ظریف: هیچ کسی را در ایران به خاطرعقیده‌اش زندانی نمی‌کنیم

اخیرا نیروهای، با احضار فعالان مدنی،اقدام به طرح سوال درباره دلیل شرکت آن‌ها درمراسم ختم مادر«سیدمحمد خاتمی»کرده‌اند.

Mohamadjavad-zarif-saham-news

محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، می‌گويد که «ما درايران هیچ کسی را به خاطر عقيده‌اش زندانی نمی‌کنيم».

به گزارش«سحام» به نقل از رادیو فردا، ظريف هم‌چنين گفته است: «افرادی که جرايمی مرتکب می‌شوند يا قوانين کشور را نقض می‌کنند، نمی‌توانند پشت اين‌که روزنامه‌نگار يا فعال سياسی هستند، پنهان شوند».

وزير امور خارجه ايران در مصاحبه با چارلی رز، مجری تلويزيون پی‌بی‌اس آمريکا، که چهارشنبه نهم ارديبشت پخش شد، تاکيد کرده است: «مردم بايد قوانين را رعايت کنند».

اظهارات محمدجواد ظريف درحالی است که براساس گزارش‌های متعدد سازمان ملل متحد و سازمان‌های غير دولتی مدافع حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها در دنيا، جمهوری اسلامی ايران همواره در ميان سرکوب‌گرترين دولت‌های جهان عليه مطبوعات، روزنامه‌نگاران، فعالان سياسی – مدنی، روشن‌فکران و دگرانديشان، اقليت‌های دينی و نهادهای مدنی و اجتماعی قرار داشته است.

وزير امور خارجه ايران در سخنان جداگانه‌ای نيز اتهامات جيسون رضائيان، خبرنگار زندانی روزنامه واشنگتن پست درايران را «بسيار جدی» توصيف کرده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، وی روز چهارشنبه در جلسه پرسش و پاسخی در دانشگاه نيويورک گفته است: «متاسفانه اتهامات جيسون رضائيان بسيار جدی است و مايه تاسف است که يک مامور دون پايه اطلاعاتی مرتبط با آمريکا، درصدد سوءاستفاده از موقعيت او بوده است».

وزير امور خارجه ايران درعين حال که ابراز اميدواری کرده که اين خبرنگار از اتهاماتش تبرئه شود، تاکيد کرده که «جيسون رضائيان ايرانی است و بايد به دليل اتهاماتش محاکمه شود».

جيسون رضائيان روزنامه‌نگار ايرانی – آمريکايی در تاريخ ۳۰ تيرماه ۱۳۹۳ همراه با همسرش يگانه صالحی در تهران بازداشت شد. خانم صالحی يک ماه بعد با سپردن وثيقه آزاد شد اما جيسون رضائيان همچنان زندانی و در انتظار محاکمه است.

وکيل مدافع آقای رضائيان اتهامات موکل‌اش را «جاسوسی»، «همکاری با دولت‌های متخاصم»، «جمع‌آوری اطلاعات محرمانه» و «تبليغ عليه جمهوری اسلامی» عنوان کرده است.

دولت ايالات متحده آمريکا و روزنامه واشنگتن‌پست، اين اتهامات را «بی‌پايه و اساس»دانسته‌اند.

به گزارش«سحام»، سخنان وزیر امور خارجه، خاطرات محمود احمدی نژاد را در جامعه زنده کرده است. این در حالی‌است که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، برای روزنامه نگاران، روشن‌فکران و فعالان مدنی – سیاسی با پرونده سازی القاء می‌کنند که این افراد به جرائمی غیر مرتبط با حرفه‌شان در زندان‌ها نگهداری می‌شوند؛ جرائمی که حدود آن در قانون مجازات اسلامی نامحدود و نامشخص است و آن‌قدر سیطره و احاطه آن مبسوط است که گاهی راه رفتن درخیابان و سوت زدن نیز، «اقدام علیه امنیت ملی» و «اجتماع و تبانی علیه نظام» تلقی می‌شود. همان‌طور که درسالیان گذشته، اقدام به خواندن دعای کمیل و زیارت عاشورا، مصداق«اجتماع و تبانی علیه نظام» تشخیص داده شد و افراد شرکت کننده به همین عنوان به زندان و حبس محکوم شدند.

براساس اطلاع خبرنگار«سحام»، اخیرا نیروهای امنیتی سپاه و وزارت اطلاعات، با احضار فعالان سیاسی و مدنی به خانه‌های امن و اماکن مربوط به نیروهای امنیتی، اقدام به طرح سوالات متعدد درباره چرایی شرکت در مراسم ختم مادر مکرمه «سیدمحمد خاتمی» در سعادت آباد تهران کرده اند.

این نیروهای امنیتی، برخی فعالان مدنی اصلاح طلب را برای شرکت در مراسم ختم مادر مکرمه «سید محمد خاتمی» رئیس دولت اصلاحات، تحت فشار قرار داده اند.

هنوز یاد و خاطره سخنان میرحسین موسوی در دل‌ها و اذهان جامعه زنده است؛ آن‌جا که گفت: «ما با پدیده ای روبرو هستیم كه در دوربین زُل می زند و به مردم دروغ می‌گوید.»