گلایه فرزندان رهبران جنبش سبز از دولت روحانی؛ هیچ یک از مسئولان محل حصر را از نزدیک ندیده‌اند

هرچند از سوی مسئولان و شورای‌عالی امنیت ملی تاکنون اظهارنظری برای رفع حصر انجام نشده، اما درهرتجمعی شعار اصلی مردم رفع حصر از رهبران جنبش سبز است. درمراسم ترحیم مادر آقای خاتمی نیز شرکت کنندگان، ضمن سر دادن شعارهایی با مضمون تسلیت به رییس جمهور اسبق، با شعار«پیام ما روشنه حصر باید بشکنه» بار دیگر خواسته انتخاباتی خود را به دولت حسن روحانی اعلام کردند.

Hasr-saham-news

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی بیش از هزار و پانصد روز است که به‌ طورغیرقانونی در حصر هستند و به‌رغم وعده روحانی برای رفع حصر در سال اول ریاست جمهوری‌اش هنوز اقدامی برای رهبران جنبش سبز انجام نشده است.

به گزارش«سحام» به نقل از ندای سبز آزادی،  نرگس موسوی فرزند میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با گلایه از دولت روحانی نوشته است: حتی یک نفر از مسئولان دولتی نیز به زندان اختر مراجعه نکرده است تا شرایط محل حصر آن‌ها و اشکالات قانونی و انسانی را از نزدیک ببیند.

هر چند از سوی مسئولان مربوطه و شورای‌عالی امنیت ملی تاکنون اظهارنظری برای رفع حصر انجام نشده است، اما در هر تجمعی شعار اصلی مردم رفع حصر از رهبران جنبش سبز است. در مراسم ترحیم مادر سیدمحمد خاتمی نیز شرکت کنندگان، ضمن سر دادن شعارهایی با مضمون تسلیت به رییس جمهور اسبق، با شعار«پیام ما روشنه حصر باید بشکنه» بار دیگر خواسته انتخاباتی خود را به دولتمردان شرکت کننده دراین مراسم اعلام کردند.

نرگس موسوی فرزند میرحسین موسوی نیز با گلایه نوشته است که دومین سال عمر دولت روحانی در حالی رو به پایان است که نه تنها وعده رفع حصر محقق نشده، بلکه حتی یک نفر از مسئولان دولتی نیز به زندان اختر مراجعه نکرده است تا شرایط محل حصر آن‌ها و اشکالات قانونی و انسانی را از نزدیک ببیند.

درهمین حال محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی درگفت‌وگو با رادیو زمانه می‌گوید نزدیک به دوسال از رئیس‌جمهور شدن حسن روحانی می‌گذرد اما هنوز وعده او در زمینه «رفع حصر رهبران معترض به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸» محقق نشده است. وی معقتد است دراین مدت روحانی همواره سرگرم سیاست خارجی بوده و از مسایل داخلی و وعده‌هایش در کارزارهای انتخاباتی غافل مانده است.

محمدتقی کروبی معتقد است که «رییس‌جمهور و دوستانش بیشتر توجه خود را به سیاست خارجی معطوف کرده بودند.»

فرزند شیخ محصور معتقد است که مقام‌های ارشد نظام تا به حال درقبال حصر غیر‌قانونی پاسخ‌گو نبوده‌اند و تاکنون مسوولیت آن را به طور رسمی نپذیرفته‌اند. او تصریح کرده است: «این حصر حتی به لحاظ شکلی دارای یک تعریف دقیق و صحیح مطابق آن‌چه حکومت ادعا می‌کند نیست.»

محمدتقی کروبی به رادیوزمانه گفت: «اکنون نزدیک به دو سال از ریاست جمهوری روحانی می‌گذرد اما هنوز از طرف او و دولتش اقدامی برای رفع حصر صورت نگرفته است. دولت یازدهم تاکنون تلاشی برای تحقق وعده آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر نکرده است و تلاش‌هایش به عرصه بین‌المللی معطوف بوده است.»

کروبی با اشاره به محدودیت‌های پیش‌روی خانواده کروبی افزوده است: «در حصرهایی که در هر دو نظام پهلوی و جمهوری اسلامی اتفاق می‌افتاد، افراد و اعضای خانواده هر ساعتی از روز می‌توانستند تردد داشته باشند.»

به گفته وی در حال حاضر نیروهای امنیتی که رهبران جنبش سبز را در حصر قرار داده‌اند با حضور مستقیم و در داخل منزل، جلوی ارتباط عاطفی وادامه زندگی محصوران را گرفته‌اند و حتی برخی از اعضای درجه یک خانواده هم از ملاقات محروم هستند.

فرزند کروبی راه‌حل علی مطهری را «راه‌حل میانی، درست و براساس قانون» دانسته و امیدوار است تا با برگزاری دادگاه حق دفاع به رهبران جنبش سبز اعطا شود تا آنان هم بتوانند در یک پروسه حقوقی از خودشان دفاع کنند.

چندی پیش هم محمد حسین کروبی فرزند ارشد مهدی کروبی در بخشی از مصاحبه‌اش با نشریه تایمز لندن با اشاره به قول‌های انتخاباتی حسن روحانی در پیش از انتخابات سال ۹۲ پیرامون رفع حصر آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد گفت: «اگر روحانی واقعا اراده ای برای رفع حصر داشت به یقین توان آن را دارد، همانگونه که در مذاکرات اتمی از بسیاری از خط قرمز ها عبور کرد.»

فرزند ارشد مهدی کروبی روحانی را متهم به عدم تعهد به قول های انتخاباتی که باعث به قدرت رسیدن او شده بود، کرد و گفت: «اگر روحانی واقعا اراده ای برای رفع حصر داشت به یقین توان آن را دارد، همان‌گونه که در مذاکرات اتمی از بسیاری از خط قرمز ها عبور کرد.»