جنجال بر سر مسافرت خبرنگار اسرائیلی به ایران

مقامات ایرانی پس از خروج اورلی آزرلایی از ایران متوجه شده‌اند که وی اسرائيلی است و برای روزنامه یدیعوت آخرونوت کار می‌کند.

orly azoulay-saham-news

یک خبرنگار زن روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آخرونوت» با گذرنامه آمریکایی و با یک گروه توریستی به ایران رفته است. وی دو هفته درایران اقامت داشته و گزارش‌هایی نیز برای روزنامه اسرائيلی تهیه کرده است.

به گزارش«سحام» به نقل از دوویچه‌له، خبرنگار روزنامه اسرائیلی یدیعوت آخرونوت، به مدت ۱۴ روز درایران به عنوان توریست سفر کرده، با مردم به گفت‌وگو نشسته و گزارش‌های خود را برای آن روزنامه فرستاده است.

«اورلی آزرلایی» با گذرنامه آمریکایی و به عنوان توریست ویزای ایران را گرفته و همرا با یک گروه به مدت ۱۴ روز در ایران بوده است. مقامات ایرانی پس از خروج او از ایران متوجه شده‌اند که وی اسرائيلی است و برای روزنامه یدیعوت آخرونوت کار می‌کند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) از قول سخن‌گوی وزارت ارشاد نوشته که هیچ مسئولیتی دراین رابطه متوجه این وزارت‌خانه نیست.

orly azoulay-saham-news

حسین نوش‌آبادی گفته است: «دراین خصوص هیچ مسئولیتی متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست چرا که نه درخواست این فرد برای حضور در ایران به عنوان خبرنگار بوده و نه وزارت ارشاد دخالتی در این خصوص داشته است».

خانم آزرلایی تابعیت آمریکایی دارد و در واشنگتن زندگی می‌کند.

سخن‌گوی وزارت ارشاد هم‌چنین گفته است: «این امر طبیعی است که وقتی توریست‌ها در قالب تور مسافران خارجی وارد ایران می‌شوند طبق ضوابط مربوطه تحت نظارت و کنترل مراجع ذی‌ربط قرار می‌گیرند و سفرشان به شهرهای مختلف با همان نظارت و هماهنگی با بخش‌های مختلف در امر سفر و گردشگری است.»

این روزنامه‌نگار در طول اقامتش در ایران به شهرهای تهران، شیراز و اصفهان رفته و گزارش‌هایی از آن‌جا تهیه کرده است.

orly azoulay-saham-news

جمهوری اسلامی ایران، کشور اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و هیچ‌گونه روابط دیپلماتیک و حتی توریستی نیز با آن ندارد. دارندگان گذرنامه ایرانی هم اجازه سفر به اسرائیل را ندارند.