توهین محسوب و حد دارد! و صد البته موارد خلاف واقع هم از نظر حقوقی نشر اکاذیب است و در حیطه جرم و مشمول مجازات! امیدوارم این خطای لسانی را هم مثل معاونت فرهنگی فرهیخته تان جبران کنید.

23 اردیبهشت 1394
والسلام علی من اتبع الهدی
دکتر مهدی خزعلی