مهدی خزعلی: درصحن مصلی تهران، اعتصاب غذای خشک می‌کنم

فردا منتظر جواب وزیرارشاد خواهم بود، بخواهد حقوق شهروندی مرا مثل سال قبل پایمال کند، وعده ما صحن مصلی مقابل شبستان!

Mehdi-khazali-saham-news

«مهدی خزعلی» مدیر مسئول انتشارات حیّان که روز جمعه 11 اردیبهشت 1394 طی نامه‌ای به حسن روحانی اعتراض خود را نسبت به مشکلات به وجود آمده و حذف حیان از نمایشگاه کتاب اعلام کرده بود، روز شنبه 12 اردیبهشت 94 اعلام کرد که در صورت عدم موافقت با حضور حیان در نمایشگاه کتاب دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد.

به گزارش«سحام»، مهدی خزعلی که در زندان چندین بار دست به اعتصاب غذا زده، این‌بار قصد دارد بیرون از زندان و در مکانی عمومی دست به اعتصاب غذای خشک بزند. اعلام اعتصاب غذای مهدی خزعلی در یک مکان عمومی پس از آن صورت می‌گیرد که انتشارات حیان(ناشر برتر آثارعلوم پزشکی) دو سال در دولت اعتدال و ۴ سال در دولت احمدی نژاد(جمعا شش سال) از حضور در نمایشگاه کتاب تهران به دلیل فشارهای امنیتی محروم است و اجازه شرکت دراین نمایشگاه را ندارد.

متن نامه مهدی خزعلی که در وب‌سایت وی منتشر شده، به شرح زیر است:

اگر دولت اختلاس مرا از حقوق حقه خویش محروم کرد، باکی نیست، اگر جناح حاکم مرا به جرم حق‌گویی و حق‌خواهی در بند کرد، غمی نیست! من در سلول انفرادی، 313 روز اعتصاب غذا را تجربه کردم و دهان از طعام حرام‌شان بستم، بارها تا یک قدمی مرگ رفتم و بارها در سی سی یو بستری شدم! و هشت اعتصاب غذا درهشت بازداشت، مرا آب‌دیده کرد، هر بار با حال نزار مرا از زندان بیرون کردند!

آخرین بار فشار خونم 6 روی 4 بود و هموگلوبین بالای 18 و قند زیر 50 و اوره و کراتینین بالا رفته بود، عملکرد کلیه‌ها متوقف و مشکلات گوارشی و قلبی و کبدی مزید بر علت بود، سکته قلبی ناشی از غلظت بالای خون نیز قوز بالای قوز شده بود! با سه گواهی پزشکی قانونی و عدم قبول مسئولیت پزشکان بیمارستان امام خمینی شبانه آزاد و مرخص شدم!

اما امروز وزیر دولتی مرا از حقوق خویش محروم می‌کند که وجودش را مرهون مقاومت و ایستادگی مردان مرد در حبس و حصر می باشد و این فرصت‌طلبان چون بر مسند وزارت نشستند، ولی نعمتان خویش از یاد برده و به دریوزگی اصحاب زر و زور و تزویر روی آوردند!

من برای احقاق حقوق شهروندی و پاس‌داشت آزادی اندیشه و بیان، اگر غرفه‌ای متناسب با شان ناشر برترعلوم پزشکی(حیّان) و(اباصالح) اختصاص ندهند، از روز نخست نمایشگاه با اعتصاب غذای خشک در صحن مصلی و در برابر سالن اصلی مصلی تحصن می‌کنم. و صد البته اگر غرفه متناسب با جایگاه این ناشران تخصیص دهند به‌جای اعتصاب و تحصن درغرفه خویش میزبان اهالی اندیشه و قلم خواهم بود!

فردا منتظر جواب وزیر ارشاد خواهم بود، اگر بخواهد حقوق شهروندی مرا مثل سال قبل پایمال کند و بعد به دروغ بگوید: «ما ناشری را محروم نکردیم» وعده ما صحن مصلی مقابل شبستان!

مهدی خزعلی