از برگزاری جشن عید پاک مسیحیان ارومیه ممانعت به عمل آمد

By Irani, in جامعه سر خط خبرها on . Tagged width: ,
Eid-Pak-saham-news
مراسم عید پاک در بلاروس

 

روز شنبه ۱۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۴، اداره‌ی اماکن نیروی انتظامی ارومیه، در نامه‌ای که به کلیساهای سطح شهر ارومیه ارسال کرده، آن‌ها را از برگزاری مراسم معروف به جشن پاک یا جشن قیام در داخل کلیساها برحذر داشت.

به گزارش«سحام» به نقل از ماف‌نیوز، یک منبع مطلع از انجمن خلیفه‌گری مسیحیان و ارامنه‌ی ارومیه گفت: در نامه‌ی اداره‌ی اماکن نیروی انتظامی به آن‌ها تاکید شده است که با هرگونه تجمع مسیجیان جهت برگزاری مراسم دینی روز جشن پاک ممانعت به عمل خواهد آمد زیرا این جشن، مربوط به زمان دستگیری و به صلیب‌کشیدن عیسی مسیح در«اورشلیم» است.

روز یکشنبه ۱۶ فروردین، جشن قیام و یا رستاخیز مسیحیان بود.

دربخشی از نامه‌ی اماکن، از اورشلیم به عنوان سرزمین غصب‌شده‌ی فلسطینی یاد شده و تاکید شده است که به علت وقوع این عید برای اولین بار دراین شهر، برگزاری آن درایران، برخلاف قوانین است زیرا ایران، هیچ‌گاه اسرائیل را به رسمیت نمیشناسد.

هم‌چنین به مسیحیان ارومیه اطلاع داده شده که تنها می‌توانند در خانه‌های خود به صورت جداگانه، اقدام به برگزاری این جشن نمایند.

عید پاک یا عید قیام یکی از روزهای تعطیل در سال مسیحی است که یکشنبه‌ای در ماه مارس یا آوریل است. مسیحیان براین باورند که دراین روز عیسی مسیح پس از این‌که به صلیب کشیده شده بود دوباره زنده شده و برخاست.

عید پاک در پایان هفته‌ی است که عیسی مسیح، وارد اورشلیم می‌شود و توسط سربازان رومی دستگیر و پس از تحمل مصائب و سختی‌ها بر فراز تپه جلجتا در اورشلیم مصلوب می‌شود.

زمان این عید، برخلاف سایر اعیاد و مراسم، ثابت نیست و هر سال در اواخر ماه مارس تغییر می‌کند.